Rozdział 6 - Przepisy antymonopolowe - Fundusze przemysłowe i ich prywatyzacja w związku z reformą systemu ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.141.945

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1997 r.

Rozdział  6

Przepisy antymonopolowe

O ile poniższe przepisy nie stanowią inaczej, do kształtowania struktur podmiotów gospodarczych, o których mowa w niniejszej ustawie, stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 49, poz. 318, Nr 118, poz. 754 i Nr 121, poz. 770).

Do komercjalizacji, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3, nie stosuje się przepisu art. 11c ustawy, o której mowa w art. 34.

1.
Zamiar zawarcia umowy między funduszami lub między funduszami a innymi osobami, na której podstawie fundusz nabywa akcje, podlega zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie 14 dni od dnia uzgodnienia zamiaru przez strony, o ile umowa taka spełnia łącznie następujące kryteria:
1)
w ich wyniku fundusz osiąga lub przekracza 10%, 25%, 33% i 50% liczby akcji danej spółki,
2)
łączna wartość rocznej sprzedaży towarów podmiotu, którego akcje lub udziały fundusz nabywa, łącznie z wartością rocznej sprzedaży towarów konkurentów tego podmiotu, których akcje lub udziały fundusz posiada, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zgłoszenia zamiaru przekracza 20 milionów EURO 1 .
2.
Użyte w ust. 1 wyrażenia "towar" i "konkurent" mają znaczenie nadane im w art. 2 ustawy, o której mowa w art. 34.
3.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może, w ciągu miesiąca od daty otrzymania zgłoszenia, wydać decyzję zakazującą zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1.
4.
Zawarcie umowy, o której mowa w ust. 1, jest dopuszczalne dopiero po upływie miesiąca od dnia zawiadomienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o ile Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wydał w tym terminie decyzji zakazującej jej zawarcia.

Do spółek, które prowadzą działalność w tym samym dziale, nie stosuje się przepisów art. 9, art. 11 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy, o której mowa w art. 34, jeżeli:

1)
przynajmniej 50% akcji każdej z łączących się spółek znajduje się w posiadaniu tego samego funduszu,
2)
przynajmniej 50% akcji spółki przejmującej i przejmowanej znajduje się w posiadaniu tego samego funduszu.
1.
Członek zarządu funduszu nie może być równocześnie członkiem:
1)
władz wykonawczych innej osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność gospodarczą,
2)
władz nadzorczych jednostki, o której mowa w ust. 1, w której Skarb Państwa lub inne państwowe osoby prawne mają łącznie większość akcji lub udziałów.
2.
Członek rady nadzorczej funduszu nie może być równocześnie członkiem władz wykonawczych lub nadzorczych:
1)
innego funduszu,
2)
narodowego funduszu inwestycyjnego lub firmy zarządzającej jego majątkiem,
3)
towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
4)
powszechnego towarzystwa emerytalnego.
1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".