Rozdział 4 - Zakończenie procedury - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Rozdział  4

Zakończenie procedury

§  117.
Zakończenie procedury przetwarzania pod kontrolą celną powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia określonych w pozwoleniu.
§  118.
1.
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną zostaje zakończona w stosunku do towarów przywożonych, gdy produktom przetworzonym, towarom w stanie nie zmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, zostanie nadane inne przeznaczenie celne i spełnione zostały wszystkie warunki korzystania z procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
2.
Towarami przetworzonymi są również resztki i odpady powstałe w wyniku procesu przetworzenia.
§  119.
1.
W celu zapewnienia kontroli celnej procedury przetwarzania pod kontrolą celną, do dokumentu o nadanie produktom przetworzonym, towarom w stanie nie zmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, innego przeznaczenia celnego, należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Przetwarzania pod Kontrolą Celną-Zakończenie, zwany dalej "dokumentem PPK/Z". Wzór formularza dokumentu PPK/Z stanowi załącznik nr 23 do rozporządzenia.
2.
Produkty przetworzone lub towary przywożone określone w dokumencie o nadanie innego przeznaczenia powinny być zgodne z produktami lub towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  120.
1.
Dokument PPK/Z powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów określonych w dokumencie o nadanie innego przeznaczenia celnego produktom przetworzonym, towarom w stanie nie zmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu.
2.
Dokument PPK/Z sporządza się w oryginale i kopii.
§  121.
Po przyjęciu dokumentu, o którym mowa w § 119, funkcjonariusz celny urzędu zakończenia na dokumencie PPK/Z potwierdza w polu nr 12 dane zawarte w tym dokumencie, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  122.
1.
W wypadku powstania długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych lub produktów, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, postanowienia § 75 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Wysokość długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych jest określana na podstawie wartości celnej z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, właściwych dla tej ilości towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów kompensacyjnych oraz innych elementów kalkulacyjnych z dnia dopuszczenia do obrotu.
§  123.
1.
Osoba posiadająca pozwolenie powinna przedstawić w urzędzie kontrolnym rozliczenie zakończenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną, w terminie 30 dni od dnia, w którym produkty przetworzone, towary w stanie nie zmienionym lub produkty, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, otrzymały inne przeznaczenie celne.
2.
Za zgodą organu celnego osoba posiadająca pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną może składać rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, w okresach miesięcznych lub kwartalnych.
§  124.
1.
Rozliczenie, o którym mowa w § 123, powinno zawierać:
1)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną,
2)
numery zgłoszeń celnych o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną,
3)
określenie dokumentów, na podstawie których nadano produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, oraz towarom w stanie nie zmienionym inne przeznaczenie celne,
4)
kod taryfy celnej produktów przetworzonych lub towarów w stanie nie zmienionym,
5)
nazwę, rodzaj oraz ilość towarów przywożonych zużytych do wytworzenia produktów przetworzonych, których dotyczy rozliczenie, wyliczoną z uwzględnieniem norm zużycia,
6)
kwotę wynikającą z długu celnego.
2.
Przepis § 78 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Do rozliczenia, o którym mowa w § 123, należy dołączyć:
1)
kopię pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną,
2)
zgłoszenia celne, na podstawie których towary przywożone zostały objęte procedurą przetwarzania pod kontrolą celną,
3)
dokumenty, na podstawie których nadano produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, lub towarom w stanie nie zmienionym inne przeznaczenie celne.
§  125.
Urząd kontrolny dokonuje na kopii pozwolenia adnotacji o dokonaniu rozliczenia zakończenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
§  126.
Jeżeli w chwili przyjęcia zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu towarów przetworzonych obowiązują środki polityki handlowej wobec towarów przywożonych oraz wobec towarów identycznych jak produkty przetworzone, to środki polityki handlowej stosuje się wobec produktów przetworzonych dopuszczanych do obrotu.
§  127.
1.
W celu ewidencjonowania towarów objętych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną urzędy celne prowadzą ewidencje towarów objętych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną o symbolu E22, której wzór stanowi załącznik nr 24 do rozporządzenia.
2.
Ewidencje, o których mowa w ust. 1, prowadzi się w formie książkowej lub z zastosowaniem środków elektronicznego przetwarzania danych zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie ewidencji towarów, wzorów rejestrów, innych dokumentów ewidencyjnych, formularzy i rodzajów dokumentów mających znaczenie dla kontroli celnej i osób zobowiązanych do ich przechowywania oraz warunków i trybu rejestrowania kwot należności (Monitor Polski Nr 70, poz. 688).
§  128.
Ewidencje E22 prowadzą wszystkie urzędy celne.
§  129.
Wpisowi do ewidencji podlegają towary objęte procedurą przetwarzania pod kontrolą celną.
§  130.
1.
Wpisów do ewidencji dokonuje się na podstawie zgłoszenia celnego do procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
2.
Potwierdzona przez organ celny kserokopia pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną oraz odpowiednia karta zgłoszenia celnego wraz z załączonymi dokumentami, które zgodnie z przepisami prawa celnego są wymagane do objęcia towaru tą procedurą, stanowią załącznik do ewidencji.
§  131.
Ewidencje E22 wypełnia się w następujący sposób:
1)
w kolumnie "1" wpisuje się kolejny numer pozycji ewidencji z zachowaniem kolejności przez cały rok,
2)
w kolumnie "2" wpisuje się datę przyjęcia zgłoszenia celnego do procedury przetwarzania pod kontrolą celną,
3)
w kolumnie "3" wpisuje się oznaczenie i pozycję jednej z poprzednich ewidencji: E01, E02, E03, E04, E06, E07, E08, E09, E12, E16 - określonych w zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie ewidencji towarów, wzorów rejestrów, innych dokumentów ewidencyjnych, formularzy i rodzajów dokumentów mających znaczenie dla kontroli celnej i osób zobowiązanych do ich przechowywania oraz warunków i trybu rejestrowania kwot należności (Monitor Polski Nr 70, poz. 688),
4)
w kolumnie "4" wpisuje się dane osoby korzystającej z procedury,
5)
w kolumnie "5" wpisuje się rodzaj i ilość towaru przywożonego,
6)
w kolumnie "6" wpisuje się numer pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną i kod organu, który wydał to pozwolenie,
7)
w kolumnie "7" wpisuje się kod urzędu określonego w pozwoleniu jako urząd kontrolny,
8)
w kolumnie "8" wpisuje się pozycję PCN produktu przetworzonego,
9)
w kolumnie "9" wpisuje się wyznaczony przez organ celny termin nadania innego przeznaczenia,
10)
w kolumnie "10" wpisuje się symbol i pozycję ewidencji, w której dokonano wpisu o powrotnym wywozie lub nadaniu innego przeznaczenia celnego,
11)
w kolumnie "11" wpisuje się faktyczną datę nadania innego przeznaczenia,
12)
w kolumnie "12" składa podpis funkcjonariusz celny dokonujący wpisu w kolumnach "10" i "11".
§  132.
1.
Całkowite zamknięcie pozycji ewidencji towarów objętych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną poprzez dopuszczenie do obrotu lub nadanie innego przeznaczenia celnego wszystkim produktom przetworzonym, jakie zostały uzyskane z towarów zewidencjonowanych w tej pozycji ewidencji. Po dokonaniu wpisów w jednej z ewidencji: E05, E06, E07, E09, E10, E11, E13, E14, E15, E16 lub E17, określonych w zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie ewidencji towarów, wzorów rejestrów, innych dokumentów ewidencyjnych, formularzy i rodzajów dokumentów mających znaczenie dla kontroli celnej i osób zobowiązanych do ich przechowywania oraz warunków i trybu rejestrowania kwot należności (Monitor Polski Nr 70, poz. 688), w ewidencji E22 dokonuje się wpisów w kolumnach "10" i "11".
2.
W wypadku dopuszczenia do obrotu lub nadania przeznaczenia celnego części produktów przetworzonych, uzyskanych z towarów wpisanych pod jedną pozycją ewidencji E22, po dokonaniu wpisu w odpowiednich ewidencjach, należy wypełnić kolumnę "10" i "11" ewidencji E22; data dopuszczenia do obrotu lub nadania innego przeznaczenia celnego ostatniej partii towarów, w ramach jednej pozycji ewidencji E22, jest datą zakończenia procedury i należy ją wpisać w kolumnie "11".
§  133.
1.
Urzędy celne prowadzą rejestr pozwoleń na objęcie towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, o symbolu R 27, którego wzór stanowi załącznik nr 25 do rozporządzenia.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się w formie książkowej, zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie ewidencji towarów, wzorów rejestrów, innych dokumentów ewidencyjnych, formularzy i rodzajów dokumentów mających znaczenie dla kontroli celnej i osób zobowiązanych do ich przechowywania oraz warunków i trybu rejestrowania kwot należności (Monitor Polski Nr 70, poz. 688).