Rozdział 4 - Gospodarka finansowa Agencji - Gospodarowanie niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz Agencja Mienia Wojskowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.712 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 2014 r.

Rozdział  4

Gospodarka finansowa Agencji

1.
Agencja prowadzi samodzielną gospodarkę finansową.
2.
Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji, uwzględniając sposób opracowania projektu planu finansowego Agencji, dysponowania jej dochodami oraz gospodarowania środkami finansowymi.
3.
Agencja prowadzi rachunkowość według zakładowego planu kont, ustalonego przez Prezesa Agencji, z zachowaniem zasad określonych w przepisach o rachunkowości.
4.
Badanie rocznego sprawozdania finansowego Agencji przeprowadza się zgodnie z przepisami o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
1.
Na podjęcie działalności w pierwszym roku Agencja otrzyma dotację z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej, przekazując Agencji mienie zgodnie z art. 18 ust. 3, udziela jej w danym roku budżetowym dotacji w wysokości równej środkom finansowym na utrzymanie tego mienia zamieszczonym w części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.
3.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych, przekazując Agencji mienie w przypadkach, o których mowa w art. 31a, udziela jej w danym roku budżetowym dotacji w wysokości równej środkom finansowym niezbędnym do pokrycia kosztów utrzymania tego mienia z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
4.
W przypadku dokonania korekt planu, o którym mowa w art. 18 ust. 3a, Minister Obrony Narodowej przekazuje Agencji środki finansowe z części budżetu państwa, której jest dysponentem, przeznaczone na utrzymanie mienia objętego korektą na okres od dnia przekazania mienia do końca roku kalendarzowego.

Mienie ruchome, o którym mowa w art. 2, przekazane Agencji w sposób określony w art. 19 ust. 1, po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, może być przechowywane w magazynach jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych na podstawie umowy nieodpłatnego przechowania. W takim przypadku Minister Obrony Narodowej nie przekazuje Agencji dotacji, o której mowa w art. 27 ust. 2.

(uchylony).

1.
Przychodami Agencji są:
1)
przychody z gospodarowania mieniem, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2;
2)
przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 23 ust. 4 i art. 24;
3)
przychody z realizacji umów, o których mowa w art. 21a ust. 1;
4)
przychody z darowizn i spadków;
5)
pozostałe przychody.
2.
Z przychodów wymienionych w ust. 1 pokrywa się koszty:
1)
uporządkowania stanu prawnego i prowadzenia ewidencji mienia;
2)
utrzymywania mienia;
3)
gospodarowania mieniem;
4)
działalności Agencji.
3.
Część dochodów określonych w planie finansowanym Agencji przeznacza się na inwestycje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Agencja tworzy:

1)
fundusz statutowy stanowiący wartość mienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1, 1a i 2;
2)
fundusz zasobu stanowiący wartość mienia, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2;
3)
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych;
4)
fundusze z zysku netto Agencji:
a)
fundusz rezerwowy,
b)
fundusz nagród,
c)
fundusz inwestycyjny,
d)
fundusz na inne cele związane z obronnością państwa.
1.
Nie pobiera się opłaty skarbowej i podatku od czynności cywilnoprawnych w sprawach, w których stroną jest Agencja.
2.
Do czynności notarialnych związanych z tworzeniem przez Agencję spółek, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 4, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące czynności notarialnych związanych z przekształceniem przedsiębiorstwa państwowego w spółkę.
3.
(uchylony).
4.
(utracił moc).
5.
Do zamówień udzielanych Agencji przez Ministra Obrony Narodowej oraz przez kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664, z późn. zm.) 5 .
5 Obecnie: ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U.04.19.177), która weszła w życie z dniem 2 marca 2004 r.