Rozdział 2 - Tworzenie funduszy i ich kapitał - Fundusze przemysłowe i ich prywatyzacja w związku z reformą systemu ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.141.945

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1997 r.

Rozdział  2

Tworzenie funduszy i ich kapitał

1.
Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia:
1)
działy objęte tworzeniem funduszy,
2)
listę spółek z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, których akcje mają być wniesione do funduszy,
3)
listę przedsiębiorstw państwowych podlegających komercjalizacji w celu wniesienia ich akcji do funduszy,
4)
listę funduszy oraz przedsiębiorstwa i spółki z list, o których mowa w pkt 2 i 3, których akcje mają być wniesione do poszczególnych funduszy.
2.
Rada Ministrów może, w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, wskazać działy, w których utworzone fundusze mogą wydawać Skarbowi Państwa akcje uprzywilejowane co do głosu, przy czym uprzywilejowanie to nie będzie przekraczało dwóch głosów na jedną akcję. Uprzywilejowanie to wygasa w razie zbycia akcji przez Skarb Państwa, a akcje podlegają zamianie na akcje na okaziciela.
3.
Przed wydaniem rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, muszą być wykonane analizy ekonomiczne dotyczące celowości utworzenia poszczególnych funduszy.
1.
Akcje spółek klasyfikowanych w jednym dziale muszą być wniesione co najmniej do dwóch funduszy.
2.
Do jednego funduszu mogą być wniesione akcje z kilku działów.
3.
Określenie terminów utworzenia poszczególnych funduszy oraz terminów wniesienia do nich akcji spółek określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 4 ust. 1, należy do Ministra Skarbu Państwa jako założyciela funduszy. Wniesienie powinno nastąpić równocześnie w nie mniej niż trzech funduszach, zwanych dalej łącznie "grupą funduszy".
1.
Minister Skarbu Państwa tworzy fundusz aktem założycielskim, w którym określa statut funduszu i zobowiązuje się objąć akcje, wnosząc na ich pokrycie wkład pieniężny niezbędny do zarejestrowania funduszu, oraz powołuje radę nadzorczą funduszu.
2.
Akcje funduszu są akcjami na okaziciela, z wyjątkiem akcji uprzywilejowanych, obejmowanych przez Skarb Państwa na podstawie ust. 1 i art. 8 w funduszach, o których mowa w art. 5 ust. 3.
1.
Wniesienie przez Skarb Państwa akcji spółek do funduszu następuje na podstawie uchwały o podwyższeniu kapitału akcyjnego i aktu o objęciu akcji.
2.
Cenę emisyjną akcji funduszu określa uchwała, o której mowa w ust. 1, na podstawie wartości akcji spółek określonej w stosunku do wysokości ich kapitałów własnych.
3.
Wysokość kapitału własnego spółki, o której mowa w ust. 2, ustalana jest:
1)
na podstawie sprawozdania finansowego spółki na dzień jej przekształcenia, jeżeli spółka nie zakończyła pierwszego roku obrotowego,
2)
na podstawie sprawozdania finansowego spółki za ostatni rok obrotowy zbadanego przez podmiot uprawniony do badania, w pozostałych przypadkach.
4.
Spółki zakończą badanie sprawozdań finansowych, o których mowa w ust. 3, dokonane przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, w terminie trzech tygodni od dnia bilansowego.
5.
Wartość wniesionych przez Skarb Państwa do funduszu akcji spółek, ustaloną zgodnie z ust. 3, należy skorygować w oparciu o wielkość kapitału własnego, wynikającą z pierwszego po wniesieniu akcji, zbadanego przez podmiot uprawniony i zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki.
6.
Różnica pomiędzy wartością wniesionych do funduszu akcji, ustaloną zgodnie z ust. 5, a dotychczasową ich wartością ustaloną zgodnie z ust. 3 wpływa na kapitał zapasowy funduszu.
7.
W sprawozdaniu finansowym funduszu wartość akcji spółek określona w ust. 3, a następnie skorygowana zgodnie z ust. 5, będzie ujmowana jako cena nabycia.
8.
Do wkładu, o którym mowa w ust. 1, oraz do akcji objętych na podstawie tego przepisu nie stosuje się przepisów art. 312, 313, 315 i 347 Kodeksu handlowego.
1.
Skarb Państwa wnosi do funduszy wszystkie posiadane akcje spółek objętych listami, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3, z wyjątkiem akcji podlegających nieodpłatnemu udostępnieniu uprawnionym na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 32, poz. 184, Nr 98, poz. 603, Nr 106, poz. 673, Nr 121, poz. 770 i Nr 137, poz. 926).
2.
Skarb Państwa może wnieść do funduszy - spoza listy, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 - akcje spółek, w których Skarb Państwa nie jest jedynym akcjonariuszem.
3.
Akcje danej spółki mogą być wniesione tylko do jednego funduszu.
1.
Skarb Państwa może obejmować akcje w podwyższonym kapitale funduszu, pokrywając je wkładem pieniężnym.
2.
Część akcji funduszu należących do Skarbu Państwa może zostać umorzona bez spłaty, przy czym odpowiednio zwiększa się kapitał zapasowy, a zmniejsza kapitał akcyjny. Do obniżenia kapitału akcyjnego funduszu nie stosuje się w takim wypadku przepisu art. 441 § 1 Kodeksu handlowego.