Rozdział 2 - Związek izb rzemieślniczych. - Izby rzemieślnicze i ich związek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.65.434

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1948 r.

II.

Związek izb rzemieślniczych.

1.
Izby rzemieślnicze tworzą wspólną organizację pod nazwą "Związek izb rzemieślniczych Rzeczypospolitej Polskiej" z siedzibą w m.st. Warszawie.
2. 13
Stosuje się odpowiednio do Związku izb rzemieślniczych przepisy art. 1 ust. 2-4 oraz art. 2, 16 i 19.
1.
Do zadań Związku izb rzemieślniczych należy:
1)
reprezentacja ogólnych interesów rzemiosła wobec władz państwowych i samorządowych;
2)
uzgadnianie stanowiska izb rzemieślniczych w sprawach o znaczeniu ogólnym dla interesów rzemiosła oraz przedstawianie władzom na ich żądanie lub z własnej inicjatywy opinii, życzeń i wniosków, dotyczących całokształtu organizacji i polityki gospodarczej rzemiosła;
3)
ustalanie w porozumieniu z izbami rzemieślniczymi wytycznych działalności samorządu gospodarczego rzemiosła w sprawach dotyczących obszaru całego Państwa;
4)
współdziałanie z władzami państwowymi, izbami rzemieślniczymi i ogólnopolskimi związkami cechów w sprawach, dotyczących interesów rzemiosła przez udzielanie wiadomości i wydawanie opinii;
5)
badanie ogólnych warunków rozwoju rzemiosła oraz zbieranie danych statystycznych, jak również danych, obrazujących gospodarcze położenie rzemiosła;
6) 14
dostarczanie właściwym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania wszelkich wiadomości i danych dotyczących rzemiosła, potrzebnych do sporządzenia planów gospodarczych i dotyczących ich wykonywania.
2.
Związek izb rzemieślniczych ma prawo organizowania i popierania wszelkiego rodzaju instytucyj, przeznaczonych do podnoszenia poziomu oświaty zawodowej i wzmożenia wytwórczości rzemieślniczej.
3.
Właściwe władze państwowe będą przesyłały Związkowi izb rzemieślniczych do zaopiniowania projekty ustaw przed skierowaniem ich na drogę ustawodawczą oraz projekty rozporządzeń, mające znaczenie dla rzemiosła.
4. 15
Związek Izb Rzemieślniczych spełnia nadto inne czynności i zadania przekazane mu na podstawie obowiązujących przepisów.

Organami Związku izb rzemieślniczych są: rada, zarząd i komisja rewizyjna.

1.
Rada Związku izb składa się z prezesów izb i z zarządu Związku izb rzemieślniczych. Rada wybiera ze swego grona prezesa i wiceprezesa. Prezes izby w razie niemożności uczestniczenia w posiedzeniach rady wyznacza swego zastępcę. W posiedzeniach rady uczestniczą również dyrektorzy izb rzemieślniczych z głosem doradczym.
2.
Zarząd Związku składa się z prezesa, 2 wiceprezesów oraz 5 członków i 3 zastępców, wybranych przez radę Związku. Minister Przemysłu i Handlu zatwierdza prezesa i wiceprezesów.
3.
Komisja rewizyjna Związku składa się z 3 członków i 1 zastępcy, wybranych przez radę Związku spoza swego grona.
4.
Kadencja rady Związku, zarządu i komisji rewizyjnej trwa pięć lat i biegnie od dnia ukonstytuowania się tych organów.

Rada wybiera kandydata na dyrektora Związku. Do dyrektora stosują się odpowiednie przepisy art. 12.

1.
Statut ustala organizację Związku, sposób wyboru i zakres działania jego władz.
2.
Statut i jego zmiany uchwala Rada Związku, a zatwierdza je Minister Przemysłu i Handlu.
1.
Rada Związku uchwala co rocznie preliminarz budżetowy na rok następny i przedstawia go do zatwierdzenia Ministrowi Przemysłu i Handlu w terminie przez niego ustalonym.
2.
Minister Przemysłu i Handlu ustala zasady ponoszenia kosztów utrzymania Związku izb rzemieślniczych. Każda izba ponosi koszty w takiej części ogólnej sumy swych wydatków, jaką stanowi koszt utrzymania Związku w ogólnej sumie wydatków wszystkich izb. W tym celu każda izba wstawia do swego budżetu odpowiednią kwotę, wypłacaną Związkowi izb po zatwierdzeniu budżetu izby.
3.
Przepisy art. 15 ust. 1 mają tu odpowiednie zastosowanie.
13 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
14 Art. 22 ust. 1 pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
15 Art. 22 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. b) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
16 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 11 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.