Rozdział 2 - Zakres i terminy przeprowadzania inspekcji - Inspekcja i dokumenty bezpieczeństwa statku morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.144.1211

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 2007 r.

Rozdział  2

Zakres i terminy przeprowadzania inspekcji

§  4.
1.
Statek, w celu zapewnienia spełniania wymagań w zakresie budowy, stałych urządzeń i wyposażenia oraz zarządzania bezpieczną eksploatacją, podlega inspekcjom:
1)
wstępnej;
2)
okresowej;
3)
doraźnej.
2.
W ramach inspekcji wstępnej, przed dopuszczeniem do regularnej żeglugi promów pasażerskich typu ro-ro, promy pasażerskie typu ro-ro oraz szybkie statki pasażerskie podlegają weryfikacji wstępnej.
3.
W ramach inspekcji okresowej oraz doraźnej, w trakcie regularnej żeglugi promów pasażerskich typu ro-ro, promy pasażerskie typu ro-ro oraz szybkie statki pasażerskie podlegają przeglądowi specjalnemu.
4.
Przegląd specjalny, o którym mowa w ust. 3, prowadzony w ramach inspekcji okresowej oraz doraźnej odbywa się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.
§  5.
1.
Inspekcja wstępna obejmuje:
1)
potwierdzenie zgodności z wymaganiami umów międzynarodowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o bezpieczeństwie morskim;
2)
potwierdzenie zgodności zasadniczej charakterystyki statku ze świadectwem pomiarowym;
3)
sprawdzenie ważności dokumentów potwierdzających dokonanie na statku przeglądów, o których mowa w ustawie o bezpieczeństwie morskim;
4)
potwierdzenie spełnienia wymagań określonych w wiążących Rzeczpospolitą Polską umowach i porozumieniach międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa żeglugi i życia na morzu, innych niż określone w pkt 1;
5)
sprawdzenie, czy na statku znajdują się oryginały dokumentów potwierdzających wymogi, o których mowa w pkt 1-4, z wyjątkiem dokumentu zgodności.
2.
Inspekcja okresowa obejmuje sprawdzenie, czy stan statku, jego stałych urządzeń i wyposażenia nie uległ zmianie w stosunku do stanu ustalonego podczas inspekcji wstępnej i jest zgodny z wymaganiami przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4.
§  6.
1.
Inspekcję wstępną przeprowadza się:
1)
przed rozpoczęciem żeglugi - na statkach nowo wybudowanych, przebudowanych lub odbudowanych;
2)
jeżeli dokumenty bezpieczeństwa statku utraciły ważność w trakcie okresowego wyłączenia statku z eksploatacji;
3)
w przypadku zmiany przynależności statku z obcej na polską - po zmianie tej przynależności.
2. 5
Inspekcję okresową przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 i 4.
2a. 6
Inspekcję okresową statków morskich używanych do celów sportowych lub rekreacyjnych o długości całkowitej od 15 do 24 m, które nie są używane do prowadzenia działalności gospodarczej, przeprowadza się pomiędzy 2 i 3 rocznicą daty wydania dla nich dokumentu bezpieczeństwa.
3.
Inspekcja okresowa dla odnowienia dokumentu bezpieczeństwa statku może zostać zakończona w okresie do 3 miesięcy przed datą upływu ważności dokumentu, nie powodując zmiany daty rocznicy nowego dokumentu.
4.
Dopuszcza się sześciomiesięczny przedział czasu - od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po upływie każdej rocznicy dokumentu bezpieczeństwa statku - dla przeprowadzenia inspekcji okresowej.
5.
Inspekcję doraźną przeprowadza się w przypadkach określonych w art. 11 ustawy o bezpieczeństwie morskim.
5 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej z dnia 5 września 2007 r. (Dz.U.07.175.1228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 2007 r.
6 § 6 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej z dnia 5 września 2007 r. (Dz.U.07.175.1228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 2007 r.