Dział 1 - Przepisy ogólne - Gospodarcze procedury celne i procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.147.989

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1998 r.

Dział  1

Przepisy ogólne

§  2.
Użyte w niniejszym tytule określenia oznaczają:
1)
urząd kontrolny - wskazany w pozwoleniu urząd celny, położony na obszarze objętym właściwością miejscową organu celnego wydającego pozwolenie, wyznaczony do kontroli gospodarczej procedury celnej,
2)
urząd objęcia - urząd lub urzędy celne wskazane w pozwoleniu, w których towary mogą być zgłaszane do gospodarczej procedury celnej,
3)
urząd zakończenia - urząd lub urzędy celne wskazane w pozwoleniu, w których towary objęte gospodarczą procedurą celną lub produkty kompensacyjne mogą być przedstawiane w celu nadania im przeznaczenia celnego kończącego daną procedurę,
4)
straty - część towarów przywiezionych lub wywiezionych czasowo, zniszczona lub zużyta w trakcie procesu uszlachetniania czynnego, biernego lub przetworzenia pod kontrolą celną, w szczególności poprzez wyparowanie, wysuszenie, uwolnienie się w postaci gazu lub pyłu, wyciek z wodą przy spłukiwaniu,
5)
skład celny typu A - skład celny publiczny określony w art. 103 § 2 Kodeksu celnego, w którym odpowiedzialność, o której mowa w art. 107 tego kodeksu, ponosi prowadzący skład celny,
6)
skład celny typu B - skład celny publiczny określony w art. 103 § 2 Kodeksu celnego, w którym odpowiedzialność, o której mowa w art. 107 pkt 1 i 2 tego kodeksu, ponosi odrębnie każdy korzystający ze składu celnego,
7)
skład celny typu C - skład celny prywatny określony w art. 103 § 3 Kodeksu celnego, gdzie korzystającym ze składu jest prowadzący skład celny,
8)
norma zużycia - ilość towarów przywożonych zużyła w procesie uszlachetniania lub przetwarzania do wytworzenia sztuki lub jednostki produktu kompensacyjnego.
§  3.
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej składa:
1)
wniosek o wydanie pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, sporządzony według wzoru właściwego dla danej gospodarczej procedury celnej,
2)
dokumenty wymagane do udzielenia pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, w tym pozwolenia wymagane na podstawie przepisów odrębnych,
3)
przy odbiorze pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej - dowód potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 275 § 1 Kodeksu celnego.
§  4.
1.
W wypadku gdy o udzielenie pozwolenia ubiega się osoba prowadząca działalność gospodarczą, do wniosku o wydanie pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej dołącza się:
1)
aktualny wyciąg z rejestru sądowego albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
zaświadczenie o nadaniu osobie ubiegającej się o udzielenie pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
3)
decyzję albo potwierdzenie o nadaniu osobie ubiegającej się o udzielenie pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej numeru identyfikacji podatkowej NIP.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo lub notarialnie.
§  5.
1.
Z zastrzeżeniem § 62, 110, 146-148 i 160, wniosek, o którym mowa w § 3 pkt 1, powinien zostać złożony nie później niż na 30 dni przed przewidywanym terminem objęcia towarów gospodarczą procedurą celną.
2.
Jeżeli wniosek przewiduje rozpoczęcie stosowania procedury celnej w terminie krótszym niż 30 dni od daty jego złożenia, to organ celny może określić inny niż wnioskowany termin rozpoczęcia jej stosowania.
§  6.
1.
W gospodarczo uzasadnionych wypadkach, w szczególności ze względu na pilność realizacji kontraktu lub gdy istnieje konieczność zapewnienia ciągłości cyklu produkcyjnego, organ celny właściwy miejscowo do udzielenia pozwolenia na stosowanie gospodarczej procedury celnej może przyjąć zgłoszenie celne o objęcie towaru gospodarczą procedurą celną przed wydaniem pozwolenia na korzystanie z tej procedury, jeżeli do zgłoszenia celnego dołączono kserokopię złożonego wniosku o udzielenie pozwolenia wraz z potwierdzeniem jego przyjęcia przez organ celny.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do towarów podlegających zakazom lub ograniczeniom ustanowionym w ramach środków polityki handlowej, chyba że wnioskodawca spełnia wymogi nałożone przez te ograniczenia.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, organ celny wydaje pozwolenie, jednakże data rozpoczęcia stosowania procedury ustalona w pozwoleniu nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o jego udzielenie.
4. 1
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, organ celny właściwy miejscowo do udzielenia pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej może przyjąć zgłoszenie celne o objęcie towaru gospodarczą procedurą celną, jeżeli do zgłoszenia celnego dołączono kserokopię złożonego wniosku o zmianę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej wraz z potwierdzeniem jego przyjęcia przez organ celny. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5. 2
W wypadku, o którym mowa w ust. 4, data, z którą zostanie zmienione pozwolenie, nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o jego zmianę.
§  7.
1.
Pozwolenie na korzystanie z gospodarczej procedury celnej sporządza się w oryginale oraz kopiach.
2.
Oryginał pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, wydaje się osobie ubiegającej się o jego udzielenie, kopie przesyła się do urzędu kontrolnego, objęcia i zakończenia, a jedną kopię zatrzymuje organ celny, który wydał pozwolenie.
§  8.
Pozwolenie może zostać udzielone dla jednego lub wielu zgłoszeń celnych o objęcie towarów gospodarczą procedurą celną.
§  8a. 3
Jeżeli przywóz towarów nie następuje wskutek sprzedaży tych towarów, za dokument służący do ustalenia wartości celnej towaru może być uznana faktura celna, prowizoryczna lub pro forma.
§  9.
1.
Prawa i obowiązki osoby uprawnionej do korzystania z gospodarczej procedury celnej mogą być przeniesione na osobę trzecią na wniosek tej osoby.
2.
Wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających z procedury:
1)
uszlachetniania czynnego - sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia,
2)
przetwarzania pod kontrolą celną - sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 18 do rozporządzenia,
3)
odprawy czasowej - sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 35 do rozporządzenia,
4)
uszlachetniania biernego - sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 41 do rozporządzenia.
3.
Do wniosków, o których mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty wymagane do udzielenia pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej,
2)
pisemne oświadczenie osoby uprawnionej do korzystania z gospodarczej procedury celnej, zawierające zgodę na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z gospodarczej procedury celnej,
3)
pisemne oświadczenie osoby przejmującej prawa i obowiązki wynikające z gospodarczej procedury celnej, iż wstępuje ona w miejsce osoby dotychczas uprawnionej do korzystania z tej procedury.
4.
Organ celny wydaje pozwolenie na przeniesienie praw i obowiązków osoby uprawnionej do korzystania z gospodarczej procedury celnej na inną osobę, jeżeli zostaną spełnione warunki, o których mowa w ust. 1-3.
1 § 6 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
2 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.
3 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 marca 1998 r. (Dz.U.98.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1998 r.