Rozdział 3 - Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach przemysłowych budowy maszyn i urządzeń. - Fundusz zakładowy w niektórych przedsiębiorstwach przemysłowych resortu przemysłu ciężkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.8.50

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

Rozdział  3.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach przemysłowych budowy maszyn i urządzeń.

§  13.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy fundusz zakładowy w formie udziału w zysku rozliczeniowym.
2.
Warunkiem uzyskania prawa do pełnego odpisu na fundusz zakładowy jest wykonanie planu sprzedaży produkcji towarowej w cenach zbytu.
3.
Wysokość udziału funduszu zakładowego w zysku rozliczeniowym ustala się według stawki procentowej, którą określa corocznie dyrektor zjednoczenia w drodze zróżnicowania stawki procentowej ustalonej dla zjednoczenia przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, zapewniającej planowany odpis na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 5,5% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.
4.
W razie niewykonania planu sprzedaży produkcji towarowej w cenach zbytu, odpis na fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu:
1)
o 5% za każdy rozpoczęty procent niewykonania planu, w granicach do 3% niewykonania,
2)
o dalsze 10% za każdy rozpoczęty procent niewykonania planu w granicach od 3% do 5% niewykonania,
3)
o dalsze 13% za każdy rozpoczęty procent niewykonania planu w granicach od 5% do 10% niewykonania.
5.
Jeżeli przedsiębiorstwo wykona plan sprzedaży produkcji towarowej w cenach zbytu w 90% lub poniżej, traci prawo do funduszu zakładowego.
§  14.
1.
Zysk rozliczeniowy na produkcji nieporównywalnej nie może przekroczyć 7% rzeczywistego kosztu własnego wyrobów i usług tej produkcji.
2.
Przedsiębiorstwo za zgodą dyrektora zjednoczenia może przyjąć za podstawę do obliczenia funduszu zakładowego zysk rozliczeniowy na produkcji nieporównywalnej w wysokości 8% rzeczywistego kosztu własnego wyrobów i usług, jeżeli przedsiębiorstwo udowodni, że został on osiągnięty w wyniku usprawnień, jak np. obniżenia pracochłonności, stosowania zastępczych materiałów, wprowadzenia postępu technicznego itp.
§  15.
1.
Przy ustalaniu wysokości odpisów na fundusz zakładowy, ustalony na dany rok zysk rozliczeniowy podlega korekcie z tytułów wymienionych w art. 6 ustawy.
2.
Niezależnie od korekt wymienionych w ust. 1 zysk rozliczeniowy koryguje się o:
1)
kwotę wynikającą z polepszenia lub pogorszenia wyniku z gospodarki pozaoperacyjnej przedsiębiorstwa w stosunku do planu ustalonego na rok obrachunkowy;
2)
stratę lub zysk na sprzedaży materiałów;
3)
straty i zyski nadzwyczajne.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwom, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wzrostu produkcji eksportowej, uruchamiania produkcji nowych wyrobów, wydatnej poprawy jakości wyrobów, wzbogacenia asortymentu, lub też przedsiębiorstwom, w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia zysku rozliczeniowego wywołanego przyczynami niezależnymi od przedsiębiorstwa, może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzję o przyznaniu funduszu zakładowego lub zwiększeniu odpisu na fundusz zakładowy wydaje:
1)
minister - w granicach kwoty równej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac przedsiębiorstw,
2)
dyrektor zjednoczenia - na podstawie uchwały kolegium zjednoczenia powziętej w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, w granicach limitu określonego przez ministra.
3.
W wypadkach uzasadnionych specyfiką branży Minister Przemysłu Ciężkiego może przekazać dyrektorom zjednoczeń w pełni uprawnienia do podejmowania decyzji, o których mowa w ust. 2 pkt 1, lub zatrzymać do swojej decyzji całkowitą kwotę przeznaczoną na cele wymienione w ust. 1.
4.
Na cele, o których mowa w ust. 1, może być przeznaczona łącznie kwota nie przekraczająca 0,5% planowanego osobowego funduszu płac przedsiębiorstw.
§  17. 1
(skreślony).
§  17a. 2
1.
W przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji eksportowej, objętych wykazem ustalonym przez Prezesa Rady Ministrów, fundusz zakładowy będzie uzależniony od wykonania planu eksportu w złotych dewizowych. Fundusz zakładowy, utworzony za wykonanie planu eksportu w złotych dewizowych, ulega zwiększeniu w zależności od stopnia wzrostu eksportu w porównaniu do roku poprzedniego oraz dalszemu zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od stopnia wykonania dyrektywnego wskaźnika rentowności, przy czym jeśli plan eksportu zostanie wykonany w 90% lub niżej, przedsiębiorstwo nie uzyskuje prawa do utworzenia funduszu zakładowego.
2.
Minister Przemysłu Ciężkiego po uzgodnieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Ministrem Finansów może ustalić przedsiębiorstwa, spośród objętych wykazem określonym w ust. 1, które będą tworzyły fundusz zakładowy również w zależności od wykonania dostaw kooperacyjnych, liczonych w cenach zbytu, przeznaczonych do produkcji wyrobów finalnych na eksport.
3.
Minister Finansów po uzgodnieniu z Ministrem Przemysłu Ciężkiego określi szczegółowe zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz wprowadzi dla tych przedsiębiorstw zmiany stawki określonej w § 13 ust. 3.
§  18.
1.
Kwota funduszu zakładowego, obliczonego w myśl przepisów §§ 13-15, podlega dodatkowemu zwiększeniu w razie wykonywania produkcji wyrobów na najwyższym poziomie technicznym, zwanych dalej wyrobami grupy "A".
2.
Wygospodarowany fundusz zakładowy może być zwiększony, w trybie określonym w regulaminie wydanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, w granicach od 0,2% do 0,4% za każdy 1% udziału wartości wyrobów gotowych grupy "A" w ogólnej wartości sprzedanej produkcji.
3.
Warunkiem zwiększenia funduszu zakładowego, o którym mowa w ust. 2, jest wykonanie planu produkcji wyrobów zaliczonych do grupy "A".
§  19.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczania tych odpisów odpowiednie dane, wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych i rzeczowych, a za podstawę rocznego odpisu - dane, wykazane w zweryfikowanych sprawozdaniach rocznych, po dokonaniu korekt, wymienionych w § 15. Za podstawę obliczeń kwartalnych przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału.
§  20.
Do przedsiębiorstw objętych niniejszym rozdziałem stosuje się odpowiednio przepisy §§ 8, 10, 11 i 12.
1 § 17 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
2 § 17a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.