Rozdział 7a - Specjalistyczne fundusze inwestycyjne zamknięte - Fundusze inwestycyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.49.448 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  7a

Specjalistyczne fundusze inwestycyjne zamknięte

Do specjalistycznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych i emitowanych przez nie certyfikatów inwestycyjnych stosuje się przepisy o funduszach inwestycyjnych zamkniętych, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty może emitować certyfikaty inwestycyjne, które nie podlegają obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4. Takie certyfikaty inwestycyjne mogą zostać dopuszczone do publicznego obrotu wyłącznie w przypadku, gdy dopuszczenie będzie obejmować również certyfikaty wcześniejszych emisji.

1. 
Certyfikaty inwestycyjne specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego mogą być papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela, z tym że certyfikaty inwestycyjne dopuszczone do publicznego obrotu mogą być wyłącznie na okaziciela.
2. 
Certyfikat inwestycyjny daje na zgromadzeniu inwestorów prawo do jednego głosu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Statut funduszu może określać, że certyfikaty inwestycyjne imienne są uprzywilejowane w zakresie prawa głosu, z tym że jednemu certyfikatowi można przyznać nie więcej niż dwa głosy.
4. 
Zbycie lub zastawienie certyfikatu inwestycyjnego imiennego statut funduszu może:
1)
uzależnić od zgody zgromadzenia inwestorów, oznaczając:
a)
formę udzielenia zgody, jeżeli nie jest pisemna,
b)
termin do wskazania nabywcy w przypadku odmowy zgody, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia lub zastawienia certyfikatu,
c)
cenę lub sposób jej określenia oraz termin zapłaty ceny, albo
2)
w inny sposób ograniczyć, oznaczając termin oraz szczegółowy tryb i warunki stosowania takiego ograniczenia.
5. 
W przypadku braku któregokolwiek z postanowień statutu wymienionych w ust. 4, dane ograniczenie jest bezskuteczne.
1. 
Każdy certyfikat inwestycyjny specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego ma taką samą wartość nominalną.
2. 
Fundusz nie może wydawać certyfikatów inwestycyjnych poniżej ich wartości nominalnej.
3. 
Certyfikaty inwestycyjne nie mogą być wydawane przed ich całkowitym opłaceniem.

Jeżeli statut specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego tak stanowi, certyfikaty inwestycyjne, które nie podlegają obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu, mogą nie mieć formy dokumentu; w takim przypadku wszystkie certyfikaty inwestycyjne funduszu nie mają formy dokumentu.

1. 
Certyfikat inwestycyjny w formie dokumentu powinien zawierać:
1)
nazwę specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego oraz wskazanie siedziby funduszu,
2)
numer wpisu funduszu do rejestru funduszy,
3)
datę zarejestrowania funduszu i datę wyemitowania certyfikatu inwestycyjnego,
4)
czas trwania funduszu, jeżeli jest ograniczony,
5)
wartość nominalną certyfikatu inwestycyjnego,
6)
serię i numer certyfikatu inwestycyjnego,
7)
oznaczenie, czy certyfikat inwestycyjny jest na okaziciela, czy imienny,
8)
wskazanie, czy certyfikat inwestycyjny imienny jest uprzywilejowany w zakresie prawa głosu, z określeniem stopnia tego uprzywilejowania,
9)
wskazanie ograniczeń zbywalności certyfikatu inwestycyjnego.
2. 
Certyfikat inwestycyjny jest opatrzony pieczęcią towarzystwa i podpisami członków jego zarządu. Podpisy mogą być mechanicznie odtwarzane.
1. 
Wydanie przez specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty certyfikatu inwestycyjnego, który nie podlega obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu, następuje:
1)
przez wręczenie dokumentu, w przypadku certyfikatu w formie dokumentu, albo
2)
z chwilą zapisania certyfikatu w ewidencji uczestników funduszu, o której mowa w art. 102h, w przypadku certyfikatu niemającego formy dokumentu.
2. 
Na żądanie uczestnika podmiot prowadzący ewidencję uczestników funduszu, o której mowa w art. 102h, wydaje mu zaświadczenie o zapisaniu certyfikatu w tej ewidencji.
1. 
Prawa z certyfikatów inwestycyjnych specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, które nie mają formy dokumentu, powstają z chwilą dokonania zapisu w ewidencji uczestników funduszu i przysługują osobie w niej wskazanej jako posiadacz certyfikatu inwestycyjnego.
2. 
Ewidencja uczestników specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego zawiera w szczególności dane identyfikujące uczestnika funduszu oraz w odniesieniu do certyfikatów inwestycyjnych poszczególnych emisji należących do uczestnika:
1)
liczbę, rodzaj i serię certyfikatów,
2)
liczbę głosów przypadających na certyfikat imienny, który jest uprzywilejowany w zakresie prawa głosu,
3)
wskazanie ograniczeń zbywalności certyfikatu.
3. 
Podmiotami uprawnionymi do prowadzenia ewidencji uczestników funduszu są:
1)
towarzystwo zarządzające tym funduszem,
2)
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.,
3)
dom maklerski,
4)
bank.
4. 
Statut specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego określa jeden podmiot, spośród wymienionych w ust. 3, prowadzący ewidencję uczestników funduszu.
5. 
Umowa zobowiązująca do przeniesienia praw z certyfikatów inwestycyjnych niemających formy dokumentu przenosi te prawa z chwilą dokonania w ewidencji uczestników funduszu zapisu wskazującego nabywcę oraz liczbę, rodzaj i serię nabytych certyfikatów inwestycyjnych.
6. 
W przypadku gdy nabycie certyfikatów inwestycyjnych niemających formy dokumentu nastąpiło na podstawie zdarzenia powodującego, z mocy prawa, przeniesienie praw z tych certyfikatów, zapis w ewidencji uczestników funduszu jest dokonywany na żądanie nabywcy.
1. 
Do proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych, stanowiącego publiczny obrót papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4, w przypadku, gdy wartość nominalna jednego certyfikatu jest nie mniejsza niż równowartość w złotych 40.000 EURO, ustalona przy zastosowaniu średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, nie stosuje się przepisów tej ustawy, pod warunkiem że emitent zawiadomi Komisję o tej emisji nie później niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów. Wartość nominalną certyfikatów przelicza się na złote polskie według średniego kursu EURO, ogłaszanego na dzień zawiadomienia.
2. 
Minister właściwy do spraw instytucji finansowych określa, w drodze rozporządzenia, treść i wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawierającego podstawowe informacje o emitencie, certyfikatach inwestycyjnych oraz o trybie ich zbywania.
3. 
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do certyfikatów inwestycyjnych, które podlegają obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu.

Emisja certyfikatów inwestycyjnych, które nie podlegają obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu, może nastąpić poprzez:

1)
proponowanie nabycia certyfikatów inwestycyjnych skierowane bez wykorzystania środków masowego przekazu do nie więcej niż 300 osób albo
2)
proponowanie nabycia certyfikatów inwestycyjnych, o których mowa w art. 102i ust. 1, na warunkach określonych w tym przepisie.
1. 
Do propozycji nabycia, o której mowa w art. 102j, należy dołączyć:
1)
informację o miejscach, w których można zapoznać się z treścią statutu specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego,
2)
warunki emisji certyfikatów inwestycyjnych.
2. 
Warunki emisji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny zawierać w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres emitenta certyfikatów inwestycyjnych,
2)
datę i numer decyzji o udzieleniu zezwolenia na utworzenie funduszu,
3)
podstawowe dane o emitencie,
4)
podstawowe dane o emisji,
5)
wskazanie czynników ryzyka dla nabywców certyfikatów inwestycyjnych,
6)
podstawowe dane o depozytariuszu,
7)
podstawowe dane o towarzystwie lub o podmiocie, o którym mowa w art. 34a ust. 1,
8)
zbadane sprawozdanie finansowe funduszu za ostatni rok obrotowy w przypadku drugiej i następnych emisji certyfikatów inwestycyjnych.
3. 
Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółową treść warunków emisji certyfikatów inwestycyjnych specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, które nie podlegają obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu. Warunki emisji powinny zawierać informacje niezbędne nabywcom certyfikatów do oceny ryzyka związanego z inwestowaniem w te certyfikaty.

Specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty może nabywać własne certyfikaty inwestycyjne niepodlegające obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu wyłącznie w celu ich umorzenia.

Statut funduszu może dopuszczać możliwość jednoczesnego przeprowadzania kilku emisji certyfikatów inwestycyjnych niepodlegających obowiązkowi wprowadzenia do publicznego obrotu.

1. 
Papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot, wierzytelności wobec tego podmiotu i udziały w tym podmiocie nie mogą stanowić łącznie więcej niż 20% wartości aktywów specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego.
2. 
Waluta obca jednego państwa nie może stanowić więcej niż 20% wartości aktywów specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego.
3. 
EURO nie może stanowić więcej niż 20% wartości aktywów funduszu.
4. 
Ograniczeń, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do papierów wartościowych emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, państwa należące do OECD albo międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw należących do OECD.
5. 
Specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty może zaciągać, wyłącznie w bankach, pożyczki i kredyty o łącznej wysokości nieprzekraczającej 75% wartości aktywów netto funduszu w chwili ich zaciągania.
1. 
W specjalistycznym funduszu inwestycyjnym zamkniętym działa zgromadzenie inwestorów.
2. 
Uprawnionymi do udziału w zgromadzeniu inwestorów są:
1)
uczestnicy funduszu, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2, którzy nie później niż na 7 dni przed dniem odbycia zgromadzenia złożą towarzystwu świadectwo depozytowe wydane zgodnie z przepisami art. 10 i art. 11 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4,
2)
uczestnicy funduszu, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 lit. a), którzy nie później niż na 7 dni przed dniem odbycia zgromadzenia złożą towarzystwu zaświadczenie wydane przez depozytariusza o złożeniu certyfikatów w depozycie u depozytariusza,
3)
uczestnicy funduszu, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 lit. b), którzy nie później niż na 7 dni przed dniem odbycia zgromadzenia:
a)
złożą towarzystwu zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący ewidencję uczestników funduszu, zawierające informacje określone w art. 102h ust. 2 pkt 1 i pkt 2, albo
b)
zgłoszą towarzystwu zamiar udziału w zgromadzeniu w przypadku, gdy ewidencję uczestników funduszu prowadzi towarzystwo.
3. 
Sposób i warunki zwołania zgromadzenia oraz podejmowania uchwał określa statut funduszu.
1. 
Zgromadzenie inwestorów odbywa się w miejscu siedziby funduszu albo w innym miejscu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określonym w statucie.
2. 
Zgromadzenie inwestorów zwołuje towarzystwo zarządzające funduszem, ogłaszając o tym co najmniej na 21 dni przed terminem zgromadzenia.
3. 
Uczestnicy funduszu posiadający co najmniej 10% wyemitowanych przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych mogą domagać się zwołania zgromadzenia inwestorów, składając takie żądanie na piśmie zarządowi towarzystwa.
4. 
Jeżeli zarząd towarzystwa nie zwoła zgromadzenia w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia żądania, o którym mowa w ust. 3, sąd rejestrowy może upoważnić do zwołania zgromadzenia, na koszt towarzystwa, uczestników występujących z tym żądaniem.

Uchwały zgromadzenia inwestorów wymagają dla swej ważności zaprotokołowania przez notariusza.

1. 
Zgromadzenie inwestorów może podjąć uchwałę o rozwiązaniu specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Uchwała o rozwiązaniu funduszu jest podjęta, jeżeli głosy za rozwiązaniem funduszu oddali uczestnicy reprezentujący łącznie co najmniej 2/3 ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych danego funduszu.
2. 
Jeżeli statut funduszu tak stanowi, zgromadzenie inwestorów wyraża zgodę na:
1)
zmianę depozytariusza,
2)
emisję nowych certyfikatów inwestycyjnych,
3)
zmiany statutu funduszu w zakresie wyłączenia prawa pierwszeństwa do nabycia nowej emisji certyfikatów inwestycyjnych.
3. 
Jeżeli statut funduszu nie stanowi inaczej, decyzja inwestycyjna dotycząca aktywów funduszu, których wartość przekracza 15% wartości aktywów funduszu, wymaga dla swej ważności zgody zgromadzenia inwestorów.

Zgromadzenie inwestorów, w terminie 4 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe funduszu za ten rok.

1. 
Przedmiotem lokat specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego mogą być:
1)
prawo własności:
a)
nieruchomości gruntowych w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami lub
b)
budynków i lokali stanowiących odrębne nieruchomości, lub
2)
udział we współwłasności nieruchomości, o których mowa w pkt 1.
2. 
W skład aktywów funduszu wchodzą również przedmioty i urządzenia, w tym urządzenia infrastruktury technicznej, potrzebne do korzystania z przedmiotu praw określonych w ust. 1 zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz niezbędne do zachowania przedmiotu tych praw w stanie niepogorszonym lub zwiększające jego wartość.
3. 
Dochody i pożytki z lokat, o których mowa w ust. 1, są przeznaczane w pierwszej kolejności na realizację celów wynikających z ust. 2 i nie podlegają podziałowi między uczestników funduszu.
4. 
Fundusz dokonujący lokat, o których mowa w ust. 1, może jednocześnie dokonywać lokat wymienionych w art. 98 i art. 98a.
1. 
Specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty może nabywać wyłącznie prawa do nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym, wolnych od obciążeń, w tym praw osób trzecich, i niebędących przedmiotem zabezpieczenia lub egzekucji.
2. 
Wartość poszczególnych lokat, o których mowa w art. 102u ust. 1, w chwili ich nabycia nie może przekraczać 10% wartości aktywów funduszu.

Specjalistyczny fundusz inwestycyjny zamknięty może ustanawiać obciążenia na aktywach określonych w art. 102u ust. 1 i ust. 2 o łącznej wysokości nieprzekraczającej 50% wartości aktywów netto funduszu w chwili ustanowienia obciążenia, za zgodą depozytariusza i na warunkach określonych w statucie.

1. 
Wycena aktywów funduszu określonych w art. 102u ust. 1 i ust. 2 jest dokonywana przez zespół co najmniej trzech osób, w skład którego wchodzą rzeczoznawcy majątkowi uprawnieni do szacowania nieruchomości na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, wybierani przez radę nadzorczą towarzystwa.
2. 
Szczegółowy tryb i warunki pracy zespołu, o którym mowa w ust. 1, określa statut funduszu.