Rozdział 1 - Udzielanie i cofanie pozwoleń - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Rozdział  1

Udzielanie i cofanie pozwoleń

§  153.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, zwany dalej "wnioskiem", sporządza się, z zastrzeżeniem § 160, według wzoru stanowiącego załącznik nr 40 do rozporządzenia.
2.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, zwana dalej "wnioskodawcą", składa wniosek do organu celnego właściwego ze względu na jej siedzibę lub miejsce zamieszkania.
§  154.
Do wniosku, o którym mowa w § 153, należy dołączyć:
1)
opis procesu uszlachetniania podpisany przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną,
2)
szczegółowy wykaz towarów wywożonych czasowo,
3)
szczegółowy wykaz produktów kompensacyjnych.
§  155.
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, zwane dalej "pozwoleniem", sporządza się, z zastrzeżeniem § 160, według wzoru stanowiącego załącznik nr 42 do rozporządzenia.
§  156.
W wypadku dopuszczenia do obrotu towarów z całkowitym zwolnieniem od cła ze względu na ich przeznaczenie, objęcie tych towarów procedurą uszlachetniania biernego w celu dokonania naprawy możliwe jest jedynie pod warunkiem, że produkty kompensacyjne zostaną przeznaczone ponownie do tego samego celu.
§  157.
Termin, w którym produkty kompensacyjne lub produkty zamienne powinny zostać przywiezione lub powrotnie przywiezione na polski obszar celny, określa się z uwzględnieniem czasu niezbędnego do realizacji procesu uszlachetniania lub wymiany oraz transportu towarów wywożonych czasowo i produktów zamiennych. Termin ten liczy się od dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie procedurą uszlachetniania biernego towarów będących przedmiotem czasowego wywozu.
§  158.
Organ celny wydaje pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego w celu naprawy, z zastosowaniem systemu wymiany towarów, jeżeli z dokumentów dołączonych do wniosku o wydanie pozwolenia wynika, że naprawa towarów nie polega na poprawieniu parametrów technicznych.
§  159.
Pozwolenie na zastosowanie systemu wymiany towarów w ramach procedury uszlachetniania biernego, bez dokonywania uprzedniego przywozu, może zostać wykorzystane przy przywozie produktów kompensacyjnych w miejsce produktów zamiennych.
§  160.
1.
Organ może zezwolić, aby zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą uszlachetniania biernego w celu naprawy, nie mającej charakteru zarobkowego, lub w celu wykonania zobowiązań gwarancyjnych zostało złożone równocześnie ze skróconym wnioskiem o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
2.
Skrócony wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 43 do rozporządzenia.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego udzielane jest według wzoru stanowiącego załącznik nr 44 do rozporządzenia.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, urzędem objęcia, urzędem kontrolnym i urzędem zakończenia jest urząd, w którym został złożony skrócony wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
§  161.
W wypadku, o którym mowa w § 160, procedury uproszczonej nie stosuje się.
§  162.
Uprzedni przywóz może być dokonany, jeżeli wnioskodawca, we wniosku, o którym mowa w § 153 ust. 1, wystąpi o jego zastosowanie.
§  163.
Jeżeli w wydanym pozwoleniu nie przewidziano zastosowania uprzedniego przywozu, a osoba posiadająca pozwolenie chce skorzystać z takiej możliwości, powinna złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na przewidujące zastosowanie uprzedniego przywozu. Wniosek powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 40 do rozporządzenia.
§  164.
1.
Jeżeli osoba posiadająca pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego narusza przepisy prawa celnego i, pomimo wezwania, w terminie wyznaczonym przez organ celny nie dostosowała prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego, organ celny może cofnąć pozwolenie.
2.
Organ celny cofa pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli osoba posiadająca pozwolenie, po wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, ponownie narusza przepisy prawa celnego, a zwłaszcza, jeżeli jej działanie lub zaniechanie spowoduje uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 EURO 29 .
29 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".