Rozdział 3 - Firma, działalność i władze funduszu - Fundusze przemysłowe i ich prywatyzacja w związku z reformą systemu ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.141.945

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1997 r.

Rozdział  3

Firma, działalność i władze funduszu

1.
Firma funduszu powinna zawierać wyrazy: "Fundusz Przemysłu" lub "Fundusz Przemysłowy" oraz "Spółka Akcyjna".
2.
Firmy spełniającej powyższe wymagania mogą używać wyłącznie fundusze.
3.
Przepis ust. 1 nie stoi na przeszkodzie podejmowaniu i prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez fundusz.
1.
Celem działalności funduszu jest pomnażanie majątku funduszu, w tym zwłaszcza wzrost wartości posiadanych akcji spółek.
2.
W ciągu 2 lat od daty aktu założycielskiego funduszu powinien zostać złożony wniosek o dopuszczenie akcji funduszu do obrotu publicznego. Minister Skarbu Państwa, w zakresie praw, o których mowa w art. 3 ust. 2, obowiązany jest zapewnić wykonanie tego zadania.
3.
Minister Skarbu Państwa corocznie przedkłada Sejmowi sprawozdanie z działalności w tym zakresie.
1.
Fundusz nie może nabyć papierów wartościowych, jeżeli w wyniku danej czynności ponad 25% wartości netto aktywów funduszu zostałoby ulokowane w papiery wartościowe jednego emitenta.
2.
Fundusz nie może zaciągać pożyczek i kredytów oraz emitować obligacji, jeżeli w wyniku danej czynności łączna wartość zadłużenia funduszu przekroczyłaby 50% wartości netto aktywów funduszu.
1.
Minister Skarbu Państwa wykonuje prawa, o których mowa w art. 3 ust. 2, w formie czynności cywilnoprawnych, a w szczególności uchwał walnego zgromadzenia funduszu.
2.
Dopóki Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem funduszu:
1)
walne zgromadzenia funduszu zwołuje Minister Skarbu Państwa z własnej inicjatywy albo na wniosek rady nadzorczej lub zarządu,
2)
o dacie, miejscu i porządku obrad walnego zgromadzenia Minister Skarbu zawiadamia na piśmie radę nadzorczą i zarząd funduszu,
3)
zgromadzenie otwiera i przewodniczy mu Minister Skarbu Państwa lub jego pełnomocnik.
1.
Statut funduszu określa liczbę członków rady nadzorczej na siedem albo dziewięć osób.
2.
Co najmniej dwie trzecie członków rady nadzorczej funduszu, w tym jej przewodniczący, powinno być obywatelami polskimi.
3.
Do kadencji pierwszej rady nadzorczej funduszu nie stosuje się przepisu art. 381 § 1 Kodeksu handlowego. Kadencja ta upływa z dniem odbycia pierwszego walnego zgromadzenia, w którym mogą uczestniczyć akcjonariusze inni niż Skarb Państwa.
1.
Zarząd funduszu powołuje i odwołuje rada nadzorcza.
2.
Członków zarządu powołuje się, pod rygorem nieważności powołania, spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu. Do konkursu stosuje się odpowiednio przepisy o przeprowadzaniu konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, z tym że konkurs ogłasza i zadania komisji konkursowej wykonuje rada nadzorcza.
3.
Statut funduszu może przewidywać inny sposób powołania zarządu; postanowienie takie może zostać wprowadzone najwcześniej na pierwszym walnym zgromadzeniu, w którym akcjonariusze inni niż Skarb Państwa posiadają większość głosów.
4.
Członkiem zarządu może być wyłącznie obywatel polski. Przepis ten obowiązuje do dnia odbycia pierwszego walnego zgromadzenia, w którym mogą uczestniczyć akcjonariusze inni niż Skarb Państwa.

Skarb Państwa może przystąpić do umowy zawartej pomiędzy funduszem a członkami jego zarządu lub podmiotem gospodarczym podejmującym się zarządzania funduszem, przyrzekając w tej umowie premię w postaci akcji funduszu za osiągnięcie określonych w umowie celów. Wynagrodzenie w formie akcji funduszu nie może być płatne w terminie krótszym niż trzy lata od dnia zawarcia umowy i nie może przekroczyć 1% wartości akcji funduszu z daty zawarcia umowy.