Rozdział 4 - Depozytariusz - Fundusze inwestycyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.49.448 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  4

Depozytariusz

Umowę o prowadzenie rejestru aktywów funduszu można zawrzeć wyłącznie z:

1)
bankiem, którego siedziba znajduje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i którego fundusze własne wynoszą co najmniej 100.000.000 zł, albo
2) 5
 krajowym oddziałem banku zagranicznego, którego siedziba znajduje się na obszarze państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, jeżeli fundusze własne przydzielone do dyspozycji tego oddziału wynoszą co najmniej 100.000.000 zł, albo
3)
Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych Spółką Akcyjną.
1. 
Obowiązki depozytariusza wynikające z umowy o prowadzenie rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego obejmują:
1)
prowadzenie rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego zapisywanych na właściwych rachunkach oraz przechowywanych przez depozytariusza i inne podmioty na mocy odrębnych przepisów lub na podstawie umów zawartych na polecenie funduszu,
2)
zapewnienie, aby odkupywanie jednostek uczestnictwa lub wykupywanie certyfikatów inwestycyjnych odbywało się zgodnie z przepisami prawa i statutem funduszu inwestycyjnego,
3)
zapewnienie, aby rozliczanie umów dotyczących aktywów funduszu inwestycyjnego następowało bez nieuzasadnionego opóźnienia, oraz kontrolowanie terminowości rozliczania umów z uczestnikami funduszu,
4)
zapewnienie, aby wartość netto aktywów funduszu inwestycyjnego i wartość jednostki uczestnictwa była obliczana zgodnie z przepisami prawa i statutem funduszu inwestycyjnego,
5)
zapewnienie, aby dochody funduszu inwestycyjnego były wykorzystywane w sposób zgodny z przepisami prawa i ze statutem funduszu,
6)
wykonywanie poleceń funduszu inwestycyjnego, chyba że są sprzeczne z prawem lub statutem funduszu inwestycyjnego.
2. 
Depozytariusz może zawierać umowy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, również z bankami lub instytucjami finansowymi, które mają siedzibę poza obszarem Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Depozytariusz zapewnia zgodne z prawem i statutem wykonywanie obowiązków funduszu, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, co najmniej przez stałą kontrolę czynności faktycznych i prawnych dokonywanych przez fundusz oraz doprowadzanie do zgodności tych czynności z prawem i statutem funduszu.
4. 
Depozytariusz jest również obowiązany do występowania, w imieniu uczestników, z powództwem przeciwko towarzystwu z tytułu szkody spowodowanej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków w zakresie zarządzania funduszem i jego reprezentacji.
1. 
Członkowie organów depozytariusza i jego pracownicy nie mogą być członkami władz towarzystwa.
2. 
Depozytariusz nie może być akcjonariuszem towarzystwa zarządzającego funduszem inwestycyjnym, którego aktywa rejestruje.
1. 
Umowa o prowadzenie rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego określa szczegółowe obowiązki depozytariusza i funduszu inwestycyjnego oraz sposób ich wykonywania, a także wynagrodzenie depozytariusza i sposób kalkulacji kosztów obciążających fundusz.
2. 
Umowa, o której mowa w ust. 1, nie może ograniczyć obowiązków depozytariusza określonych w ustawie.
1. 
Depozytariusz odpowiada za szkody spowodowane niewykonaniem lub nienależytym wykonywaniem obowiązków określonych w art. 51 ust. 1 i 4.
2. 
Odpowiedzialność depozytariusza nie może być wyłączona albo ograniczona w umowie o prowadzenie rejestru aktywów funduszu oraz z tego powodu, że depozytariusz zawarł na rzecz funduszu umowę o przechowywanie części lub całości aktywów funduszu z innym podmiotem, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1.

Fundusz inwestycyjny lub depozytariusz może rozwiązać umowę o prowadzenie rejestru aktywów funduszu, za wypowiedzeniem, w terminie nie krótszym niż sześć miesięcy. O wypowiedzeniu umowy wypowiadający zawiadamia niezwłocznie Komisję.

1. 
Jeżeli depozytariusz nie wykonuje obowiązków określonych w umowie o prowadzenie rejestru aktywów funduszu albo wykonuje je nienależycie:
1)
fundusz inwestycyjny wypowiada umowę i niezwłocznie zawiadamia o tym Komisję,
2)
Komisja może nakazać funduszowi inwestycyjnemu zmianę depozytariusza.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, wypowiedzenie może nastąpić w terminie krótszym niż sześć miesięcy.

W przypadku otwarcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości depozytariusza, fundusz inwestycyjny niezwłocznie dokonuje zmiany depozytariusza. Przepisu art. 55 zdanie pierwsze nie stosuje się.

1. 
Zmiana depozytariusza jest dokonywana w sposób zapewniający nieprzerwane wykonywanie obowiązków określonych w art. 51 ust. 1.
2. 
Depozytariusz, z którym rozwiązano umowę, jest obowiązany wydać depozytariuszowi, z którym fundusz inwestycyjny zawarł umowę, rejestr aktywów, przechowywane aktywa funduszu inwestycyjnego oraz dokumenty związane z wykonywaniem obowiązków określonych w ust. 1 w terminach uzgodnionych przez strony, jednakże bez zbędnej zwłoki.

Przechowywane przez depozytariusza aktywa funduszu inwestycyjnego albo wpłaty dokonane na rachunek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i art. 91b ust. 1, nie mogą być przedmiotem egzekucji kierowanej przeciwko depozytariuszowi lub podmiotom, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1, nie wchodzą do masy upadłości depozytariusza lub tych podmiotów i nie mogą być objęte postępowaniem układowym.

5 Art. 50 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 42 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1192) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.