Rozdział 2 - Czystość powietrza w kopalniach arsenu oraz ochrona otoczenia. - Higiena pracy w kopalniach arsenu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.22.81

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1954 r.

II.

Czystość powietrza w kopalniach arsenu oraz ochrona otoczenia.

§  3.
Kopalnie arsenu powinny posiadać urządzenia techniczne zapobiegające zanieczyszczaniu - w stężeniu szkodliwym dla organizmów żywych - powietrza, gruntu oraz wód na terenie kopalni i jej otoczenia przez wydzielające się przy produkcji trujące substancje stałe, ciekłe lub lotne.
§  4.
1.
Wydzielające się ubocznie przy wydobywaniu i przerobie rud arsenu pary, pyły, dymy lub gazy, zawierające szkodliwe składniki, powinny być chwytane i unieszkodliwiane drogą absorpcji, filtracji lub neutralizacji.
2.
Wody ściekowe kopalni arsenu powinny być wpuszczane do kanałów, rzek, stawów i innych zbiorników wód, po uprzednim pozbawieniu ich składników szkodliwych drogą absorpcji, filtracji, osadzania lub neutralizacji chemicznej.
§  5.
Stężenie w powietrzu arsenu lub związków arsenu w przeliczeniu na czysty arsen nie powinno w kopalni arsenu, zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni, przekraczać 0,003 mg w litrze.
§  6.
1.
Analiza powietrza w kopalniach arsenu powinna być dokonywana w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na dziesięć dni. Przy dokonywaniu analizy należy ilościowo oznaczać zawartość w powietrzu arsenu oraz trujących związków arsenu, a w szczególności wolnego arszeniku i arsenu wodoru.
2.
Miejsce pobierania próbki powietrza i sposób dokonywania analizy określi instrukcja, opracowana przez kierownictwo kopalni arsenu i zatwierdzona przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  7.
W razie stwierdzenia w powietrzu kopalni arsenu stężenia arsenu lub związków arsenu, przekraczającego najwyższe normy dopuszczalne (§ 5), należy natychmiast zbadać przyczynę nadmiernego stężenia oraz podjąć środki zapobiegawcze.
§  8.
Praca eksploatacyjna w miejscach kopalni arsenu, w których zostało stwierdzone nadmierne stężenie trujących związków arsenu w powietrzu, jest zabroniona. Jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia w takich miejscach akcji ratowniczej bądź awaryjnej, należy zaopatrzyć pracowników w sprzęt ochrony osobistej dróg oddechowych (maski gazowe lub aparaty tlenowe).