Rozdział 3 - Tryb przeprowadzania inspekcji - Inspekcja i dokumenty bezpieczeństwa statku morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.155.1516

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  3

Tryb przeprowadzania inspekcji

§  7.
Inspekcje, o których mowa w § 4, przeprowadza organ inspekcyjny, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim.
§  8. 5
 Inspekcje przeprowadza się jako inspekcje bandery albo inspekcje portu.
§  9.
Przy przeprowadzaniu inspekcji na statkach powinien być obecny kapitan statku lub wyznaczona przez niego osoba.
§  10.
1.
Statek zgłoszony przez armatora lub kapitana statku do inspekcji wstępnej bądź okresowej powinien być przygotowany do sprawnego jej przeprowadzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku inspekcji doraźnej przeprowadzanej na żądanie właściciela, armatora lub kapitana statku.
§  11.
1.
W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego podejrzenia, że stan statku, jego stałych urządzeń lub wyposażenia nie odpowiada stanowi stwierdzonemu w dokumentach uznanej instytucji klasyfikacyjnej, organ inspekcyjny rozszerza odpowiednio zakres inspekcji i zawiadamia o tym instytucję klasyfikacyjną oraz może zażądać przeprowadzenia ponownego przeglądu przez tę instytucję.
2.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia co do autentyczności dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 1, wystawionych przez:
1)
administrację morską Rzeczypospolitej Polskiej lub uznaną instytucję klasyfikacyjną - sprawdza się ich autentyczność na miejscu;
2)
inne administracje - dokonuje się sprawdzenia ich autentyczności korespondencyjnie w administracji morskiej państwa bandery, bez zatrzymywania statku, i przekazuje informacje do portu, do którego udaje się statek.
§  12.
1.
Po przeprowadzeniu inspekcji, o których mowa w § 4, sporządza się w 3 egzemplarzach protokół, który podpisuje inspektor i kapitan statku albo osoba przez niego wyznaczona. Po jednym egzemplarzu protokołu otrzymują kapitan kontrolowanego statku albo osoba przez niego wyznaczona oraz armator statku. Trzeci egzemplarz dołącza się do akt sprawy.
2.
W protokole wpisuje się polecenia i zalecenia pokontrolne dla armatora i kapitana statku, wydane na podstawie wyników inspekcji, o której mowa w § 4.
3.
Kapitan statku albo osoba przez niego wyznaczona, przed podpisaniem protokołu, może zgłosić do jego ustaleń pisemne zastrzeżenia, które wnosi do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
4.
W terminie 7 dni dyrektor właściwego urzędu morskiego:
1)
uwzględniając zastrzeżenia, dokonuje zmian w protokole albo
2)
w drodze decyzji odmawia uwzględnienia zmian w protokole.
5.
Kapitan statku zgłasza na piśmie wykonanie poleceń i zaleceń pokontrolnych organowi inspekcyjnemu, który je wydał, w ustalonym przez niego terminie.
§  13.
1.
Jeżeli po przeprowadzonej inspekcji organ inspekcyjny poweźmie uzasadnione podejrzenie, że statek nie odpowiada wymogom bezpieczeństwa żeglugi, podejmuje działania określone w art. 12 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim.
2.
W przypadku zatrzymania statku, wskutek podjęcia działań określonych w ust. 1, organ inspekcyjny zezwala na opuszczenie portu po uzyskaniu pozytywnego wyniku ponownie przeprowadzonej inspekcji.
3.
Na podstawie pozytywnych wyników inspekcji organ inspekcyjny wydaje dokumenty bezpieczeństwa statku.
§  14.
Spełnienie przez armatora wymagań w zakresie zarządzania bezpieczną eksploatacją stwierdza organ inspekcyjny na podstawie przeprowadzonego audytu i wystawia odpowiedni dokument zgodności.
5 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1045) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.