Rozdział 4 - Rodzaje i wzory dokumentów bezpieczeństwa statku - Inspekcja i dokumenty bezpieczeństwa statku morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.155.1516

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  4

Rodzaje i wzory dokumentów bezpieczeństwa statku

§  15.
1.
Dokumenty bezpieczeństwa statku wydaje się w trzech egzemplarzach, które otrzymują: kapitan statku, armator i organ inspekcyjny.
2.
Oryginały dokumentów bezpieczeństwa statku, kopię dokumentu zgodności wystawionego armatorowi oraz dokumenty instytucji klasyfikacyjnej lub ich poświadczone kopie przechowuje się na statku, w miejscu dostępnym dla organu inspekcyjnego.
§  16.
1.
Statek pasażerski lub inny statek o pojemności brutto powyżej 500, uprawiający żeglugę międzynarodową, z wyjątkiem statku rybackiego, powinien posiadać następujące dokumenty bezpieczeństwa statku:
1)
tymczasowy certyfikat zarządzania bezpieczeństwem lub certyfikat zarządzania bezpieczeństwem wystawiony na okres 5 lat i potwierdzany w okresie pomiędzy 24. a 36. miesiącem jego ważności;
2)
kopię tymczasowego dokumentu zgodności lub kopię dokumentu zgodności wystawionego na okres 5 lat i corocznie potwierdzanego, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy.
2.
Statek pasażerski, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, powinien posiadać:
1)
certyfikat bezpieczeństwa statku pasażerskiego wraz z wykazem wyposażenia (formularz P) - wystawiony na okres 1 roku;
2)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony, na podstawie Prawidła I/12 konwencji SOLAS;
3)
wykaz ograniczeń żeglugi sporządzony zgodnie z postanowieniami konwencji SOLAS;
4)
plan współpracy w poszukiwaniu i ratownictwie - jeżeli został wystawiony na podstawie Prawidła V/7.3 konwencji SOLAS.
3.
Statek towarowy, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, powinien posiadać:
1)
certyfikat bezpieczeństwa statku towarowego wraz z wykazem wyposażenia (formularz C) - wystawiony na okres 5 lat i corocznie potwierdzany, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy;
2)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony, na podstawie Prawidła I/12 konwencji SOLAS.
4.
Jednostka szybka, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, powinna posiadać następujące dokumenty, wymagane w rozdziale X konwencji SOLAS:
1)
certyfikat bezpieczeństwa jednostki szybkiej wraz z wykazem wyposażenia (formularz H) - wystawiony na okres 5 lat i corocznie potwierdzany, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy;
2)
pozwolenie na eksploatację jednostki szybkiej - wystawione na okres 5 lat.
5.
Jednostka dynamicznie unoszona, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, powinna posiadać następujące dokumenty:
1)
certyfikat konstrukcji i wyposażenia jednostki dynamicznie unoszonej - wystawiony na okres 1 roku;
2)
pozwolenie na eksploatację jednostki dynamicznie unoszonej - wystawione na okres 1 roku;
3)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony, na podstawie Prawidła I/12 konwencji SOLAS.
6.
Statek specjalistyczny o pojemności brutto 500 i większej, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, powinien posiadać następujące dokumenty:
1)
certyfikat bezpieczeństwa statku specjalistycznego wraz z wykazem wyposażenia (formularz SPS) - wystawiony na okres 5 lat, corocznie potwierdzany, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy;
2)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony, na podstawie Prawidła I/12 konwencji SOLAS.
7.
Certyfikat zwolnienia wystawia się na okres nie dłuższy niż okres ważności certyfikatu, do którego się odnosi.
8.
Wzory dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1-6, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  16a. 6
 Statki pasażerskie uprawiające żeglugę krajową powinny posiadać:
1)
certyfikat bezpieczeństwa statku pasażerskiego w żegludze krajowej - wystawiony na jeden rok;
2)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony.
§  17. 7
 
1.
Statek rybacki o długości pomiarowej 24 m i większej powinien posiadać:
1)
certyfikat zgodności wraz z wykazem wyposażenia (formularz F) - wystawiony na okres 5 lat, corocznie potwierdzany, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy;
2)
certyfikat zwolnienia - jeżeli został wystawiony.
2.
Wzory dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  18.
1.
Statek inny niż wymieniony w § 16-17 powinien posiadać odpowiednio:
1)
kartę bezpieczeństwa - wystawioną na okres 5 lat, corocznie potwierdzaną, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy;
2)
kartę bezpieczeństwa na jednorazową podróż morską;
3)
kartę bezpieczeństwa "Ł", którą wydaje się dla statków małych o prostej budowie, uprawiających żeglugę krajową - wystawianą na okres 5 lat, corocznie potwierdzaną, przy czym potwierdzenie może nastąpić w okresie od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po dacie rocznicy.
2.
Statek towarowy o pojemności brutto od 300 do 500, uprawiający żeglugę międzynarodową, oprócz dokumentów bezpieczeństwa statku określonych w ust. 1, powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa radiowego statku towarowego wraz z wykazem - wyposażenie w urządzenia radiowe (formularz R), którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Wzory dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  19.
Okresy ważności dokumentów bezpieczeństwa statku, o których mowa w § 16-18, mogą być przedłużone o okres do 3 miesięcy, w przypadku określonym w Prawidle I/14 konwencji SOLAS.
§  20.
1.
Organ inspekcyjny może, bez przeprowadzenia inspekcji, przedłużyć jednorazowo dokumenty bezpieczeństwa statku na okres do trzech miesięcy, a dla statków uprawiających krótkie podróże morskie na okres do jednego miesiąca od daty ich wygaśnięcia, w celu dopłynięcia statku do portu, w którym może być przeprowadzona inspekcja.
2.
W przypadku przedłużenia ważności dokumentów bezpieczeństwa statku przez konsula powiadamia on o tym fakcie dyrektora urzędu morskiego właściwego dla portu macierzystego statku.
3.
Konsul może, powiadamiając dyrektora urzędu morskiego właściwego dla portu macierzystego statku, upoważnić wyznaczoną w tym celu osobę lub instytucję klasyfikacyjną w porcie, w którym statek przebywa, do wykonania czynności inspekcyjnych.
6 § 16a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1045) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
7 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1045) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.