Art. 10. - Instytuty naukowo-badawcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.7.41 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1975 r.
Art.  10.
1.
Rada naukowa instytutu jest organem opiniodawczym i doradczym instytutu w zakresie zagadnień naukowo-badawczych oraz czuwa nad poziomem naukowym działalności instytutu.
2.
W szczególności rada naukowa wypowiada się w sprawach kierunków, programów i planów działalności naukowo-badawczej instytutu, opiniuje ważniejsze prace naukowo-badawcze, ocenia wyniki tych prac i postanawia o uznaniu ich za zakończone na zasadach określonych w odrębnych przepisach, rozpatruje sprawozdanie z działalności naukowo-badawczej instytutu i wykonuje inne funkcje określone w statucie.
3.
W skład rady naukowej instytutu wchodzą powoływani i odwoływani przez właściwego ministra:
1)
przewodniczący, którym może być jedynie profesor zwyczajny, profesor nadzwyczajny, docent instytutu lub spoza instytutu,
2)
członkowie, którymi mogą być osoby zajmujące stanowiska profesora lub docenta w instytucie albo poza instytutem, osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, a także wysoko kwalifikowani specjaliści z dziedziny objętej zakresem działania instytutu.
4.
Skład rady naukowej i liczbę członków rady określa statut instytutu.
5.
Ponadto w posiedzeniach rady naukowej biorą udział:
1)
dyrektor instytutu z głosem stanowiącym,
2)
zastępcy dyrektora instytutu z głosem doradczym, chyba że zostali powołani na członków rady.
6.
Na posiedzenia rady naukowej powinni być zapraszani z głosem doradczym wybitni specjaliści i przedstawiciele jednostek organizacyjnych, działających w dziedzinach objętych lub związanych z zakresem działania instytutu, oraz przedstawiciel odpowiedniego związku zawodowego.
7.
Szczególne warunki, którym odpowiadać powinny rady naukowe instytutów uprawnionych do nadawania stopni naukowych, określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, przewidzianego w art. 39 ust. 1.