Część 1 - TRYB WYKONYWANIA PRZEZ MIERNICZYCH UPOWAŻNIONYCH CZYNNOŚCI POMIAROWYCH ZWIĄZANYCH Z PRZEBUDOWĄ USTROJU ROLNEGO. - Instrukcja, dotycząca warunków oraz trybu wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, przez mierniczych upoważnionych na podstawie rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.44.466

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1924 r.

CZĘŚĆ  I.

TRYB WYKONYWANIA PRZEZ MIERNICZYCH UPOWAŻNIONYCH CZYNNOŚCI POMIAROWYCH ZWIĄZANYCH Z PRZEBUDOWĄ USTROJU ROLNEGO.

§  1.
Wymienieni w pp. a, b i c § 1 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 132 poz. 1097) inżynierowie mierniczy, mierniczowie przysięgli (kl. II), geometrzy cywilni (autoryzowani) i mierniczowie przysięgli (zaprzysięgli), o ile mają zamiar wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego (scalenie, parcelacja, likwidacja serwitutów, podział wspólnot i zamiana gruntów), winni uprzednio zarejestrować się w Ministerstwie Reform Rolnych.

Zarejestrowanie następuje przez pisemne zgłoszenie, albo bezpośrednio do Ministerstwa Reform Rolnych, albo za pośrednictwem właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego, zamiaru wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, ze wskazaniem adresu stałej siedziby oraz dołączeniem dowodu uwierzytelnionego, względnie jego odpisu, o posiadaniu uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego. W stosunku do geometrów cywilnych (autoryzowanych) powyższe zarejestrowanie się może nastąpić również i za pośrednictwem izby Inżynierskiej we Lwowie.

Nazwiska zarejestrowanych w powyższy sposób mierniczych upoważnionych oraz adresy ich będą podawane przez Ministerstwo Reform Rolnych do wiadomości wszystkich Okręgowych Urzędów Ziemskich.

§  2.
Upoważniony przez Ministra Reform Rolnych mierniczy obowiązany jest zawiadamiać właściwy Powiatowy Urząd Ziemski o rozpoczęciu każdej pracy pomiarowej, związanej z przebudową ustroju rolnego, z chwilą jej rozpoczęcia, podając nazwę objektu, gminy i powiatu, obszar w hektarach, rodzaj pracy oraz imiona i nazwiska tych techników mierniczych, którzy przy jej wykonaniu mają brać udział.

Rozpoczęcie prac pomiarowych dotyczących scalenia gruntów lub likwidacji serwitutów w drodze przymusowej może mieć miejsce tylko po uprzedniem zaaprobowaniu przez właściwy Okręgowy Urząd Ziemski umowy zawartej przez mierniczego upoważnionego z osobami interesowanemi oraz przy zachowaniu warunków przewidzianych w §§ 26 i 53 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w przedmiocie wykonania ustawy z dn. 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 26 poz. 266), jak również § 57 rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dn. 14 grudnia 1922 r. w przedmiocie wykonania ustawy z dn. 7 maja 1920 r. ze zmianami wprowadzonemi ustawą z dn. 7 kwietnia 1922 r. o likwidacji serwitutów na terenie b. Królestwa Kongresowego (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 8 poz. 49) i § 57 rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dn. 14 grudnia 1922 r. o wykonaniu ustawy z dn. 10 stycznia 1922 r. w przedmiocie likwidacji serwitutów w województwach: wołyńskiem, poleskiem i nowogródzkiem oraz w powiatach: białostockim, bielskim, grodzieńskim, sokolskim i wołkowyskim województwa białostockiego (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 8 poz. 50).

§  3.
Przy wykonywaniu poszczególnych rodzajów czynności pomiarowych mierniczy upoważniony obowiązany jest stosować się do:
a)
obowiązujących ustaw i rozporządzeń, dotyczących przebudowy ustroju rolnego;
b)
obowiązujących ewentualnie w danej dzielnicy instrukcji i przepisów katastralnych;
c)
odnośnej instrukcji technicznej, przepisów i wzorów Ministerstwa Reform Rolnych i
d)
opartych na wymienionych w pp. a, b i c ustawach, rozporządzeniach, instrukcjach i przepisach poszczególnych zarządzeń właściwych władz ziemskich.
§  4.
Mierniczy upoważniony obowiązany jest poddawać wykonywane przez siebie prace pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego, oraz sporządzone przytem dowody pomiarowe rewizji technicznej właściwych organów Urzędów Ziemskich, jak również przedkładać im do wglądu i rewizji wszystkie odnoszące się do tych prac materjały pomiarowe, jako to: szkice polowe, dzienniki pomiarowe, wyliczenia i t. p.

Przy rewizji na gruncie na żądanie właściwych władz ziemskich mierniczy upoważniony obowiązany jest być obecnym osobiście, względnie delegować swego zastępcę.

§  5.
Jeżeli rewizja techniczna wykaże w wykonanych przez mierniczego upoważnionego na gruncie pracach pomiarowych lub sporządzonych przez niego dowodach braki albo błędy, to obowiązany on jest powyższe braki i błędy we wskazanym mu terminie usunąć, stosownie bądź do uwag zamieszczonych w protokóle rewizji, bądź też do wskazówek zawartych w odnośnem orzeczeniu technicznem.
§  6.
Sporządzone przez siebie operaty pomiarowe w pracach związanych ze scaleniem gruntów lub przymusową likwidacją serwitutów mierniczy upoważniony winien jest składać do Okręgowych Urzędów Ziemskich, operaty zaś pomiarowe sporządzone na podstawie umów ze stronami na pozostałe prace mierniczy upoważniony winien składać stosownie do warunków zawartej umowy.
§  7.
O przebiegu i postąpię wykonywanych przez siebie prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, mierniczy upoważniony obowiązany jest składać wykazy do właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego co kwartał najpóźniej do dnia 5 stycznia, 5 kwietnia, 5 lipca i 5 października każdego roku.
§  8.
W wypadkach zmiany stałej siedziby mierniczy upoważniony winien komunikować adres swej nowej siedziby zarówno Ministerstwu Reform Rolnych jak i właściwym Okręgowym Urzędom Ziemskim.
§  9.
Upoważnienie Ministra Reform Rolnych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, jest upoważnieniem osobistem, przysługującem wyłącznie tej osobie fizycznej, na której imię zostało wydane, i nie może być przez nią przelewane na inne osoby fizyczne lub prawne.
§  10.
Upoważniony mierniczy obowiązany jest w zasadzie wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego, osobiście. W wypadkach prowadzenia przez mierniczego upoważnionego powyższych czynności na gruncie w kilku jednocześnie objektach, obowiązany on jest mieć odpowiednią liczbę zastępców-techników mierniczych, posiadających do tego zezwolenie Ministerstwa Reform Rolnych w myśl przepisów części drugiej niniejszego rozporządzenia. Jeden mierniczy upoważniony nie może mieć jednocześnie więcej niż 5 zastępców.
§  11.
Pracujący na miejscu wykonywania robót technik mierniczy-zastępujący mierniczego upoważnionego winien być zaopatrzony przez niego w specjalne pisemne pełnomocnictwo z wymienieniem tych czynności pomiarowych, do których został przeznaczony. Bez powyższego pełnomocnictwa nie może on występować przy tych czynnościach w imieniu mierniczego upoważnionego.

Zatrudniony u mierniczego upoważnionego, oprócz zastępczego, pomocniczy personel techniczny może brać udział w polowych pracach pomiarowych tylko pod bezpośredniem kierownictwem jego lub jego zastępcy i nie może on w żadnym wypadku występować w imieniu mierniczego upoważnionego.

§  12.
Mierniczy upoważniony jest odpowiedzialny osobiście za czynności, pomiarowe wykonane w jego imieniu przez zatrudniony u niego personel zarówno zastępczy jak i pomocniczy.