Rozdział 4 - Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach budownictwa górniczego. - Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach górnictwa węglowego, w przedsiębiorstwach energetycznych oraz w przedsiębiorstwach przemysłu gazowniczego w resorcie górnictwa i energetyki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.8.49

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

Rozdział  4.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach budownictwa górniczego.

§  9.
Przedsiębiorstwa budownictwa górniczego, nadzorowane przez Zjednoczenie Budownictwa Górniczego, tworzą fundusz zakładowy składający się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i z części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
§  10.
Jeżeli przedsiębiorstwo w danym roku:
1)
osiągnie planowany wskaźnik wynikowego poziomu kosztów całokształtu działalności,
2)
wykona podstawowe zadania rzeczowe, określone przez Zjednoczenie

- tworzy zasadniczy fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 3,5% funduszu płac.

§  11.
1.
Przez wskaźnik wynikowego poziomu kosztów całokształtu działalności rozumie się stosunek procentowy wartości sprzedanej produkcji podstawowej, pomocniczej i usług, wykonanych we własnym zakresie, pomniejszonej, a w wypadku przedsiębiorstw planowo deficytowych powiększonej o wynik bilansowy - do wartości sprzedanej produkcji i usług.

Wskaźnik ten wylicza się według wzoru:

(S - B) x 100

W = -----------------

S

w którym:

W = poszukiwany wskaźnik wynikowego poziomu kosztów,

S = wartość sprzedaży produkcji podstawowej, pomocniczej i usług,

B = wynik bilansowy z całokształtu działalności przedsiębiorstwa.

2.
Przez planowany wskaźnik wynikowego poziomu kosztów całokształtu działalności rozumie się wskaźnik, wynikający z ustaleń przyjętych do planu techniczno-ekonomicznego w zakresie wyniku z całokształtu działalności, sprzedaży produkcji podstawowej, pomocniczej i usług wykonanych we własnym zakresie.
3.
Przez rzeczywisty wskaźnik wynikowego poziomu kosztów całokształtu działalności rozumie się wskaźnik wynikający ze sprawozdawczości finansowej po weryfikacji i dokonaniu ewentualnych korekt, o których mowa w § 27.
§  12.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie planowanego wskaźnika wynikowego poziomu kosztów całokształtu działalności, wówczas zasadniczy fundusz zakładowy ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a mianowicie:
Pogorszenie planowanego

wskaźnika wynikowego poziomu

kosztów w granicach

Zmniejszenie zasadniczego funduszu

zakładowego, wyrażone w % za każde 0,1%

pogorszenia planowanego wskaźnika

wynikowego poziomu kosztów

od 0,1% do 0,2% 1,0%
powyżej 0,2% do 0,4% 2,5%
" 0,4% do 0,7% 4,5%
" 0,7% do 1,0% 6,5%
" 1,0% do 1,5% 12,0%

Jeżeli pogorszenie planowanego wskaźnika wynikowego poziomu kosztów wyniesie więcej niż 1,5%, przedsiębiorstwo traci prawo do tworzenia zasadniczego funduszu zakładowego.

§  13.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie uzyskało prawa do utworzenia zasadniczego funduszu zakładowego na skutek niewykonania podstawowych zadań rzeczowych z udowodnionej winy zleceniodawców, Minister Górnictwa i Energetyki może przywrócić przedsiębiorstwu prawo do jego utworzenia, pod warunkiem że przedsiębiorstwo zastosowało wszelkie przewidziane w obowiązujących przepisach sankcje wobec zleceniodawców, którzy nie wypełnili warunków umowy.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy dodatkowy fundusz zakładowy, jeżeli:
1)
przekroczy plan rzeczowy,
2)
przekroczy wyznaczoną przez Zjednoczenie wydajność rzeczową ogólną, przy czym średnia wyznaczonych wydajności rzeczowych ogólnych dla poszczególnych przedsiębiorstw nie może być niższa od wydajności rzeczowej ogólnej, osiągniętej przez Zjednoczenie w roku poprzednim.
2.
Dodatkowy fundusz zakładowy tworzy się w kwocie odpowiadającej 0,2% funduszu płac za każdy 1% przekroczenia każdego z zadań, o których mowa w ust. 1.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwom, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wykonania zadań wyznaczonych przez Zjednoczenie, lub tym przedsiębiorstwom, w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia stopnia wykonania planowych zadań, wywołanego przyczynami od nich niezależnymi, może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy wydaje dyrektor Zjednoczenia Budownictwa Górniczego na podstawie uchwały kolegium Zjednoczenia, powziętej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Górników, w granicach kwoty równej 0,2% łącznej sumy funduszu płac przedsiębiorstw budownictwa górniczego.