Część 4 - PRZEPISY PRZEJŚCIOWE. - Instrukcja, dotycząca warunków oraz trybu wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, przez mierniczych upoważnionych na podstawie rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.44.466

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1924 r.

CZĘŚĆ  IV.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE.

§  23.
Wymienieni w pp. b i c § 1 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. mierniczowie (geometrzy cywilni i mierniczo-wie zaprzysięgli), o ile życzą sobie wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego na terenie b. zaboru rosyjskiego, a nie uzyskali uprzednio tytułu mierniczego przysięgłego (geometry klasy II-ej) w myśl odnośnego rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministra Robót Publicznych z dnia 8 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. z r. 1922 № 34 poz. 281) winni, stosownie do § 4 rozp. Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r., uzyskać specjalne upoważnienie Ministra Reform Rolnych (wzór № 2).
§  24.
W celu uzyskania wymienionego w poprzednim paragrafie specjalnego upoważnienia geometrzy cywilni i zaprzysięgli winni składać za pośrednictwem właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich do Ministerstwa Reform Rolnych opłacona-stemplem własnoręcznie napisane podania z życiorysami' oraz dowody stwierdzające:
1)
cenzus fachowy (o ile nie zarejestrowali się w Ministerstwie Reform Rolnych w myśl § 1),
2)
praktykę, mierniczą w dziedzinie prac agrarno-pomiarowych.
§  25.
Specjalne upoważnienie do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, udziela się na przeciąg jednego roku, po upływie którego powyższe upoważnienie winno być zwrócone za pośrednictwem właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego do Ministerstwa Reform Rolnych wraz z podaniem o przedłużenie go na rok następny.
§  26.
Takież specjalne upoważnienia w myśl §§ 23-25 w trybie w tychże paragrafach wskazanym mogą uzyskiwać również i absolwenci szkół mierniczych b. cesarstwa rosyjskiego (geometrzy prywatni oraz geometrzy - taksatorzy), o ile powyższe szkoły ukończyli przed 1 listopada 1918 r. i ponadto wykażą się sześcioletnią praktyką mierniczą w zakresie prac agrarno-pomiarowych (w tej liczbie conajmniej jednoroczną praktyką w związku z działalnością Urzędów Ziemskich), przyczem wymienieni geometrzy winni do odnośnych podań z życiorysami dołączać:
1)
dowód obywatelstwa polskiego,
2)
dokument stwierdzający cenzus fachowy,
3)
świadectwa z odbytej praktyki mierniczej.
§  27.
W wypadku niewykazania się dostateczną wszechstronną praktyką mierniczą w zakresie prac agrarno-pomiarowych, w myśl poprzedniego paragrafu, wymienione w tymże § upoważnienia mogą być udzielane z ograniczeniem ich zakresu tylko do niektórych prac agrarno-pomiarowych, oraz terenu ich działania- do poszczególnych Okręgowych Urzędów Ziemskich.
§  28.
W okresie przejściowym, przez czas trwania braku mierniczych uprawnionych w myśl § 1 rozporządzenia niniejszego do wykonywania zawodu na terenie b., dzielnicy pruskiej, na wnioski właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich, złożone w trybie wskazanym w § 24 mogą być udzielane przez Ministra Reform Rolnych specjalne zezwolenia (wzór № 3) na wykonywanie pod bezpośrednim kierownictwem wydziałów technicznych tychże Okręgowych Urzędów Ziemskich prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, mierniczym posiadającym kwalifikacje wymienione w pp. a i b rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. (inżynierom mierniczym, mierniczym przysięgłym i geometrom cywilnym). Zezwolenie powyższe będzie dotyczyło terenu tylko tego Okręgowego Urzędu Ziemskiego, który o powyższe zezwolenie wystąpi do Ministra Reform Rolnych.
§  29.
Również w takimże okresie przejściowym specjalne zezwolenia w trybie wskazanym w paragrafie poprzednim na wnioski Okręgowych Urzędów Ziemskich, położonych na terenie b. zaboru rosyjskiego, mogą być w drodze wyjątku udzielane tym mierniczym, którzy, posiadając zezwolenie Ministra Reform Rolnych w myśl przepisów części II rozporządzenia niniejszego, wykażą się jednocześnie długoletnią samodzielną i wszechstronną praktyką mierniczą w zakresie prac, związanych z przebudową ustroju rolnego.
§  30.
Specjalne upoważnienia względnie zezwolenia uzyskane na mocy § 26 lub § 29 nie uprawniają posiadających je mierniczych do podejmowania się wykonania takich prac agrarno-pomiarowych, które w myśl obowiązujących instrukcji technicznych wymagać będą założenia triangulacji na mierzonym obszarze.
§  31.
Mierniczowie posiadający w myśl przepisów cz. IV rozporządzenia niniejszego specjalne upoważnienia lub zezwolenia Ministra Reform Rolnych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, są również obowiązani przy wykonywaniu powyższych czynności stosować się do trybu wskazanego w cz. 1 tegoż rozporządzenia z tym jednak, że mierniczowie wymienieni w §§ 28 i 29 nie mogą rozpoczynać żadnej pracy pomiarowej, związanej z przebudową ustroju rolnego bez uprzedniego na to zezwolenia w każdym poszczególnym wypadku Okręgowego Urzędu Ziemskiego.
§  32.
Upoważnione na zasadach rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 8 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 57 poz. 353) biura miernicze mogą otrzymać przedłużenie upoważnień na rok 1924 i następne, lecz z ograniczeniem ich do wykończenia już zarejestrowanych przed 1 stycznia 1924 r. prac pomiarowych, przyczem nowych prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, biura powyższe, jako takie, podejmować nie mogą.
§  33.
W wypadku zagubienia specjalnego upoważnienia lub zezwolenia Ministra Reform Rolnych, mierniczy winien uzyskać od Ministerstwa Reform Rolnych duplikat zagubionego dowodu. W tym celu do podania o wydanie duplikatu winno być dołączone pokwitowanie Monitora Polskiego o zamieszczeniu trzykrotnego ogłoszenia o zgubie.
§  34.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wzór № 1

(do poz. 466).

ZEZWOLENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych zezwala p. ....................

Zamieszkałemu w ..................... na wykonywanie czynności

pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, pod

kierownictwem mierniczych upoważnionych przez Ministerstwo

Reform Rolnych.

Przy wykonywaniu powyższych czynności p. ..................

Obowiązany jest stosować się do wszelkich obowiązujących w tym

względzie ustaw, jak również rozporządzeń instrukcji i

przepisów Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze zezwolenie ważne jest do odwołania.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.

Wzór № 2.

MINISTERSTWO REFORM ROLNYCH

Departament Regulacji

Rolnych i Pomiarów

№ ........

Dnia .................. 192..... r.

UPOWAŻNIENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych upoważnia p. ..................

zamieszkałego w .............. na wykonywania ................

czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego

na terenie działania Okręgów .............. Urzęd ............

Ziemski ..............

Powyższe czynności pomiarowe winny być wykonywane przez

p. ......................... zgodnie z obowiązującemi w tym

względzie ustawami, rozporządzeniami, instrukcjami i

przepisami Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze upoważnienie ważne jest do dnia 31 grudnia 192 r.

Władze państwowe wzywa się do okazywania p. ...............

odpowiedniej pomocy przy wykonywaniu czynności pomiarowych,

związanych z przebudową ustroju rolnego.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.

Wzór № 3.

ZEZWOLENIE.

Ministerstwo Reform Rolnych zezwala p. ....................

Zamieszkałemu w ..................... na wykonywanie czynności

pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, pod

kierownictwem Okręgowego Urzędu Ziemskiego w .................

Powyższe czynności pomiarowe p. .................... winien

Wykonywać zgodnie z wszelkiemi obowiązującymi w tym względzie

ustawami, jak również rozporządzeniami, instrukcjami i

przepisami Ministerstwa Reform Rolnych.

Niniejsze zezwolenie ważne jest do 31 grudnia 192 r.

Minister

(M. P.)

Opłata stemplowa

uiszczona.