Dział 1 - Udzielanie pozwolenia oraz tryb składania zabezpieczenia - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Dział  1

Udzielanie pozwolenia oraz tryb składania zabezpieczenia

§  183.
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, zwana dalej "wnioskodawcą", składa wniosek do organu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną.
§  184.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej powinien dotyczyć jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego. Wniosek sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 47 do rozporządzenia.
§  185.
1.
Do wniosku, o którym mowa w § 184, należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego REGON,
3)
potwierdzenie, że wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
4)
aktualną informację z Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwa przeciwko dokumentom, mieniu, przestępstwa gospodarcze lub przestępstwa skarbowe,
5)
zaświadczenie właściwego miejscowo urzędu skarbowego, że wnioskodawca nie zalega z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
6)
zaświadczenie właściwego miejscowo oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wnioskodawca nie posiada zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne,
7)
oświadczenie, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 48, podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, iż w stosunku do wnioskodawcy:
a)
nie otwarto likwidacji,
b)
nie wszczęto postępowania układowego, upadłościowego lub egzekucyjnego,
8)
zaświadczenie banku prowadzącego rachunek rozliczeniowy wnioskodawcy o sytuacji finansowej wnioskodawcy,
9)
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów gospodarczą procedurą celną - pozwolenie na stosowanie tej procedury (do wglądu),
10)
wykaz pracowników wnioskodawcy upoważnionych do działania na jego rzecz lub agentów celnych zatrudnionych w agencji celnej, upoważnionej do działania w jego imieniu, którzy będą wykonywali czynności związane ze stosowaniem procedury uproszczonej,
11)
w wypadku wniosku o procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego:
a)
wykaz pracowników upoważnionych przez wnioskodawcę do usuwania lub nakładania zamknięć celnych,
b)
plan sytuacyjny miejsca, w którym ma być stosowana procedura uproszczona,
12)
oświadczenia, wraz z pouczeniem o odpowiedzialności karnej z art. 247 Kodeksu karnego, o spełnieniu wymogów, o których mowa w art. 79 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego i § 188 rozporządzenia.
2.
Dokumentów określonych w ust. 1 pkt 1-3 nie należy dołączać, gdy zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli dane zawarte w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, są już nieaktualne.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być przedłożone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo lub notarialnie.
§  186.
1.
Jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 79 § 1 pkt 1-5, 7 i 8 Kodeksu celnego, organ celny wzywa wnioskodawcę do złożenia, w terminie 30 dni od daty doręczenia wezwania, zabezpieczenia, o którym mowa w art. 79 § 1 pkt 6 Kodeksu celnego, lub przedłożenia potwierdzenia wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego, związanego ze stosowaniem procedury celnej, w której ma być stosowana procedura uproszczona.
2.
Złożenie zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga odrębnego pozwolenia.
§  187.
1.
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się na okres 1 roku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 49 do rozporządzenia. Na wniosek osoby upoważnionej pozwolenie jest przedłużane na dalsze okresy roczne.
2.
Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć tylko jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego, i obejmować jedną procedurę celną.
3.
W wypadku stosowania procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, organ celny może w pozwoleniu określić dodatkowe dane, które powinny być wpisywane do rejestru, stanowiącego załącznik nr 51 do rozporządzenia, oraz wprowadzić dodatkowe rubryki do tego rejestru.
4.
W wypadku stosowania procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, organ celny może wyrazić zgodę na wykorzystanie, zamiast rejestru stanowiącego załącznik nr 51 do rozporządzenia, innego rejestru, księgi lub ewidencji, prowadzonych przez osobę ubiegającą się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, jeżeli spełniają wymogi zapewniające sprawowanie kontroli celnej procedury uproszczonej.
§  188.
Pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej nie udziela się:
1)
osobie fizycznej, której w okresie ostatnich 5 lat zostało cofnięte takie pozwolenie ze względu na naruszenie przepisów prawa,
2)
osobie fizycznej, która była lub jest członkiem rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej spółki prawa handlowego i której to spółce w okresie ostatnich 5 lat zostało cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ze względu na naruszenie prawa,
3)
spółce prawa handlowego, jeżeli którykolwiek z jej członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej:
a)
jest osobą fizyczną, której w okresie ostatnich 5 lat zostało cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ze względu na naruszenie prawa lub
b)
jest lub był członkiem rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej spółki prawa handlowego, której w okresie ostatnich 5 lat zostało cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ze względu na naruszenie prawa.