Dział 3 - Uszlachetnianie czynne - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Dział  3

Uszlachetnianie czynne

Udzielanie i cofanie pozwoleń

§  56.
1. 4
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego, zwana dalej "wnioskodawcą", składa wniosek do organu celnego właściwego ze względu na miejsce dokonywania procesu uszlachetniania albo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
2.
Jeżeli proces uszlachetniania będzie dokonywany na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów celnych, wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do organu celnego, na którego obszarze właściwości miejscowej zostanie dokonany główny proces uszlachetniania.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi, z zastrzeżeniem § 62, załącznik nr 8 do rozporządzenia.
4.
Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w ust. 3, określa system, w którym ma być stosowana procedura uszlachetniania czynnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
5. 5
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być wypełniony zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego. Jeżeli zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy w chwili składania wniosku nie jest możliwe szczegółowe określenie danych dotyczących towarów przywożonych, produktów kompensacyjnych, współczynnika produktywności i normy zużycia, to wniosek powinien zawierać dane szacunkowe.
6. 6
Jeżeli w chwili składania wniosku, o którym mowa w ust. 1, nie można określić, ze względu na sposób dokonywania procesu lub procesów uszlachetniania, współczynnika produktywności lub normy zużycia albo ich określenie jest znacznie utrudnione, dane te powinny zostać określone w rozliczeniu, o którym mowa w § 77, albo we wniosku o zwrot lub umorzenie cła, o którym mowa w § 92.
§  57.
Do wniosku, o którym mowa w § 56, należy dołączyć:
1)
opis procesu uszlachetniania,
2) 7
(skreślony),
3) 8
(skreślony),
4)
informację, czy którykolwiek z produktów kompensacyjnych jest odpadem niebezpiecznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. Nr 96, poz. 592).
§  58.
1.
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego, zwane dalej "pozwoleniem", sporządza się, z zastrzeżeniem § 62, według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia.
2.
Pozwolenie jest wydawane na zastosowanie systemu zawieszeń albo systemu ceł zwrotnych - w zależności od wnioskowanego przez wnioskodawcę systemu.
3.
W wypadku udzielenia pozwolenia na poddanie towarów niekrajowych procesom uszlachetniania czynnego w pomieszczeniach składu celnego, pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać określenie typu składu celnego oraz nazwy prowadzącego skład celny.
4. 9
W wypadku, o którym mowa w § 56 ust. 6, organ celny w pkt 6 pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego określa, iż współczynnik produktywności lub norma zużycia zostaną określone w rozliczeniu, o którym mowa w § 77, albo we wniosku o zwrot lub umorzenie cła, o którym mowa w § 92.
§  59.
1. 10
Jeżeli osoba dokonuje procesów uszlachetniania lub organizuje proces uszlachetniania w rozumieniu art. 121 § 2 pkt 3 Kodeksu celnego:
1)
z wykorzystaniem w tych procesach towarów przywożonych spoza polskiego obszaru celnego,
2)
produkty kompensacyjne powstałe w wyniku tych procesów są sprzedawane osobie krajowej,
3)
produkty kompensacyjne, o których mowa w pkt 2, wywożone są poza polski obszar celny w stanie nie zmienionym lub jako zamontowane lub zainstalowane w innych towarach

- to towary, o których mowa w pkt 1, mogą być objęte procedurą uszlachetniania czynnego, ale wyłącznie w systemie ceł zwrotnych, a pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego jest wydawane osobie dokonującej procesu uszlachetniania lub organizującej ten proces, która przywozi towary spoza polskiego obszaru celnego.

2.
Szczegółowe warunki i sposób zakończenia procedury są ustalane w pozwoleniu na stosowanie procedury uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, z tym że zwrot cła może nastąpić po wywozie towarów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, poza polski obszar celny.
§  60. 11
 
1.
W wypadku gdy osoba zakupuje na polskim obszarze celnym towary bezpośrednio od importera, organ celny może wydać pozwolenie na uszlachetnianie czynne tych towarów wyłącznie w systemie ceł zwrotnych, pod warunkiem przedłożenia przez wnioskodawcę umowy sprzedaży.
2.
Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydawane również, jeżeli:
1)
produkty kompensacyjne powstałe w wyniku tych procesów są sprzedawane osobie krajowej,
2)
produkty kompensacyjne, o których mowa w pkt 1, wywożone są poza polski obszar celny w stanie nie zmienionym lub jako zamontowane lub zainstalowane w innych towarach.
3.
Do ust. 1 i 2 przepis § 59 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  61.
1. 12
W wypadku gdy możliwości kontroli stosowania procedury są utrudnione, organ celny może, w formie decyzji, zobowiązać osobę posiadającą pozwolenie do prowadzenia księgi uszlachetniania czynnego, w której powinny być zawarte dane dotyczące ilości towarów przywożonych objętych procedurą uszlachetniania czynnego, towarów ekwiwalentnych oraz produktów kompensacyjnych, jak również dane niezbędne do właściwego określenia kwoty wynikającej z długu celnego. Wpisy do księgi powinny być dokonywane bez zbędnej zwłoki.
2.
Jeżeli proces uszlachetniania przeprowadzany jest w kilku przedsiębiorstwach, księga uszlachetniania czynnego powinna zawierać dane dotyczące stosowania procedury uszlachetniania czynnego w każdym z tych przedsiębiorstw.
3. 13
Organ celny, zobowiązując do prowadzenia księgi uszlachetniania czynnego, określa szczegółowe warunki dotyczące sposobu jej prowadzenia oraz miejsca przechowywania.
§  62.
1. 14
W wypadku gdy przedmiotem uszlachetniania czynnego są towary przywożone w celu naprawy, organ celny może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów tą procedurą. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego udzielane jest według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, urzędem objęcia, urzędem kontrolnym i urzędem zakończenia jest urząd, w którym został złożony skrócony wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego.
4. 15
(skreślony).
5.
Do skróconego wniosku nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 2 i 3, § 4 i § 57.
§  63.
W wypadku, o którym mowa w § 62 ust. 1, procedura uproszczona nie może być stosowana.
§  64.
1.
Jeżeli osoba posiadająca pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego narusza przepisy prawa celnego i pomimo wezwania w terminie wyznaczonym przez organ celny nie dostosowała prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego, organ celny może cofnąć pozwolenie.
2.
Organ celny cofa pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego, jeżeli osoba posiadająca pozwolenie, po wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, ponownie narusza przepisy prawa celnego, a zwłaszcza, jeżeli jej działanie lub zaniechanie spowoduje uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 EURO 16 .

System zawieszeń

§  65.
1.
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą uszlachetniania czynnego powinno nastąpić w jednym z urzędów objęcia, określonych w pozwoleniu.
2.
Towary przywożone, określone w zgłoszeniu celnym, o którym mowa w ust. 1, powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu. Przepis § 40 stosuje się odpowiednio.
§  66.
W celu zapewnienia kontroli celnej procedury uszlachetniania czynnego, do zgłoszenia celnego, o którym mowa w § 65, należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Uszlachetniania Czynnego - Objęcie, zwany dalej "dokumentem UCZ/O". Wzór formularza dokumentu UCZ/O stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia.
§  67.
1.
Dokument UCZ/O powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów objętych danym zgłoszeniem celnym.
2.
Dokument UCZ/O sporządza się w oryginale i kopii.
3. 17
W polu nr 6 dokumentu UCZ/O zamiast współczynnika produktywności można podać normy zużycia. Jeżeli dane dotyczące współczynnika produktywności lub norm zużycia nie mieszczą się w polu nr 6, należy je dołączyć w formie załącznika do tego dokumentu oraz zamieścić w tym polu adnotację, iż dane zostały określone w załączniku.
4. 18
W wypadku, o którym mowa w § 56 ust. 6, należy w polu nr 6 dokumentu UCZ/O zamieścić adnotację, iż dane te zostaną określone w rozliczeniu zakończenia procedury uszlachetniania czynnego.
§  68.
Po przyjęciu zgłoszenia, o którym mowa w § 65, funkcjonariusz celny urzędu objęcia w dokumencie UCZ/O potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  69.
Jeżeli na skutek nieprzewidzianych okoliczności lub działania siły wyższej właściwość lub parametry techniczne towarów przywożonych uległy zmianie w taki sposób, że uzyskanie produktów kompensacyjnych określonych w pozwoleniu stało się niemożliwe, osoba posiadająca pozwolenie jest obowiązana powiadomić niezwłocznie urząd kontrolny o zaistniałej sytuacji.
§  70.
1.
Zakończenie procedury uszlachetniania czynnego powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia, określonych w pozwoleniu.
2.
Produkty kompensacyjne lub towary w stanie nie zmienionym, określone w zgłoszeniu celnym o nadanie innego przeznaczenia celnego, powinny być zgodne z produktami lub towarami opisanymi w pozwoleniu.
3. 19
(skreślony).
§  71.
W celu zapewnienia kontroli celnej procedury uszlachetniania czynnego, do zgłoszenia celnego o nadanie produktom kompensacyjnym lub towarom w stanie nie zmienionym innego przeznaczenia celnego, należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Uszlachetniania Czynnego - Zakończenie, zwany dalej "dokumentem UCZ/Z". Wzór formularza dokumentu UCZ/Z stanowi załącznik nr 14 do rozporządzenia.
§  72.
1.
Dokument UCZ/Z powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów objętych danym zgłoszeniem celnym.
2.
Dokument UCZ/Z sporządza się w oryginale i kopii.
3. 20
W polu nr 6 dokumentu UCZ/Z zamiast współczynnika produktywności można podać normy zużycia. Jeżeli dane dotyczące współczynnika produktywności lub norm zużycia nie mieszczą się w polu nr 6, należy je dołączyć w formie załącznika do tego dokumentu oraz zamieścić w tym polu adnotację, iż dane zostały określone w załączniku.
4. 21
W wypadku, o którym mowa w § 56 ust. 6, należy w polu nr 6 dokumentu UCZ/Z zamieścić adnotację, iż dane te zostaną określone w rozliczeniu zakończenia procedury uszlachetniania czynnego.
§  73.
Po przyjęciu zgłoszenia, o którym mowa w § 71, funkcjonariusz celny urzędu zakończenia w dokumencie UCZ/Z potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  74.
1.
Wykaz produktów kompensacyjnych oraz wykaz procesów uszlachetniania do obliczania należności celnych przywozowych, właściwych dla tych produktów, stanowi załącznik nr 15 do rozporządzenia.
2.
Dopuszczenie do obrotu towarów przywożonych bądź w postaci towarów w stanie nie zmienionym, bądź w postaci produktów kompensacyjnych innych niż wymienione w załączniku nr 15, uzależnione jest od zastosowania wobec nich przez organy celne środków polityki handlowej, obowiązujących w momencie przyjęcia zgłoszenia celnego o dopuszczenie tych towarów do obrotu.
§  75.
1.
W wypadku powstania długu celnego należy ustalić, w oparciu o normy zużycia, ilość towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów kompensacyjnych, w stosunku do których oblicza się należności celne przywozowe.
2.
Wysokość długu celnego określana jest na podstawie elementów kalkulacyjnych właściwych dla tej ilości towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów kompensacyjnych, o których mowa w ust. 1.
§  76.
W wypadku dopuszczenia do obrotu produktów kompensacyjnych wymienionych w załączniku nr 15, wartość celna tych produktów ustalana jest w oparciu o:
1)
wartość celną ustaloną w tym samym czasie lub prawie tym samym czasie towarów identycznych lub podobnych, wytwarzanych w jakimkolwiek kraju trzecim,
2)
ich cenę sprzedaży, pod warunkiem że nie miały na nią wpływu związki między kupującym i sprzedającym,
3)
cenę sprzedaży na polskim obszarze celnym towarów identycznych lub podobnych, pod warunkiem że nie miały na nią wpływu związki między kupującym i sprzedającym.
§  77.
Osoba posiadająca pozwolenie powinna przedstawić w urzędzie kontrolnym rozliczenie zakończenia procedury uszlachetniania czynnego, w terminie 30 dni od dnia, o którym mowa w art. 125 § 1 Kodeksu celnego. W wypadku, o którym mowa w art. 125 § 4 Kodeksu celnego, osoba posiadająca pozwolenie powinna przedstawić rozliczenie procedury uszlachetniania czynnego odpowiednio za każdy miesiąc lub kwartał.
§  78.
1.
Rozliczenie, o którym mowa w § 77, powinno zawierać następujące dane:
1)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego,
2)
numery zgłoszeń celnych o objęcie towarów procedurą uszlachetniania czynnego,
3)
nazwę, rodzaj, ilość i przeznaczenie celne produktów kompensacyjnych wraz z numerami zgłoszeń celnych, na podstawie których nadano produktom kompensacyjnym przeznaczenie celne,
4)
nazwę, rodzaj oraz ilość towarów przywiezionych zużytych do wytworzenia produktów kompensacyjnych, których dotyczy rozliczenie, wyliczoną z uwzględnieniem norm zużycia,
5)
kwotę wynikającą z długu celnego, jeżeli towary przywiezione zostały dopuszczone do obrotu.
2.
W wypadku stosowania procedury uproszczonej w rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, powinny być zawarte dane dotyczące zgłoszeń celnych, o których mowa w art. 80 § 4 Kodeksu celnego.
3.
Do rozliczenia, o którym mowa w § 77, należy dołączyć:
1)
kopię pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego,
2)
zgłoszenia celne, na podstawie których towary przywiezione zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego,
3)
zgłoszenia celne, na podstawie których nadano produktom kompensacyjnym lub towarom w stanie nie zmienionym przeznaczenie celne.
§  79.
1.
Urząd kontrolny dokonuje na kopii pozwolenia, będącej w jego posiadaniu, adnotacji o dokonaniu rozliczenia zakończenia procedury uszlachetniania czynnego.
2.
Z chwilą rozliczenia procedury zabezpieczenie zostaje zwolnione.
§  80.
1.
Jeżeli towary przywiezione zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w ramach jednego pozwolenia, ale na podstawie kilku zgłoszeń celnych, to produkty kompensacyjne, które otrzymały inne przeznaczenie celne, uważane są za uzyskane z towarów przywożonych objętych procedurą uszlachetniania czynnego według kolejności dokonania zgłoszeń celnych.
2.
Do towarów w stanie nie zmienionym przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  81.
Przepisu § 80 nie stosuje się w wypadku, gdy osoba posiadająca pozwolenie udowodni, że produkty kompensacyjne lub towary w stanie nie zmienionym zostały uzyskane z towarów przywiezionych objętych procedurą uszlachetniania czynnego na podstawie późniejszych zgłoszeń celnych.
§  82.
1.
W wypadku powstania długu celnego, o którym mowa w art. 224 § 1 Kodeksu celnego, organ celny przyjmujący zgłoszenie wywozowe wydaje w sprawie decyzję.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać określenie powstałego długu celnego z uwzględnieniem postanowień umów międzynarodowych.

System ceł zwrotnych

§  83.
1.
Zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu powinno nastąpić w jednym z urzędów objęcia określonych w pozwoleniu.
2.
Towary przywożone, określone w zgłoszeniu celnym, o którym mowa w ust. 1, powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  84.
W celu zapewnienia kontroli celnej procedury uszlachetniania czynnego, do zgłoszenia celnego, o którym mowa w § 83, należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Uszlachetniania Czynnego - Objęcie, zwany dalej "dokumentem UCZ/O". Wzór formularza dokumentu UCZ/O stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia.
§  85.
1. 22
Dokument UCZ/O powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów objętych danym zgłoszeniem celnym. Przepisy § 67 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Dokument UCZ/O sporządza się w oryginale i kopii.
§  86.
1.
Po przyjęciu zgłoszenia, o którym mowa w § 83, funkcjonariusz celny urzędu objęcia na dokumencie UCZ/O potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
2.
Przepis § 69 stosuje się odpowiednio.
§  87.
1.
Nadanie produktom kompensacyjnym innego przeznaczenia celnego powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia określonych w pozwoleniu.
2.
Opis produktów kompensacyjnych lub towarów w stanie nie zmienionym, zawarty w zgłoszeniu celnym o nadanie innego przeznaczenia celnego, powinien być zgodny z opisem zawartym w pozwoleniu.
3. 23
(skreślony).
§  88.
W celu zapewnienia kontroli celnej procedury uszlachetniania czynnego do zgłoszenia celnego o nadanie produktom kompensacyjnym przeznaczenia celnego należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Uszlachetniania Czynnego-Zakończenie, zwany dalej "dokumentem UCZ/Z". Wzór formularza dokumentu UCZ/Z stanowi załącznik nr 14 do rozporządzenia.
§  89.
1. 24
Dokument UCZ/Z powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów objętych danym zgłoszeniem celnym. Przepisy § 72 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Dokument UCZ/Z sporządza się w oryginale i kopii.
§  90.
Po przyjęciu zgłoszenia, o którym mowa w § 88, funkcjonariusz celny urzędu zakończenia na dokumencie UCZ/Z potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  91.
W wypadku konieczności ustalenia kwoty cła, która ma zostać zwrócona lub umorzona, należy ustalić, w oparciu o normy zużycia, ilość towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów kompensacyjnych, w stosunku do których ma być zwrócone lub umorzone cło.
§  92.
1.
Wniosek o zwrot lub umorzenie cła składa się do urzędu kontrolnego w terminie 30 dni od dnia, w którym produkty kompensacyjne otrzymały inne przeznaczenie celne.
2.
Wniosek o zwrot lub umorzenie cła powinien zawierać następujące dane:
1)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego,
2)
wartość celną towarów przywożonych oraz stawki celne z dnia przyjęcia zgłoszenia o dopuszczenie tych towarów do obrotu,
3)
daty i numery zgłoszeń celnych, na podstawie których towary przywożone zostały dopuszczone do obrotu,
4)
nazwę, rodzaj, ilość i przeznaczenie celne produktów kompensacyjnych,
5)
nazwę, rodzaj oraz ilość towarów przywożonych zużytych do wytworzenia produktów kompensacyjnych, których dotyczy rozliczenie, wyliczoną z uwzględnieniem norm zużycia,
6)
współczynnik produktywności,
7)
daty i numery zgłoszeń celnych, na podstawie których nadano produktom kompensacyjnym przeznaczenie celne, określone w art. 133 Kodeksu celnego,
8)
kwotę cła, która ma zostać zwrócona lub umorzona.
3.
W wypadku stosowania procedury uproszczonej, we wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być zawarte dane dotyczące zgłoszeń celnych, o których mowa w art. 80 § 4 Kodeksu celnego.
§  93.
Do wniosku o zwrot lub umorzenie cła należy dołączyć:
1)
kopię pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego,
2)
zgłoszenia celne, na podstawie których towary przywożone zostały dopuszczone do obrotu,
3)
dowód uiszczenia cła, jeżeli zostało uiszczone.
§  94.
1.
Urząd kontrolny dokonuje na kopii pozwolenia, będącej w jego posiadaniu, adnotacji o dokonaniu zwrotu lub o umorzeniu cła.
2.
Osoba, o której mowa w art. 133 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, ma obowiązek poinformować urząd kontrolny o faktycznym wywozie towarów.
§  95.
Organ celny wydaje decyzję w sprawie zwrotu lub umorzenia cła w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 92.

Wytwarzanie produktów kompensacyjnych z towarów ekwiwalentnych

§  96.
1.
Wytwarzanie produktów kompensacyjnych z towarów ekwiwalentnych może być stosowane, jeśli osoba uzyskała na to pozwolenie.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna umożliwić organowi celnemu ustalenie, czy warunki, o których mowa w art. 122 § 1 Kodeksu celnego, zostały spełnione.
§  97.
Jeżeli w pozwoleniu nie przewidziano wytwarzania produktów kompensacyjnych z towarów ekwiwalentnych, a osoba posiadająca to pozwolenie chce skorzystać z takiej możliwości, powinna złożyć wniosek o zmianę wydanego pozwolenia. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  98.
W wypadku gdy podstawowa część procesu uszlachetniania czynnego, któremu będą poddane towary ekwiwalentne, dokonana będzie w przedsiębiorstwie osoby, której wydano pozwolenie, lub w przedsiębiorstwie, w którym proces ten zostanie dokonany na jej rzecz, organ celny może wyrazić zgodę, o której mowa w art. 122 § 2 Kodeksu celnego.
§  99.
Towary ekwiwalentne nie podlegają formalnościom celnym właściwym dla objęcia towarów procedurą uszlachetniania czynnego.
§  100.
1.
Z zastrzeżeniem § 102, zmiana sytuacji prawnej towarów, określonej w art. 122 § 3 Kodeksu celnego, następuje z dniem przyjęcia zgłoszenia o nadanie produktom kompensacyjnym jednego z przeznaczeń celnych.
2.
Zmiana sytuacji prawnej, o której mowa w ust. 1, nie zmienia pochodzenia wywożonych towarów.

Uprzedni wywóz

§  101.
Wywóz poza polski obszar celny produktów kompensacyjnych wytwarzanych z towarów ekwiwalentnych przed przywozem towarów przeznaczonych do uszlachetniania (uprzedni wywóz) może być stosowany, jeżeli osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia, we wniosku, o którym mowa w § 56, wystąpi o jego zastosowanie. Przepisy § 97 i 98 stosuje się odpowiednio.
§  102.
Zmiana sytuacji prawnej towarów, określonej w art. 122 § 3 Kodeksu celnego, następuje:
1)
dla wywożonych produktów kompensacyjnych - z dniem przyjęcia zgłoszenia celnego wywozowego i pod warunkiem, że towary przywiezione zostaną objęte procedurą uszlachetniania czynnego,
2)
dla towarów przywiezionych i towarów ekwiwalentnych - z dniem zwolnienia towarów przywożonych będących przedmiotem zgłoszenia celnego o objęcie procedurą uszlachetniania czynnego.
§  103.
W wypadku zastosowania uprzedniego wywozu procedura uszlachetniania czynnego zostaje zakończona po przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego towarów niekrajowych do procedury uszlachetniania czynnego.
§  104.
W wypadku zastosowania uprzedniego wywozu osoba posiadająca pozwolenie powinna przedstawić rozliczenie zakończenia procedury uszlachetniania czynnego w terminie 30 dni od dnia, w którym towary przywożone zostały zgłoszone do procedury uszlachetniania czynnego.
4 § 56 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
5 § 56 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
6 § 56 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
7 § 57 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
8 § 57 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
9 § 58 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
10 § 59 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
11 § 60 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
12 § 61 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
13 § 61 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
14 § 62 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
15 § 62 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
16 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
17 § 67 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
18 § 67 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
19 § 70 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
20 § 72 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
21 § 72 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
22 § 85 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
23 § 87 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
24 § 89 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.