§ 12. - Gospodarowanie żywymi zasobami morza i ich ochrona.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.8.110

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 2002 r.
§  12.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 dla połowów ryb niżej wymienionych gatunków ustanawia się następujące najmniejsze wymiary oczek sieci rybackich w milimetrach:
GatunekDługość boku oczka*)Prześwit oczka*)
Łosoś, troć, pstrąg tęczowy80157
Dorsz120 sieci ciągnione

105 sieci stawne

Płastuga130
Śledź18 - dla niewodów stawnych oraz

dla statków łowiących

systemem burtowym

20 - dla statków łowiących

systemem rufowym

Leszcz i sandacz60
Sieja i szczupak55
Płoć i okoń25
Węgorz16
Szprot10

*) Dla włoków, tuk i niewodów duńskich dotyczy odcinka ostatnich 8 m worka mierzonych od sznurówki, przy oczkach w zwarciu.

2.
W przypadku zastosowania zmian konstrukcyjnych zapisanych w załączniku do rozporządzenia zezwala się na połów dorszy przy użyciu włoków, tuk i niewodów duńskich, w których wielkość prześwitu oczek tkaniny sieciowej w worku wynosi nie mniej niż 105 mm.
3.
Przy połowach troci i pstrągów tęczowych dopuszcza się używanie sieci stawnych o boku oczka 65 mm w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych.
4.
Zezwala się na stosowanie ochrony lub umocnień worka z materiału sieciowego o oczkach o boku dwukrotnie większym od oczek worka mierzonych w stanie mokrym. Ochrona taka powinna być przymocowana wzdłuż przedniej, bocznych i tylnych krawędzi w taki sposób, aby jedno oczko ochrony pokrywało się z czterema oczkami worka włoka i nie zmniejszało światła jego oczek.
5.
Przy sprzęcie trałowym zezwala się na doczepienie materiału sieciowego lub innego, mającego za zadanie ochronę przed zniszczeniem dolnej strony worka. Doczepiony materiał można mocować tylko wzdłuż krawędzi przedniej i bocznych.
6.
Pomiaru oczek sieci dokonuje się za pomocą płaskiego przyrządu o grubości 2 mm, wykonanego z trwałego nie ulegającego odkształceniom materiału, mającego kształt klina lub trapezu "schodkowego" o zwężeniu 1 cm na 8 cm długości przyrządu z naniesionymi wielkościami prześwitów oczek.