Rozdział 6 - Zasady tworzenia funduszu zakładowego w zakładach gazownictwa. - Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach górnictwa węglowego, w przedsiębiorstwach energetycznych oraz w przedsiębiorstwach przemysłu gazowniczego w resorcie górnictwa i energetyki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.8.49

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

Rozdział  6.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w zakładach gazownictwa.

§  23.
1.
Fundusz zakładowy w zakładach gazownictwa tworzy się w zależności od stopnia osiągnięcia zysku kalkulowanego, stanowiącego różnicę między wartością kalkulowaną wytworzonej produkcji towarowej (gaz, koks, smoła) a rzeczywistym kosztem własnym tej produkcji.
2.
Zysk kalkulowany, o którym mowa w ust. 1, koryguje się o różnice między planowanym a rzeczywistym wynikiem ze sprzedaży usług, materiałów i z działalności pozaoperacyjnej oraz o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
§  24.
1.
Wartością kalkulowaną wytworzonej produkcji towarowej jest równowartość planowanych kosztów tej produkcji:
1)
skorygowanych:
a)
w produkcyjnych zakładach gazownictwa powiązanych z siecią dalekosiężną, w części zmiennej kosztów - o procent wykonania planu produkcji sprzężonej, wyrażonej w ilościach gazu umownego, oraz o różnice wynikające ze zmiany struktury zakupu gazu,
b)
w produkcyjnych zakładach gazownictwa nie powiązanych z siecią dalekosiężną, w części zmiennej kosztów - o procent wykonania planu produkcji sprzężonej, wyrażonej w ilościach gazu umownego,
c)
w przesyłowych zakładach gazownictwa, w części zmiennej kosztów - o procent wykonania planu produkcji towarowej, wyrażonej w ilości gazu umownego, oraz o różnice wynikające ze zmiany struktury i cen zakupu gazu;
2)
powiększonych o 5%.
2.
Produkcją towarową wyrażoną w ilościach gazu umownego jest ilość gazu wynikająca z przeliczenia planowanej lub wykonanej ilości gazu i produktów węglopochodnych (koks, smoła) o różnej kaloryczności na kaloryczność porównywalną 4.000 kalorii.
§  25.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część zysku kalkulowanego, określoną wskaźnikiem procentowym tego zysku. Wskaźnik ten wyprowadza się ze stosunku kwoty, stanowiącej równowartość 5,5% funduszu płac, do sumy planowanego zysku kalkulowanego na ten rok.
2.
Planowany zysk kalkulowany stanowi równowartość 5% planowanych kosztów produkcji towarowej (gaz, koks, smoła), powiększoną lub pomniejszoną o planowane wyniki pozostałej działalności zakładów, o której mowa w § 23 ust. 2.
§  26.
1.
Zakładom gazownictwa, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wykonania zadań, wyznaczonych przez zjednoczenie, lub tym zakładom, w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia stopnia wykonania planowanych zadań, wywołanego przyczynami od nich niezależnymi, może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy wydaje dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego na podstawie uchwały kolegium Zjednoczenia, powziętej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Energetyków, w granicach kwoty równej 0,5% łącznej sumy funduszu płac zakładów gazownictwa.