Rozdział 5 - Zasady tworzenia funduszu zakładowego w zakładach energetycznych okręgu oraz w Państwowej Dyspozycji Mocy. - Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach górnictwa węglowego, w przedsiębiorstwach energetycznych oraz w przedsiębiorstwach przemysłu gazowniczego w resorcie górnictwa i energetyki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.8.49

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

Rozdział  5.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w zakładach energetycznych okręgu oraz w Państwowej Dyspozycji Mocy.

§  16.
1.
Fundusz zakładowy w zakładach energetycznych okręgu tworzy się z zysku kalkulowanego ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, liczonego na szczeblu Zjednoczenia Energetyki.
2.
Zysk ten powiększa się lub zmniejsza o wynik, osiągnięty ze sprzedaży pozostałych wyrobów, usług i materiałów, z wyłączeniem wyniku osiągniętego z produkcji ubocznej, o której mowa w § 22.
§  17.
1.
Zysk kalkulowany ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej stanowi różnicę między wartością kalkulowaną sprzedanej energii a jej kosztem własnym, skorygowanym o saldo zysków i strat nadzwyczajnych oraz o różnicę między planowanym a rzeczywistym wynikiem działalności pozaoperacyjnej.
2.
Wartość kalkulowaną sprzedanej energii elektrycznej i cieplnej stanowi powiększona o 5% suma planowanych kosztów zmiennych i stałych sprzedanej energii, z tym że:
1)
wielkość planowanych kosztów zmiennych określa iloczyn, otrzymany z przemnożenia ilości rzeczywiście sprzedanej energii elektrycznej i cieplnej przez planowane średnioroczne jednostkowe koszty zmienne obu tych form energii,
2)
wielkość planowanych kosztów stałych określa suma bezwzględna kosztów stałych energii elektrycznej i cieplnej, założona w planie.
§  18.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część zysku kalkulowanego, określoną wskaźnikiem procentowym tego zysku. Wskaźnik ten wyprowadza się ze stosunku kwoty, stanowiącej równowartość 6% funduszu płac, do sumy planowanego zysku kalkulowanego na dany rok.
2.
Planowany zysk kalkulowany ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej stanowi różnicę między kalkulowaną wartością planowanej sprzedaży tej energii a jej planowanym kosztem własnym.
§  19.
1.
Z funduszu zakładowego obliczonego na szczeblu Zjednoczenia Energetyki przeznacza się:
1)
dla Państwowej Dyspozycji Mocy - kwotę odpowiadającą 6% jej funduszu płac, pod warunkiem dotrzymania planowanego jednostkowego kosztu zmiennego energii elektrycznej, dostarczanej odbiorcom, liczonego na szczeblu Zjednoczenia Energetyki, przy czym za każdy procent przekroczenia jednostkowego kosztu zmiennego obniża się odpis na fundusz zakładowy o 5%, a za każdy procent obniżenia tego kosztu powiększa się odpis na fundusz zakładowy o 5%;
2)
dla zakładów energetycznych okręgu:
a)
kwotę odpowiadającą 3,5% ich funduszu płac pod warunkiem osiągnięcia planowanego zysku kalkulowanego, stanowiącego 5% sumy planowanych kosztów stałych energii elektrycznej i cieplnej; za każdy procent przekroczenia planowanego zysku kalkulowanego zwiększa się odpis na fundusz zakładowy o 0,5%, a za każdy procent obniżenia zysku kalkulowanego w stosunku do planu zmniejsza się odpis na fundusz zakładowy o 0,5%; zysk kalkulowany stanowi różnicę między powiększoną o 5% sumą planowanych kosztów stałych energii elektrycznej i cieplnej a rzeczywistymi kosztami stałymi tej energii; zysk kalkulowany koryguje się o saldo strat i zysków nadzwyczajnych oraz o różnice między planowanymi a rzeczywistymi wynikami z działalności pozaoperacyjnej;
b)
kwotę odpowiadającą 15% zysku ze sprzedaży pozostałych wyrobów i materiałów, z wyłączeniem zysku osiągniętego ze sprzedaży produkcji ubocznej;
c)
kwotę funduszu zakładowego, obliczonego na szczeblu Zjednoczenia Energetyki, pozostałą po dokonaniu - w trybie ustalonym w pkt 1 oraz pod lit. a) i b) - podziału między Państwową Dyspozycję Mocy a zakłady energetyczne okręgu, w wysokości odpowiadającej udziałowi funduszu płac poszczególnych zakładów energetycznych okręgu w łącznej sumie funduszu płac wszystkich zakładów energetycznych okręgu.
2.
Dla obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c), fundusz płac zakładów energetycznych okręgu:
1)
podwyższa się o 3% za każdy procent obniżenia planowanego jednostkowego kosztu zmiennego wytwarzania energii elektrycznej, a za każdy procent przekroczenia planowanego jednostkowego kosztu zmiennego wytwarzania energii elektrycznej obniża się o 3%;
2)
podwyższa się o 2% za każdy procent obniżenia względnego wskaźnika strat sieciowych, a za każdy procent przekroczenia względnego wskaźnika strat sieciowych obniża się o 2%.
§  20.
Dyrektor Zjednoczenia Energetyki może w ramach funduszu zakładowego, obliczonego na szczeblu Zjednoczenia, korygować koszty sprzedanej energii elektrycznej i cieplnej poszczególnych zakładów energetycznych okręgu o czynniki niezależne od działalności tych zakładów.
§  21.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Energetyki określi w drodze zarządzenia tryb i sposób dokonywania podziału funduszu zakładowego, ustalonego zgodnie z § 19 ust. 1 pkt 2, pomiędzy jednostki wchodzące w skład zakładów energetycznych okręgu.
§  22.
Jednostki wchodzące w skład zakładów energetycznych okręgu przeznaczają dodatkowo na fundusz zakładowy:
1)
100% zysku osiągniętego z produkcji ubocznej wyrobów objętych wykazem zatwierdzonym przez Ministra Górnictwa i Energetyki - w okresie pierwszych pięciu lat od daty uruchomienia tej produkcji,
2)
30% zysku określonego w pkt 1 - po upływie pięciu lat trwania produkcji.