Rozdział 3 - Instytuty działające według zasad rozrachunku gospodarczego. - Gospodarka finansowa instytutów naukowo-badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.49.275

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1965 r.

Rozdział  3.

Instytuty działające według zasad rozrachunku gospodarczego.

§  10.
1.
Instytut prowadzi swoją działalność w oparciu o uzyskane przychody. W szczególności do przychodów instytutu zalicza się środki uzyskane od jednostki nadrzędnej lub od innych jednostek jako zapłatę za wykonane prace lub usługi na podstawie zawartych umów lub otrzymanych zleceń.
2. 6
(skreślony).
§  11.
Instytut prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uproszczonego planu finansowego.
§  12.
1.
Instytut rozlicza się ze zleceniodawcami:
1)
w zakresie prac objętych obowiązującymi cennikami według cen zawartych w tych cennikach;
2)
w zakresie pozostałych prac - według cen uzgodnionych ze zleceniodawcą na podstawie kalkulacji wstępnej kosztu własnego bez doliczania zysku.
2. 7
Jeżeli faktyczny koszt pracy jest niższy od ceny uzgodnionej ze zleceniodawcą lub jest od niej wyższy nie więcej niż o 15%, podstawą rozliczenia jest faktyczny koszt pracy.
3. 8
Jeżeli faktyczny koszt pracy jest wyższy od ceny uzgodnionej ze zleceniodawcą o więcej niż 15%, koszt ten może być podstawą rozliczenia za zgodą jednostki nadrzędnej zleceniodawcy.
§  13.
1.
Instytut rozlicza się ze zleceniodawcą za wykonane prace na podstawie faktury.
2.
Przy wykonywaniu długoterminowych prac instytut może wystawiać fakturę za wykonanie określonego etapu pracy.
§  14.
1.
Dla bieżącego finansowania działalności instytut jest wyposażony we własne środki obrotowe w granicach normatywu tych środków.
2.
Instytut może zaciągać kredyty bankowe.
§  15.
1.
Instytut tworzy fundusz inwestycyjno-remontowy, przeznaczony na finansowanie inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych i drobnych robotach budowlano-montażowych, dokonywanych w granicach określonych narodowym planem gospodarczym oraz na finansowanie kapitalnych remontów. Pozostałe nakłady w zakresie budownictwa inwestycyjnego pokrywane są z dotacji budżetowej. Za drobne roboty budowlano-montażowe uważa się nakłady do 200.000 zł wartości kosztorysowej.
2.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się z określonej przez Ministra Finansów części odpisów amortyzacyjnych, nadwyżki finansowej (§ 16), wpływów pochodzących z likwidacji środków trwałych oraz z innych źródeł, określonych odrębnymi przepisami. W uzasadnionych przypadkach fundusz może być zasilony dotacją z budżetu.
3.
Nie podlegającą odprowadzeniu na fundusz inwestycyjno-remontowy część amortyzacji przekazuje się do właściwego budżetu.
§  16.
1.
Nadwyżkę finansową z działalności podstawowej instytutu w wysokości do 5% całości kosztów bieżących przelewa się na fundusz inwestycyjno-remontowy (§ 15); przelew następuje po zatwierdzeniu bilansu instytutu.
2.
Pozostała część nadwyżki finansowej podlega wpłacie na fundusz postępu techniczno-ekonomicznego jednostki nadrzędnej, jeżeli jest ona dysponentem funduszu, a w pozostałych przypadkach - na dochód właściwego budżetu.
6 § 10 ust. 2 skreślony § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1965 r. (Dz.U.65.30.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 1965 r.
7 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1965 r. (Dz.U.65.30.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 1965 r.
8 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1965 r. (Dz.U.65.30.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 1965 r.