Rozdział 8a - Zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych - Fundusze inwestycyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.49.448 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  8a

Zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych

Za zezwoleniem Komisji wydanym na wniosek towarzystwa towarzystwo może zarządzać zbiorczym portfelem papierów wartościowych na zasadach określonych w art. 121d-121j.

Do wniosku, o którym mowa w art. 121a, załącza się:

1)
dane osobowe osób zatrudnionych w towarzystwie, które mają istotny wpływ na zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych, w tym w szczególności na decyzje inwestycyjne towarzystwa w tym zakresie,
2)
listę osób wyznaczonych przez depozytariusza do wykonywania obowiązków określonych w umowie,
3)
informacje o kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym osób, o których mowa w pkt 1 i pkt 2, w szczególności w zakresie lokowania w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, które mogą wchodzić w skład zbiorczego portfela papierów wartościowych, oraz zaświadczenia o niekaralności tych osób,
4)
regulamin wykonywania działalności.

Do zezwolenia, o którym mowa w art. 121a, stosuje się odpowiednio art. 18.

1. 
Zbiorczy portfel papierów wartościowych stanowi współwłasność łączną posiadaczy jednostek uczestnictwa, z zastrzeżeniem art. 121e ust. 4.
2. 
Składniki zbiorczego portfela papierów wartościowych nie podlegają egzekucji prowadzonej z majątku uczestnika zbiorczego portfela papierów wartościowych. Egzekucja następuje wyłącznie poprzez odkupienie jednostek uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych.
3. 
Uczestnik zbiorczego portfela papierów wartościowych nie może rozporządzać udziałem w zbiorczym portfelu papierów wartościowych ani udziałem w poszczególnych składnikach tego portfela.
1. 
Towarzystwo tworzy zbiorczy portfel papierów wartościowych przez nabycie papierów wartościowych na rachunek własny towarzystwa.
2. 
Po nabyciu papierów wartościowych wchodzących w skład zbiorczego portfela papierów wartościowych towarzystwo przydziela uczestnikom tego portfela jednostki uczestnictwa.
3. 
Jednostka uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych reprezentuje prawo jej posiadacza do żądania zbycia proporcjonalnej części aktywów zbiorczego portfela papierów wartościowych i przeniesienia na rzecz tego posiadacza środków pieniężnych uzyskanych w wyniku tego zbycia.
4. 
Do chwili zbycia pierwszej jednostki uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych towarzystwo pozostaje jedynym właścicielem tego portfela.
5. 
Jednostki uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych, które nie zostały przydzielone uczestnikom tego portfela, przysługują towarzystwu. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
6. 
Towarzystwo wykonuje we własnym imieniu prawa i obowiązki wynikające z poszczególnych składników zbiorczego portfela papierów wartościowych oraz obowiązki wynikające z zarządzania tym portfelem.
1. 
Zasady działania, zarządzania i likwidacji zbiorczego portfela papierów wartościowych określa regulamin, o którym mowa w art. 121b pkt 4, do którego stosuje się art. 384 Kodeksu cywilnego.
2. 
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1)
procentowy udział poszczególnych papierów wartościowych i praw majątkowych określonych w art. 97 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4, w portfelu, ze wskazaniem konkretnych papierów wartościowych i praw wchodzących w skład tego portfela,
2)
maksymalną liczbę jednostek uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych,
3)
liczbę jednostek uczestnictwa pozostałych w zbiorczym portfelu, która stanowi przesłankę likwidacji zbiorczego portfela papierów wartościowych,
4)
okoliczności, o których mowa w art. 121h ust. 2 pkt 3,
5)
sposób zarządzania zbiorczym portfelem papierów wartościowych, z uwzględnieniem pożytków z papierów wartościowych i praw majątkowych wchodzących w skład zbiorczego portfela papierów wartościowych oraz kosztów związanych z zarządzaniem tym portfelem, w tym kosztów transakcji dotyczących poszczególnych składników portfela oraz kosztów związanych ze zbywaniem i umarzaniem jednostek uczestnictwa tego portfela.
3. 
Postanowienia regulaminu, o którym mowa w ust. 1, nie mogą uprzywilejować towarzystwa w stosunku do innych posiadaczy jednostek uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych.
1. 
Maksymalną liczbą jednostek uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych jest liczba ustalona w wyniku przydziału, o którym mowa w art. 121e ust. 2.
2. 
Jednostka uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych jest niezbywalna; podlega umorzeniu na żądanie jej posiadacza. Towarzystwo nie może zbywać nowych jednostek uczestnictwa w miejsce jednostek umorzonych.
1. 
Procentowy skład portfela papierów wartościowych nie może podlegać zmianom, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Zmiana składu portfela papierów wartościowych jest dopuszczalna w przypadku wystąpienia:
1)
zdarzenia losowego lub prawnego, które powoduje umorzenie, wykup lub utratę z innej przyczyny przez dany składnik portfela statusu papieru wartościowego w publicznym obrocie lub statusu prawa majątkowego określonego w art. 97 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4,
2)
takiej relacji wartości składników portfela papierów wartościowych do składu procentowego określonego w regulaminie, o którym mowa w art. 121f, która uniemożliwia dokładne ustalenie tego składu; w takim przypadku towarzystwo jest obowiązane do dokonywania transakcji zbycia składników w sposób zapewniający jak najmniejsze odchylenie rzeczywistego składu portfela od składu procentowego określonego w regulaminie,
3)
okoliczności, które ze względu na ważny interes ekonomiczny uczestników zbiorczego portfela papierów wartościowych wymagają zmiany składu portfela, w szczególności w razie znacznego spadku wartości papierów wartościowych poniżej wysokości określonej w regulaminie lub utraty statusu papieru wartościowego dopuszczonego do obrotu na rynku regulowanym.
1. 
Towarzystwo prowadzi rejestr jednostek uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych. Art. 65 stosuje się odpowiednio.
2. 
Do zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych.
3. 
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki wykonywania przez towarzystwo działalności w zakresie zarządzania zbiorczymi portfelami papierów wartościowych, z uwzględnieniem warunków finansowych i organizacyjnych, jakie musi spełnić towarzystwo w celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonywania tej działalności.
4. 
Do wyceny aktywów zbiorczego portfela papierów wartościowych stosuje się odpowiednio art. 7.
1. 
Towarzystwo jest obowiązane do sporządzania półrocznych i rocznych sprawozdań finansowych zbiorczego portfela papierów wartościowych oraz do udostępniania tych sprawozdań na żądanie uczestnika tego portfela.
2. 
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres sprawozdań, o których mowa w ust. 1. Sprawozdania te powinny umożliwiać nabywcom jednostek uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych ocenę ryzyka związanego z inwestowaniem w te jednostki.