Oddział 2 - Procedura składu celnego - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Oddział  2

Procedura składu celnego

§  36. 
1. 
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego, z zastrzeżeniem § 10 ust. 7, składa wniosek w dwóch egzemplarzach do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na lokalizację składu celnego, w którym towary mają być objęte procedurą składu celnego. Oryginał wniosku zatrzymuje organ celny, natomiast kopia po potwierdzeniu przyjęcia oryginału zostaje zwrócona wnioskodawcy. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Do wniosku należy dołączyć umowę składu, jeżeli towary mają być składowane w publicznym składzie celnym przez osobę inną niż prowadzący skład celny.
3. 
Naczelnik urzędu celnego udziela pozwolenia na korzystanie z procedury na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. 
Korzystający ze składu celnego powinien przedkładać naczelnikowi urzędu celnego zestawienie towarów objętych procedurą składu celnego, w terminach określonych przez ten organ. Z wyjątkiem składu celnego typu D, w składach celnych innych typów, w których ma zastosowanie procedura uproszczona określona w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, termin ten powinien być zsynchronizowany z datą upływu okresu rozliczeniowego określonego w przepisach szczególnych dotyczących stosowania procedur uproszczonych.
§  37. 
1. 
Jeżeli posiadacz pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego naruszy przepisy prawa celnego i pomimo wezwania, w terminie określonym przez naczelnika urzędu celnego, nie dostosuje prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego, naczelnik urzędu celnego może cofnąć pozwolenie.
2. 
Naczelnik urzędu celnego cofa pozwolenie na korzystanie z procedury składu celnego, jeżeli:
1)
posiadacz pozwolenia, po wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, ponownie naruszy przepisy prawa celnego lub
2)
działanie albo zaniechanie działania posiadacza pozwolenia spowoduje uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 euro, lub
3)
przestanie obowiązywać umowa składu zawarta z prowadzącym publiczny skład celny.
3. 
Jeżeli wystąpienie przesłanek wskazanych w ust. 1 lub 2 dotyczy pozwolenia wydanego zgodnie z § 13 ust. 4, przepis § 18 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  38. 
W wypadku gdy korzystający ze składu celnego jest zainteresowany zastosowaniem przepisu art. 119 § 2 Kodeksu celnego, składa do urzędu kontrolnego wniosek na arkuszu informacyjnym INF 8, którego wzór i instrukcja stosowania stanowią załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  39. 
1. 
W składzie celnym może być prowadzona działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie konsygnacji towarów niekrajowych, składowanych w składzie celnym, określonych w umowie składu i komisu (kontrakt konsygnacyjny) zawartej przez prowadzącego skład celny z właścicielem towarów.
2. 
Towary, o których mowa w ust. 1, są przedmiotem sprzedaży, z zastrzeżeniem § 35, dokonywanej przez prowadzącego skład celny w imieniu własnym i na rachunek właściciela towaru, na warunkach określonych w kontrakcie konsygnacyjnym.
3. 
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą składu celnego w celu konsygnacji dokonywane jest na rzecz prowadzącego skład celny.
4. 
W przypadku prywatnego składu celnego towary będące przedmiotem sprzedaży powinny niezwłocznie otrzymać inne przeznaczenie celne.
§  40. 
1. 
Zabezpieczenie z tytułu objęcia procedurą składu celnego jest składane nie później, niż w chwili złożenia zgłoszenia celnego o objęcie towaru tą procedurą.
2. 
Zabezpieczenie z określonym terminem ważności, składane z tytułu objęcia towaru procedurą składu celnego, powinno być przedłużone najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem terminu jego ważności. Termin ważności nowego zabezpieczenia biegnie od dnia następnego po dniu wygaśnięcia uprzednio złożonego zabezpieczenia.
3. 
Zabezpieczenie generalne powinno być saldowane przez urząd kontrolny na oryginale potwierdzenia złożenia zabezpieczenia, będącym w posiadaniu korzystającego ze składu celnego, oraz na kopii pozostającej w aktach urzędu celnego.
4. 
Zwrot zabezpieczenia z tytułu objęcia towaru procedurą składu celnego następuje w momencie nadania towarom objętym procedurą składu celnego innego przeznaczenia celnego lub po uiszczeniu należności celnych przywozowych i podatków, jeżeli powstał dług celny i zobowiązanie podatkowe.
§  41. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego wyraża zgodę, o której mowa w art. 109 § 2 Kodeksu celnego, na zgodny wniosek prowadzącego skład celny i korzystającego ze składu celnego.
2. 
Zgoda naczelnika urzędu celnego może być wyrażona, jeżeli zabezpieczenie generalne będzie pokrywać sumę należności przypadających od towaru znajdującego się w składzie celnym.
§  42. 
Jeżeli zabezpieczenie generalne złożone przez prowadzącego skład celny będzie wykorzystywane jako zabezpieczenie związane z objęciem towaru procedurą składu celnego na rzecz korzystającego, w trybie określonym w § 41, gwarant zabezpieczenia generalnego powinien wyrazić zgodę na zastosowanie przez prowadzącego skład celny art. 195 § 3 Kodeksu celnego i zobowiązać się, stosownie do art. 201 Kodeksu celnego, do zapłacenia kwoty wynikającej z wszelkich długów celnych powstałych w związku ze stosowaniem procedury składu celnego.
§  43. 
1. 
Jeżeli składowanie towarów nie jest możliwe na powierzchni składu celnego lub wyposażenie składu celnego nie jest przystosowane do składowania, towary te nie mogą zostać objęte procedurą składu celnego w miejscu prowadzenia składu celnego.
2. 
Przepisy dotyczące prywatnego składu celnego typu E stosuje się odpowiednio.
§  44. 
1. 
Jeżeli w pozwoleniu na korzystanie z procedury składu celnego nie przewidziano możliwości dokonania w stosunku do towarów zwyczajowych czynności, o których mowa w art. 116 Kodeksu celnego, to pozwolenie na dokonanie tych czynności może zostać udzielone na wniosek korzystającego ze składu celnego, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia. W wypadku gdy procedura stosowana jest w składzie celnym typu A lub B, wniosek powinien być potwierdzony przez prowadzącego skład celny.
2. 
Naczelnik urzędu celnego udziela pozwolenia na dokonanie zwyczajowych czynności poprzez umieszczenie potwierdzenia w pkt 7 wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  45. 
1. 
Zwyczajowe czynności dokonywane w stosunku do towarów objętych procedurą składu celnego, mające na celu zapewnienie utrzymania ich w niezmienionym stanie, poprawienie ich wyglądu, jakości handlowej lub przygotowanie do dystrybucji bądź odsprzedaży, obejmują w szczególności:
1)
proste czynności, mające na celu zapewnienie przechowania przywożonych towarów w dobrych warunkach w okresie ich składowania, w tym:
a)
wietrzenie, mocowanie, suszenie, odkurzanie, proste czynności czyszczenia, naprawę opakowań, naprawę elementów uszkodzonych w trakcie transportu lub składowania, w wypadku gdy chodzi o proste zabiegi, zakładanie lub zdejmowanie okryć ochronnych używanych w transporcie,
b)
inwentaryzację, pobieranie próbek, sortowanie, przegląd, mechaniczne filtrowanie, sprawdzanie miary i ważenie towarów,
c)
usuwanie elementów uszkodzonych lub skażonych,
d)
konserwację poprzez pasteryzację, sterylizację, napromieniowanie lub dodawanie środków konserwujących,
e)
stosowanie środków zwalczających pasożyty,
f)
rekonstrukcję (montaż) towarów do stanu pierwotnego po transporcie,
g)
usuwanie korozji;
2)
zabiegi mające na celu poprawę wyglądu lub jakości handlowej przywożonych towarów, w tym:
a)
podwyższanie lub obniżanie temperatury,
b)
obieranie i usuwanie rdzeni i pestek z owoców, hydratację owoców,
c)
dehydratację owoców,
d)
odsalanie, czyszczenie i kruponowanie skór,
e)
rozcieńczanie lub stężanie płynów,
f)
mieszanie towarów tego samego rodzaju i różnej jakości, w celu uzyskania pewnej jakości lub żądanej przez klienta jakości, bez zmiany charakteru towarów,
g)
podział lub przycinanie towarów wyłącznie w wypadku prostych zabiegów;
3)
zabiegi przygotowujące przywożone towary do dystrybucji lub odsprzedaży, w tym:
a)
dodawanie towarów albo dodawanie lub zastępowanie składników akcesoriów, o ile takie dodawanie lub zastępowanie jest stosunkowo ograniczone lub służy zapewnieniu zgodności towarów z normami technicznymi, a dotychczasowy rodzaj towarów nie ulega zmianie i nie jest polepszana ich wydajność,
b)
pakowanie, rozpakowywanie, przepakowywanie, proste przelewanie i przeładowywanie do kontenerów,
c)
umieszczanie, usuwanie i zmienianie znaków, pieczęci, etykiet, metek z ceną lub innych podobnych znaków wyróżniających,
d)
wykonywanie prób, ustawianie i uruchamianie maszyn, aparatury i pojazdów, szczególnie w celu kontroli zgodności z normami technicznymi i pod warunkiem, że są to proste zabiegi,
e)
krojenie i dzielenie suchych owoców lub warzyw,
f)
przeprowadzenie zabiegów antykorozyjnych,
g)
matowienie kształtek rurowych w celu przygotowania towarów na niektóre rynki,
h)
wyrównywanie fałd lub prasowanie materiałów włókienniczych,
i)
dokonywanie zabiegów elektrostatycznych na materiałach włókienniczych.
2. 
W wypadku dokonywania czynności określonych w ust. 1 pkt 3 lit. b oraz c możliwe jest również wykorzystanie towarów składowanych w składzie celnym, o których mowa w art. 114 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego.
3. 
Zwyczajowe czynności, o których mowa w ust. 1, nie mogą prowadzić do pozbawienia towarów cech wyrobu gotowego lub kompletnego.
4. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, nie mogą powodować zmiany kodu PCN, z wyjątkiem czynności określonych w ust. 1 pkt 2 lit. a, c, e, pkt 3 lit. b oraz pkt 3 lit. a w zakresie kodu towarów dodawanych lub zastępowanych składników akcesoriów.
5. 
Próbki pobierane na podstawie ust. 1 pkt 1 lit. b należy niezwłocznie po pobraniu zgłosić do dopuszczenia do obrotu.
6. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, mogą być wykonywane pod warunkiem zachowania wymogów określonych w odrębnych przepisach.
§  46. 
1. 
Pozwolenie na czasowe wyprowadzenie ze składu celnego towarów objętych procedurą składu celnego udzielane jest na wniosek korzystającego ze składu celnego, złożony naczelnikowi urzędu celnego. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia. W wypadku gdy procedura ta stosowana jest w składzie celnym typu A lub B, wniosek powinien być potwierdzony przez prowadzącego skład celny.
2. 
Naczelnik urzędu celnego udziela pozwolenia poprzez umieszczenie potwierdzenia w pkt 8 wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Czasowe wyprowadzenie towarów może być dokonane na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach okres ten może zostać przedłużony pod warunkiem złożenia wniosku przed upływem pierwotnie wyznaczonego okresu.
§  47. 
Jeżeli możliwość dokonania w stosunku do towarów zwyczajowych czynności, o których mowa w art. 116 Kodeksu celnego, lub czasowego wyprowadzenia towarów ma być dopuszczona w treści pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego, to w pozwoleniu powinien zostać także określony termin i sposób powiadamiania urzędu kontrolnego o zamiarze podjęcia zwyczajowych czynności lub dokonania czasowego wyprowadzenia towarów.
§  48. 
Korzystający ze składu celnego powinien niezwłocznie poinformować, w formie pisemnej, urząd kontrolny o powrotnym wprowadzeniu towarów do składu celnego.
§  49. 
1. 
Pozwolenie na przemieszczenie towarów objętych procedurą składu celnego do innego składu celnego udzielane jest na wniosek korzystającego ze składu celnego, złożony naczelnikowi urzędu celnego właściwego miejscowo ze względu na lokalizację składu celnego, z którego towary mają być przemieszczone. Wniosek i pozwolenie sporządzane są na formularzach Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD, z zastosowaniem wyjaśnień zawartych w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, należy sporządzić w formie pełnej, określonej w załączniku nr 10 do rozporządzenia, z zastosowaniem dwóch kart 1 oraz karty 4 dokumentu SAD, jeżeli przemieszczenie towarów ma nastąpić pomiędzy składami celnymi zlokalizowanymi na terenie właściwości miejscowej dwóch dyrektorów izb celnych.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, należy sporządzić w formie uproszczonej, określonej w załączniku nr 10 do rozporządzenia, z zastosowaniem karty 1 oraz karty 4 dokumentu SAD, jeżeli przemieszczenie towarów ma nastąpić pomiędzy składami celnymi zlokalizowanymi na terenie właściwości miejscowej jednego dyrektora izby celnej.
4. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kserokopie zgłoszeń celnych towarów, których przemieszczenie dotyczy.
5. 
Naczelnik urzędu celnego udziela pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, po uprzednim powiadomieniu urzędu kontrolnego nadzorującego skład celny przeznaczenia i po otrzymaniu potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6.
6. 
Urząd kontrolny, o którym mowa w ust. 5, w odpowiedzi na powiadomienie przekazuje niezwłocznie potwierdzenie jego otrzymania lub zastrzeżenie o niemożności umieszczenia towarów przeznaczonych do przemieszczenia w składzie celnym przeznaczenia.
7. 
Złożenie zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 6, stanowi podstawę do odmowy udzielenia pozwolenia na przemieszczenie towarów.
§  50. 
1. 
Przemieszczenie towarów objętych procedurą składu celnego do innego składu celnego jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie wiąże się to ze zmianą korzystającego ze składu celnego i gdy skład celny, z którego towary mają być przemieszczone, oraz skład celny przeznaczenia nie są składami celnymi typu B lub typu E.
2. 
Jeżeli przemieszczenie towarów objętych procedurą składu celnego następuje do składu celnego publicznego, korzystający ze składu celnego powinien przedłożyć naczelnikowi urzędu celnego umowę składu zawartą z prowadzącym skład celny przeznaczenia.
3. 
Przemieszczenie towarów objętych procedurą składu celnego do innego składu celnego odbywa się przy wykorzystaniu dotychczasowego zabezpieczenia.
§  51. 
W pozwoleniu na przemieszczenie towarów objętych procedurą składu celnego do innego składu celnego naczelnik urzędu celnego określa termin dostarczenia towaru do składu celnego przeznaczenia. Termin ten nie może być dłuższy niż 2 dni.
§  52. 
1. 
Właściwy urząd celny potwierdza dostarczenie towarów do składu celnego przeznaczenia na karcie 4 wniosku, o którym mowa w § 49 ust. 1.
2. 
Po otrzymaniu potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, naczelnik urzędu celnego, na którego obszarze właściwości miejscowej znajduje się skład celny, z którego towary były przemieszczone, wydaje decyzję zmieniającą pozwolenie na korzystanie z procedury składu celnego. W wypadku, o którym mowa w § 13 ust. 4, naczelnik urzędu celnego występuje z wnioskiem o zmianę pozwolenia do dyrektora izby celnej.
3. 
Wprowadzenie towarów do składu celnego przeznaczenia wymaga złożenia zabezpieczenia i uzyskania pozwolenia na korzystanie z procedury składu celnego na zasadach ogólnych.