Rozdział 3 - Dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych oraz przywóz produktów zamiennych z zastosowaniem uprzedniego przywozu - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Rozdział  3

Dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych oraz przywóz produktów zamiennych z zastosowaniem uprzedniego przywozu

§  169.
Zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia, określonych w pozwoleniu.
§  170.
Opis produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, zawarty w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, powinien być zgodny z opisem tych produktów zawartym w pozwoleniu.
§  171.
Do zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych należy dołączyć:
1)
wypełniony formularz Dokumentu Uszlachetniania Biernego-Zakończenie, zwany dalej "dokumentem UB/Z", którego wzór stanowi załącznik nr 46 do rozporządzenia,
2)
zgłoszenie celne o nadanie produktom kompensacyjnym lub produktom zamiennym przeznaczenia celnego, o którym mowa w § 175 ust. 1, jeżeli zgłoszenie o dopuszczenie do obrotu zostało złożone po upływie terminu powrotnego przywozu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych,
3)
zgłoszenie celne, na podstawie którego towary zostały objęte procedurą uszlachetniania biernego.
§  172.
1.
Dokument UB/Z dotyczy całości towarów objętych danym zgłoszeniem celnym.
2.
Dokument UB/Z sporządza się w oryginale i kopii.
§  173.
Po przyjęciu zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, funkcjonariusz celny urzędu zakończenia w dokumencie UB/Z potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  174.
Jeżeli towary objęte procedurą uszlachetniania biernego zostały wywiezione w ramach jednego pozwolenia, ale na podstawie wielu zgłoszeń celnych, to produkty kompensacyjne lub produkty zamienne, które otrzymały przeznaczenie celne, uważane są za uzyskane z towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego według kolejności zgłoszeń celnych.
§  175.
1.
Przywóz produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych uważany jest za dokonany, gdy produkty te zostały:
1)
wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego albo objęte procedurą składu celnego lub procedurą uszlachetniania czynnego,
2)
objęte procedurą tranzytu.
2.
Datą przywozu, o którym mowa w ust. 1, jest data nadania produktom kompensacyjnym i produktom zamiennym przeznaczenia celnego.
3.
Jeżeli produkty, o których mowa w ust. 1, pozostają na polskim obszarze celnym, procedura uszlachetniania biernego może być zakończona wyłącznie procedurą dopuszczenia ich do obrotu.
§  176.
W wypadku uprzedniego przywozu, za równoznaczne z wywozem towarów, o których mowa w art. 162 § 1 Kodeksu celnego, uważa się wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego bądź objęcie procedurą składu celnego w celu ich późniejszego wywozu.
§  177.
1.
W wypadku gdy całość lub część produktów kompensacyjnych powstałych w wyniku procesu uszlachetniania biernego nie zostanie przywieziona na polski obszar celny, osoba posiadająca pozwolenie powinna, w terminie, o którym mowa w § 157, złożyć zgłoszenie celne o objęcie tych towarów procedurą wywozu.
2.
Przepisy § 169-173 stosuje się odpowiednio.
§  178.
1.
Do obliczenia kwoty cła, którą należy odliczyć zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu celnego, przyjmuje się wartość towarów wywożonych czasowo z dnia objęcia ich procedurą uszlachetniania biernego.
2.
Jeżeli wartość towarów wywożonych czasowo nie może zostać ustalona zgodnie z ust. 1, wartość towarów wywożonych czasowo jest różnicą pomiędzy wartością celną produktów kompensacyjnych a kosztami uszlachetniania biernego.
§  179.
1.
Do kwoty, którą należy odliczyć zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu celnego, nie dodaje się kwoty cła antydumpingowego oraz kwoty cła wyrównawczego, które miałoby zastosowanie do towarów wywożonych czasowo, gdyby były one przywożone na polski obszar celny z kraju, gdzie zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego.
2.
Jeżeli produkty kompensacyjne są objęte preferencyjną lub obniżoną stawką celną, to przy obliczaniu kwoty cła, które powinno być odliczone zgodnie z art. 157 Kodeksu celnego, stosuje się odpowiednio stawkę preferencyjną lub obniżoną, jeżeli taka istnieje.
3.
Przy obliczaniu kwoty cła na podstawie art. 158 Kodeksu celnego nie stosuje się stawek minimalnych, jeżeli są ustanowione, ale wyłącznie stawki ad valorem.
§  180.
1.
Kosztów transportu i ubezpieczenia oraz opłat załadunkowych i manipulacyjnych związanych z transportem towarów wywożonych czasowo, poniesionych do miejsca, w którym towary te zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego:
1)
nie wlicza się do wartości towarów wywożonych czasowo, jeżeli wartość ta jest ustalana zgodnie z § 178 ust. 1,
2)
wlicza się do kosztów uszlachetniania biernego, jeżeli wartość ta jest ustalana zgodnie z § 178 ust. 2.
2.
Do kosztów uszlachetniania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, wlicza się koszty transportu i ubezpieczenia oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne produktów kompensacyjnych od miejsca, w którym towary te zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego, do granicy państwa lub portu polskiego.
§  181.
1.
W celu ustalenia kwoty cła podlegającej odliczeniu od kwoty cła za produkty kompensacyjne należy ustalić, w oparciu o normy zużycia, ilość towarów wywiezionych czasowo, zużytych do wytworzenia produktów kompensacyjnych, w stosunku do których oblicza się należności przywozowe.
2.
Odpady, resztki i braki, powstałe w wyniku procesu uszlachetniania biernego, traktowane są jako straty.
§  182.
W wypadku gdy proces uszlachetniania biernego ma na celu naprawę towarów wywożonych czasowo i naprawa ta jest wykonaniem umowy gwarancyjnej, to do obliczenia kwoty cła stosuje się przepis art. 158 Kodeksu celnego, nawet gdy naprawa dokonywana jest nieodpłatnie.