Rozdział 2 - Zakresy i terminy przeprowadzania przeglądów i inspekcji - Inspekcja i dokumenty bezpieczeństwa statku morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.155.1516

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  2

Zakresy i terminy przeprowadzania przeglądów i inspekcji

§  4. 4
 
1.
Statki podlegają w zakresie bezpieczeństwa żeglugi i życia na morzu inspekcjom:
1)
wstępnej,
2)
okresowej,
3)
doraźnej

z zastrzeżeniem ust. 2-4.

2.
Promy typu ro-ro oraz szybkie statki pasażerskie podlegają dodatkowo inspekcjom:
1)
weryfikacyjnym, w ramach inspekcji wstępnej,
2)
zasadniczym, w ramach inspekcji okresowej bądź doraźnej.
3.
Inspekcje, o których mowa w ust. 2, są przeprowadzane zgodnie z wymogami określonymi w załącznikach I, III do dyrektywy, o której mowa w odnośniku nr 2 tiret pierwsze do rozporządzenia.
4.
Podczas przeprowadzania inspekcji organ inspekcyjny kieruje się wytycznymi określonymi w załączniku IV do dyrektywy, o której mowa w ust. 3.
§  5.
1.
Inspekcja wstępna obejmuje swoim zakresem:
1)
potwierdzenie zgodności z wymaganiami konwencji międzynarodowych, określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim;
2)
potwierdzenie zgodności zasadniczej charakterystyki statku ze świadectwem pomiarowym;
3)
sprawdzenie, czy statek posiada ważne dokumenty potwierdzające dokonanie przeglądów;
4)
potwierdzenie spełnienia wymagań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów i porozumień międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa żeglugi i życia na morzu, innych niż określone w pkt 1;
5)
sprawdzenie, czy na statku znajdują się oryginały dokumentów, o których mowa w pkt 1-4, z wyjątkiem dokumentu zgodności.
2.
Inspekcja okresowa obejmuje swoim zakresem sprawdzenie, czy stan statku, jego stałych urządzeń i wyposażenia nie uległ zmianie w stosunku do stanu ustalonego podczas inspekcji wstępnej i jest zgodny z wymaganiami przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4.
§  6.
1.
Inspekcję wstępną przeprowadza się przed rozpoczęciem żeglugi na statkach:
1)
nowo wybudowanych, przebudowanych lub odbudowanych;
2)
których dokumenty bezpieczeństwa utraciły ważność w trakcie okresowego wyłączenia statku z eksploatacji;
3)
które dokonały zmiany przynależności z obcej na polską.
2.
Inspekcję okresową przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3.
Inspekcja okresowa dla odnowienia dokumentów może zostać zakończona w okresie do 3 miesięcy przed datą upływu ważności dokumentu bezpieczeństwa statku, nie powodując zmiany daty rocznicy nowego dokumentu.
4.
Dopuszcza się 6-miesięczny przedział czasu - od 3 miesięcy przed do 3 miesięcy po upływie każdej rocznicy dokumentu bezpieczeństwa statku, dla przeprowadzenia inspekcji okresowej.
5.
Inspekcję doraźną przeprowadza się w przypadkach określonych w art. 11 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1045) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.