Oddział 4 - Zakończenie procedury - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.18.214

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2002 r.

Oddział  4

Zakończenie procedury

§  118. 
Zakończenie procedury przetwarzania pod kontrolą celną powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia określonych w pozwoleniu.
§  119. 
1. 
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną zostaje zakończona w stosunku do towarów przywożonych, gdy produktom przetworzonym, towarom w stanie niezmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, zostanie nadane inne przeznaczenie celne i spełnione zostały wszystkie warunki korzystania z procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
2. 
Produktami przetworzonymi są również resztki i odpady powstałe w wyniku procesu przetworzenia.
§  120. 
1. 
Do dokumentu o nadanie produktom przetworzonym, towarom w stanie niezmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, innego przeznaczenia celnego, w celu zapewnienia kontroli celnej procedury przetwarzania pod kontrolą celną, należy dołączyć wypełniony formularz Dokumentu Przetwarzania Pod Kontrolą Celną - Zakończenie, zwany dalej "dokumentem PPK/Z". Wzór formularza dokumentu PPK/Z stanowi załącznik nr 26 do rozporządzenia.
2. 
Produkty przetworzone lub towary przywożone określone w dokumencie o nadanie innego przeznaczenia powinny być zgodne z produktami lub towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  121. 
1. 
Dokument PPK/Z powinien zawierać dane dotyczące wszystkich towarów określonych w dokumencie o nadanie innego przeznaczenia celnego produktom przetworzonym, towarom w stanie niezmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu.
2. 
Dokument PPK/Z sporządza się w oryginale i kopii.
§  122. 
Po przyjęciu dokumentu, o którym mowa w § 120, funkcjonariusz celny urzędu zakończenia na dokumencie PPK/Z potwierdza pole nr 12, zwraca oryginał zgłaszającemu, a kopię odsyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego.
§  123. 
1. 
W wypadku powstania długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych lub produktów, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, § 71 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2. 
Wysokość długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych jest określana na podstawie wartości celnej z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, właściwych dla tej ilości towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów przetworzonych oraz innych elementów kalkulacyjnych z dnia dopuszczenia do obrotu.
§  124.  60
1. 
Osoba posiadająca pozwolenie powinna przedstawić w urzędzie kontrolnym rozliczenie procedury przetwarzania pod kontrolą celną nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym produkty przetworzone, towary w stanie niezmienionym lub produkty, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, otrzymały inne przeznaczenie celne.
2. 
Za zgodą naczelnika urzędu celnego osoba posiadająca pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną może składać rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, w okresach miesięcznych lub kwartalnych.
3. 
W wypadku gdy osoba posiadająca pozwolenie nie przedstawi rozliczenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną w terminie, o którym mowa w ust. 1, naczelnik urzędu celnego dokonuje rozliczenia tej procedury z urzędu.
§  125. 
1. 
Rozliczenie, o którym mowa w § 124, powinno zawierać:
1)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną,
2)
pozycje ewidencji towarów, pod którymi zarejestrowane zostały zgłoszenia celne o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną,
3)
pozycje ewidencji towarów, pod którymi zarejestrowane zostały zgłoszenia celne, na podstawie których nadano inne przeznaczenie celne produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, oraz towarom w stanie nie zmienionym,
4)
nazwę, rodzaj, kod taryfy celnej, ilość i przeznaczenie celne produktów przetworzonych lub produktów, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, oraz towarów w stanie niezmienionym,
5)
nazwę, rodzaj oraz ilość towarów przywożonych zużytych do wytworzenia produktów przetworzonych, których dotyczy rozliczenie,
6)
kwotę wynikającą z długu celnego.
2. 
Przepis § 74 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Do rozliczenia, o którym mowa w § 124, należy dołączyć:
1)
kopię pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną,
2)
zgłoszenia celne, na podstawie których towary przywożone zostały objęte procedurą przetwarzania pod kontrolą celną,
3)
dokumenty, na podstawie których nadano produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, lub towarom w stanie niezmienionym inne przeznaczenie celne.
§  126. 
Urząd kontrolny dokonuje na kopii pozwolenia adnotacji w sprawie rozliczenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
§  127. 
Jeżeli w chwili przyjęcia zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu produktów przetworzonych obowiązują środki polityki handlowej wobec towarów przywożonych oraz wobec towarów identycznych jak produkty przetworzone, to środki polityki handlowej stosuje się wobec produktów przetworzonych dopuszczanych do obrotu.
60 § 124 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.384) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.