Jugosławia-Polska. Porozumienie o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach. Belgrad.1978.09.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.8.32

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 2006 r.

POROZUMIENIE
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach, *
podpisane w Belgradzie dnia 15 września 1978 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 15 września 1978 roku zostało podpisane w Belgradzie Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach, w następującym brzmieniu:

POROZUMIENIE

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii

- kierując się pragnieniem dalszego wzbogacania i umocnienia przyjaznych stosunków,

- w celu rozszerzenia współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i szkolnictwa wyższego oraz ustanowienia norm dotyczących wzajemnego uznawania odpowiednich poziomów wykształcenia,

postanowiły zawrzeć Porozumienie i uzgodniły, co następuje:

Uznaje się równoważne świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, wydane w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i świadectwa ukończenia ośmej klasy szkoły podstawowej, wydane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii.

Uznaje się za równoważne pod względem kwalifikacji zawodowych ich posiadaczy świadectwa ukończenia zasadniczych szkół zawodowych, wydane w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i świadectwa o egzaminie końcowym w szkołach dla robotników wykwalifikowanych, wydane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii.

Uznaje się za równoważne świadectwa dojrzałości liceów ogólnokształcących, wydane w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i świadectwa o egzaminie końcowym średnich szkół ogólnokształcących (gimnazjów), wydane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii.

Uznaje się za równoważne świadectwa dojrzałości średnich szkół zawodowych i artystycznych, wydane w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i świadectwa o egzaminie końcowym średnich szkół zawodowych i artystycznych, wydane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii.

Uznaje się równoważne dyplomy ukończenia studiów wyższych, wydane w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i dyplomy ukończenia studiów wyższych, wydane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii, pod warunkiem, że studia te trwały nie krócej niż cztery lata.

Tabela porównawcza dokumentów, o których mowa w artykułach 1, 2, 3, 4, i 5 załączona do niniejszego porozumienia, stanowi jego integralną część.

Umawiające się Strony będą się wzajemnie informować o zmianach w systemie kształcenia w swoich państwach.

W celu rozpatrywania spraw, jakie mogą powstać w toku stosowania niniejszego porozumienia, Umawiające się Strony powoływać będą Komisję Mieszaną.

Niniejsze porozumienie podlega ratyfikacji i wejdzie w życie po upływie 30 dni od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Porozumienie niniejsze zawarte zostaje na czas nieokreślony. Każda ze Stron może je wypowiedzieć w drodze notyfikacji i w takim przypadku porozumienie przestaje obowiązywać po upływie roku od dnia wypowiedzenia.

Porozumienie niniejsze sporządzono w Belgradzie dnia 15 września 1978 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i serbsko-chorwackim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK

do Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach.

TABELA PORÓWNAWCZA ŚWIADECTW SZKOLNYCH I DYPLOMÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH OBJĘTYCH POROZUMIENIEM, WYDANYCH
w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowejw Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii
1. Szkoła podstawowa - świadectwo ukończenia szkoły podstawowej 1. Szkoła podstawowa - Swedočanstvo o završnom osmom razredu osnovne škole (świadectwo ukończenia ósmej klasy szkoły podstawowej)
2. Zasadnicza szkoła zawodowa - świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej2. Szkoła dla wykwalifikowanych robotników - Swedočanstvo o završnom ispitu (świadectwo o egzaminie końcowym)
3. Liceum ogólnokształcące - świadectwo dojrzałości 3. Średnia szkoła ogólnokształcąca (gimnazjum) - Svedočanstvo o završnom ispitu (świadectwo o egzaminie końcowym)
4. Średnia szkoła zawodowa (technikum, liceum ekonomiczne, liceum medyczne, szkoła artystyczna i inne średnie szkoły zawodowe) - dyplom lub świadectwo dojrzałości4. Średnia szkoła zawodowa (techniczna, ekonomiczna, medyczna, artystyczna i inne średnie szkoły zawodowe)

- Svedočanstvo o završnom ispitu - (świadectwo o egzaminie końcowym)

5. Szkoły wyższe (uniwersytety, politechniki, wyższe szkoły i akademie określonej specjalności) - dyplom: magistra magistra inżyniera, inżyniera, lekarza, dyplomowanego ekonomisty określonego kierunku i specjalności. 5. Szkoły wyższe (fakultety, akademie i wyższe szkoły określonej specjalności) - dyplom ukończenia studiów wyższych określonego kierunku i specjalności.

Uwaga: Dyplomy ukończenia studiów wyższych, uzyskane w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii, odpowiadają w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dyplomom magistra lub magistra inżyniera określonego kierunku i specjalności.

Po zaznajomieniu się z powyższym porozumieniem Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 15 lutego 1979 r.

* Z dniem 24 stycznia 2006 r. nin. Porozumienie traci moc w stosunku do Republiki Chorwacji, Serbii i Czarnogóry oraz Republiki Słowenii, zgodnie z Dokumentem wypowiedzenia z dnia 5 stycznia 2005 r. przez Rzeczpospolitą Polską Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach, podpisanego w Belgradzie dnia 15 września 1978 r. (Dz.U.06.14.96).

Z dniem 1 lutego 2006 r. nin. Porozumienie traci moc w stosunku do Bośni i Hercegowiny, zgodnie z Dokumentem wypowiedzenia z dnia 5 stycznia 2005 r. przez Rzeczpospolitą Polską Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskanych w obu państwach, podpisanego w Belgradzie dnia 15 września 1978 r. (Dz.U.06.14.96).