Rozdział 3 - Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę korzystającą z procedury celnej - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Rozdział  3

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę korzystającą z procedury celnej

§  202.
1.
W wypadku gdy towary są objęte procedurą tranzytu, osoba upoważniona, lub jej przedstawiciel, niezwłocznie powiadamia urząd celny o dostarczeniu towarów do miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny.
2.
Powiadomienie powinno zawierać:
1)
numer i datę powiadomienia,
2)
wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,
3)
dane osoby upoważnionej,
4)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
5)
określenie procedury celnej, którą towar będzie objęty,
6)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towar ma być nią objęty,
7)
określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,
8)
określenie wartości celnej towarów,
9)
dane dotyczące środka transportu,
10)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do usunięcia lub nałożenia zamknięć celnych,
11)
datę i podpis osoby upoważnionej lub przedstawiciela.
3.
Powiadomienie może zostać przekazane telefaksem lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
§  203.
1.
W wypadku gdy osoba upoważniona posiada pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego zlokalizowanego w miejscu wyznaczonym lub uznanym przez organ celny i zamierza złożyć towary w magazynie celnym, wraz z powiadomieniem, o którym mowa w § 202, należy przekazać deklarację skróconą lub inny dokument wykorzystywany w tym charakterze.
2.
Warunkiem stosowania procedury uproszczonej przez przewoźników lub spedytorów, dokonujących przywozu lub wywozu towarów, w rozumieniu art. 79 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, jest prowadzenie przez te podmioty działalności w formie agencji celnej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  204.
1.
Organ celny przekazuje niezwłocznie osobie upoważnionej potwierdzenie otrzymania powiadomienia.
2.
Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
numer i datę,
2)
rozstrzygnięcie o zatrzymaniu towarów w miejscu wyznaczonym lub uznanym przez organ celny do chwili przeprowadzenia kontroli celnej albo zgodę organu celnego na rozładunek towaru i usunięcie zamknięć celnych umieszczonych na towarach oraz środkach przewozowych.
3.
W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej organ celny może zawrzeć postanowienie, iż brak potwierdzenia, o którym mowa w ust. 2, w określonym terminie będzie równoznaczny z wydaniem zgody na zdjęcie zamknięć celnych.
4.
Zdjęcia zamknięć celnych mogą dokonać wyłącznie osoby fizyczne, określone w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.
5.
Przepis § 202 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  205.
W wypadku gdy osoba posiada dwa lub więcej pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych, może je stosować kolejno, na warunkach określonych w tych pozwoleniach.
§  206.
1.
Po dokonaniu rozładunku osoba upoważniona, lub jej przedstawiciel, potwierdza zgodność dostarczonych towarów z dokumentacją lub przekazuje do organu celnego protokół rozbieżności.
2.
Protokół rozbieżności powinien zostać dostarczony do organu celnego nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dokonania rozładunku.
§  207.
Osoba fizyczna, określona w pozwoleniu, dokonuje wpisu do rejestru:
1)
w wypadku zatrzymania towarów - w dniu ich zwolnienia,
2)
w wypadku wyrażenia zgody na rozładunek - w dniu otrzymania potwierdzenia z urzędu celnego.
§  208.
1.
Zwolnienie towarów następuje z chwilą dokonania wpisu w rejestrze.
2.
W wypadku przekazania do miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny towarów objętych procedurą tranzytu, osoba upoważniona jest obowiązana do dostarczenia dokumentów tranzytowych do urzędu celnego najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym dokonano wpisu do rejestru.
§  209.
1.
Rejestr może być prowadzony:
1)
w formie książkowej,
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Rejestr prowadzony jest w sposób ciągły.
§  210.
W wypadku prowadzenia rejestru w formie książkowej, przed rozpoczęciem jej wypełniania karty rejestru powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone na ostatniej stronie pieczęcią osoby upoważnionej. Rejestr powinien zostać opatrzony na ostatniej stronie pieczęcią urzędu celnego.
§  211.
1.
Rejestr może być prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:
1)
osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia rejestru,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na dokonanie zapisów w sposób chronologiczny.
2.
Osoba prowadząca rejestr z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest obowiązana do przechowywania kopii rejestru, zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  212.
Rejestr sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 51 do rozporządzenia.
§  213.
Zgłaszający może prostować błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w rejestrze wyłącznie za zgodą organu celnego.
§  214.
Upraszczania czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną poprzez wpis do rejestrów nie stosuje się do objęcia towarów procedurą składu celnego w wypadku, gdy odpowiedzialność, o której mowa w art. 107 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, ponosi korzystający ze składu.
§  215.
1.
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub uszlachetniania biernego, w celu potwierdzenia wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny stosuje się karty określone w zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Monitor Polski Nr 72, poz. 690).
2.
Karty, o których mowa w ust. 1, powinny być poświadczone przez umieszczenie w polu A pieczęci urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną albo być opatrzone pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej.
3.
W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej organ celny może upoważnić osobę korzystającą z tej procedury do wystawiania dokumentów, o których mowa w ust. 2, określając w nim szczegółowe warunki i tryb ich wystawiania. W pozwoleniu tym wskazuje się osoby fizyczne upoważnione do nałożenia zamknięć celnych oraz określa się zasady i sposoby nakładania oraz wzory tych zamknięć.
4.
Osoba upoważniona jest obowiązana do umieszczenia na karcie 1A lub 3 Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD numeru, pod jakim dokonano wpisu do rejestru, oraz daty jego dokonania.
5.
Po nałożeniu zamknięć celnych osoba korzystająca z procedury uproszczonej powiadamia urząd kontrolny. Przepisy § 202 ust. 2 i 3 oraz § 204 stosuje się odpowiednio.
§  216.
1.
Osoba upoważniona jest obowiązana w terminie 7 dni po upływie ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 217, do złożenia zgłoszeń celnych uzupełniających.
2.
Zgłoszenie celne uzupełniające jest dokonywane na zasadach określonych w art. 64 § 1 Kodeksu celnego.
3.
Przepis § 195 ust. 4 stosuje się odpowiednio.