§ 5. - Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych planowanych centralnie i w przedsiębiorstwach budownictwa górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.30.248

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1970 r.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa rentowne, z wyjątkiem przedsiębiorstw określonych w § 6, tworzą fundusz zakładowy w zależności od kształtowania się wskaźnika syntetycznego w stosunku do bazowego wskaźnika syntetycznego, określonego zgodnie z nowym systemem bodźców materialnego zainteresowania.
2.
Przedsiębiorstwo rentowne (ust. 1), które osiągnie poziom wskaźnika syntetycznego uzyskany w roku bazowym, ma prawo do utworzenia funduszu zakładowego w kwocie równej bazowemu funduszowi zakładowemu.
3.
W razie poprawy wskaźnika syntetycznego w porównaniu do osiągniętego w roku bazowym przedsiębiorstwo rentowne, stosujące do celów premiowania pracowników umysłowych wskaźnik syntetyczny albo wskaźnik syntetyczny i zadania odcinkowe, ma prawo do podwyższenia funduszu zakładowego ponad jego wielkość bazową o kwotę wynikającą z normy udziału przyrostu funduszu zakładowego w kwocie wynikającej z poprawy wskaźnika syntetycznego, nie więcej jednak niż iloczyn bazowego funduszu zakładowego i wskaźnika wyrażającego stosunek przyrostu w danym roku rzeczywistego funduszu płac podstawowych w porównaniu do roku bazowego.
4.
Normę udziału, o której mowa w ust. 3, ustala dla każdego przedsiębiorstwa dyrektor zjednoczenia (jednostki równorzędnej) w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, przyjmując za podstawę relację pomiędzy kwotą wynikającą z pomnożenia bazowego poziomu funduszu zakładowego przez procent przewidzianego na ten okres wzrostu funduszu płac podstawowych i podzielenia przez 100 a kwotą wynikającą z określonej na lata 1971-1975 poprawy wskaźnika syntetycznego.
5.
Sposób ustalenia normy udziału, o której mowa w ust. 4, określi Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Finansów i w uzgodnieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
6.
Przez fundusz płac podstawowych, o którym mowa w ust. 3 i 4, należy rozumieć osobowy fundusz płac bez kwot wzrostu funduszu premiowego pracowników umysłowych, funduszu podwyżek płac robotników oraz kwot stanowiących nieuzasadnione przekroczenie funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli.
7.
Przedsiębiorstwo rentowne (ust. 1), które osiągnie wskaźnik syntetyczny na poziomie niższym niż w roku bazowym, ma prawo do utworzenia funduszu zakładowego niższego od funduszu bazowego o 5% za każdy procent pogorszenia wskaźnika syntetycznego. W razie pogorszenia wskaźnika syntetycznego osiągniętego w roku bazowym o 20% lub więcej, przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego za dany rok.
8.
Sposób obliczania poprawy wyników mierzonych poszczególnymi wskaźnikami syntetycznymi oraz sposób obliczania procentu pogorszenia poszczególnych wskaźników syntetycznych ustali Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.