Art. 18. - Instrukcja dla Komisji Państwowego Funduszu Mieszkaniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.14.77

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1922 r.
Art.  18.

Nieruchomości, które mają być obciążone, muszą ze względu na swe położenie i przymioty dawać dostateczną gwarancję dla bezpieczeństwa pożyczki.

Pożyczki, za które fundusz przyjmuje porękę, jakoteż bezpośrednie pożyczki funduszowe należy zabezpieczyć hipotecznie, a to z reguły w porządku pierwszeństwa.

Na terytorjach, na których obowiązuje prawo cywilne rosyjskie (cz. 1 t. X Og. Z. Praw P. R.) pożyczka udzielona lub poręczona przez Państwowy Fundusz Mieszkaniowy powinna być zabezpieczona w drodze sporządzenia aktu zastawu nieruchomości, która ma gwarantować pożyczkę.

W przypadkach, gdy pożyczka udzielona przez wierzyciela zostaje zabezpieczoną hipotecznie, a Państwowy Fundusz Mieszkaniowy przyjmuje za nią porękę, to na terytorjach, na których obowiązuje ustawa hipoteczna dia Królestwa Polskiego, odpowiednia wzmianka hipoteczna uczyniona będzie w kolumnie zlewkowej obok wpisu głównego.

Na nieruchomości obciążonej należy następnie zahipotekować prawo pierwszeństwa do kupna na rzecz Państwowego Funduszu Mieszkaniowego.

Pożyczka udzielona przez Fundusz, albo poręczona przezeń nie może jednak obciążać nieruchomości ponad 95% wartości tejże.

Pożyczki, mające pierwszeństwo przed pożyczkami udzielonemi lub poręczonemi przez Komisję Państwowego Funduszu Mieszkaniowego, muszą być spłacalne w ratach przy umiarkowanej stopie procentowej i innych korzystnych warunkach spłaty.

Koszty hipoteczne i rejentalne ponosi biorący pożyczkę.

Zarządy komunalne gwarantują spłacenie swych pożyczek z Państwowego Funduszu Mieszkaniowego na mocy uchwały Rady Komunalnej, zatwierdzonej w razie potrzeby przez władzę nadzorczą, całym swym majątkiem ruchomym i nieruchomym oraz wszelkiemi dochodami komunalnemi i wydają Państwowemu Funduszowi Mieszkaniowemu skrypt dłużny.

Jeżeli zarządy komunalne udzielają z pożyczki przyznanej im przez Państwowy Fundusz Mieszkaniowy dalszych pożyczek w myśl art. 4 b. Ustawy z dn. 1 sierpnia 1919 r., wtenczas pożyczki te winny być udzielane i zabezpieczane hipotecznie w sposób niniejszą instrukcją wskazany.