Art. 13. - Grecja-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.04.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.63.509

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 maja 1938 r.
Artykuł  13. 

Przedmioty, podlegające cłu, z wyjątkiem towarów zakazanych do przywozu, dla jednej z przyczyn wyszczególnionych w artykule 15, które będą wwożone przez komiwojażerów, jako próbki lub wzory, zwolnione będą od opłat przywozowych i wywozowych, przez jedną i drugą stronę, pod warunkiem jednak, że przedmioty te, o ile nie zostaną sprzedane, będą wywiezione w przepisanym terminie i że tożsamość przedmiotów wwiezionych i zpowrotem wywożonych nie będzie wątpliwą, bez względu zresztą na komorę celną, przez którą będą przechodziły przy wywozie.

Powrotny wywóz próbek lub wzorów winien być zabezpieczony w oby krajach bądź przez złożenie (w gotówce) wysokości należnego cła na wejściowej komorze celnej, bądź też przez odpowiednią kaucję.

Po upływie przepisanego terminu, opłata celna, stosownie do tego, czy była zdeponowana czy zagwarantowana, przypadnie Skarbowi lub zostanie przezeń ściągnięta, chyba, że zostanie stwierdzone, że w tym terminie próbki lub wzory zostały wywiezione zpowrotem.

Jeżeli przed upływem przepisanego terminu próbki lub wzory przedstawione zostaną otwartej w tym celu komorze celnej dla powrotnego wywozu, komora ta powinna upewnić się przez sprawdzenie, czy przedmioty jej przedstawione rzeczywiście są te same, na które wydano pozwolenie przywozu. Jeżeli co do tego niema żadnych wątpliwości, komora stwierdzi powrotny wywóz i zwróci depozyt, złożony przy wwozie, lub poczyni wszelkie potrzebne kroki dla zwolnienia kaucji.

Z wyjątkiem opłaty stemplowej nie będą wymagane od importera żadne wydatki, ani za wydawanie świadectw lub pozwoleń, ani za umieszczanie znaków, przeznaczonych do zapewnienia tożsamości próbek lub wzorów.

Władze celne każdej z Wysokich Umawiających się Stron, celem przyszłego rozpoznawania tożsamości próbek lub wzorów, uważać będą za wystarczające znaki, które zostały nałożone przez urząd celny drugiej Umawiającej się Strony, pod warunkiem, że te próbki lub wzory zaopatrzone będą w kartę opisową, poświadczoną przez władze celne tej Strony. Urząd celny kraju importującego będzie jednak mogł nakładać na próbki lub wzory dodatkowe znaki, we wszystkich wypadkach gdy uzna tę dodatkową gwarancję za konieczną dla zapewnienia tożsamości próbek lub wzorów przy ich powrotnym wywozie. Prócz tego ostatniego wypadku sprawdzanie celne polegać będzie jedynie na uznaniu tożsamości próbek i na określeniu wysokości cła i opłat ewentualnie wymaganych.

Przeciąg czasu do powrotnego wywozu ustala się na 12 miesięcy, z zastrzeżeniem jednak możności przedłużenia przez kompetentną władzę kraju importującego. Po upływie przyznanego terminu wymagane będzie uiszczenie cła za próbki zpowrotem nie wywiezione.