Rozdział 9 - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu - Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1544

Akt utracił moc
Wersja od: 6 października 2015 r.

Rozdział  9

Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu

§  33. 
Obsługę finansowo-księgową Funduszu prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.
§  34. 
1. 
Plan finansowy Funduszu, zwany dalej "planem", obejmuje:
1)
stan środków pieniężnych, należności i zobowiązań Funduszu na początek roku budżetowego;
2)
przychody Funduszu według źródeł ich pochodzenia określone w art. 43 § 7 ustawy;
3)
koszty realizacji zadań Funduszu, w tym koszty wynagrodzeń i składek naliczanych od wynagrodzeń, zaliczki na koszty egzekucji, o których mowa w art. 43 § 6 ustawy, oraz prowizje i opłaty związane z prowadzeniem rachunku;
4)
zadania określone w art. 43 § 8 ustawy, finansowane ze środków Funduszu;
5)
stan środków pieniężnych, należności i zobowiązań Funduszu na koniec roku budżetowego.
2. 
Plan zatwierdza Dysponent w terminie 10 dni roboczych od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej.
3. 
Plan Funduszu sporządza się z uwzględnieniem wyodrębnienia pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz pomocy postpenitencjarnej.
§  35. 
1. 
Środki zgromadzone na rachunku bankowym Funduszu, pochodzące z nawiązek i świadczeń pieniężnych, sądy rejonowe i sądy okręgowe przekazują do sądów apelacyjnych w terminie do 15 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, a sądy apelacyjne przekazują do Dysponenta w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.
2. 
Środki zgromadzone na rachunku bankowym Funduszu, pochodzące z nawiązek i świadczeń pieniężnych, jednostki budżetowe posiadające na zaopatrzeniu wojskowe sądy garnizonowe i wojskowe sądy okręgowe przekazują do Dysponenta w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.
§  36. 
1. 
Dysponent sporządza sprawozdanie z wykonania planu Funduszu, w terminach i na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), z uwzględnieniem ust. 2-8.
2. 
W jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych i Służby Więziennej realizujących zadania Funduszu sporządza się kwartalne pomocnicze sprawozdania z wykonania planu Funduszu, zgodnie z wzorem kwartalnego sprawozdania z wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oznaczone w prawym górnym rogu napisem "do użytku wewnętrznego", które są przekazywane Dysponentowi. W sprawozdaniu kolumny dotyczące planu nie podlegają wypełnieniu.
3. 
Dyrektor Generalny Służby Więziennej sporządza pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu na podstawie pomocniczych sprawozdań kierowników podległych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz pomocniczego sprawozdania Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Dyrektor Generalny Służby Więziennej przekazuje Dysponentowi pomocnicze sprawozdanie na 8 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów, przy czym pomocnicze sprawozdanie za IV kwartał - o 15 dni wcześniej.
4. 
Dyrektor sądu rejonowego i dyrektor sądu okręgowego sporządzają pomocnicze sprawozdania z wykonania planu Funduszu i przekazują je dyrektorowi przełożonego sądu apelacyjnego 17 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów, przy czym pomocnicze sprawozdania za IV kwartał - o 21 dni wcześniej.
5. 
Dyrektor sądu apelacyjnego sporządza pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu z obszaru apelacji na podstawie pomocniczych sprawozdań dyrektorów sądów rejonowych i pomocniczych sprawozdań dyrektorów sądów okręgowych oraz pomocniczego sprawozdania danego sądu apelacyjnego. Dyrektor sądu apelacyjnego przekazuje Dysponentowi pomocnicze sprawozdanie na 8 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów, przy czym pomocnicze sprawozdanie za IV kwartał - o 15 dni wcześniej.
6. 
W jednostkach budżetowych posiadających na zaopatrzeniu sądy wojskowe lub ich wydziały zamiejscowe, które realizują zadania Funduszu, sporządza się kwartalne pomocnicze sprawozdania z wykonania planu Funduszu, zgodnie z wzorem kwartalnego sprawozdania z wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oznaczone w prawym górnym rogu napisem "do użytku wewnętrznego". W sprawozdaniu kolumny dotyczące planu nie podlegają wypełnieniu.
7. 
Kierownik jednostki budżetowej posiadającej na zaopatrzeniu sąd wojskowy lub jego wydział zamiejscowy, który realizuje zadania Funduszu, sporządza pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu i przekazuje Dysponentowi na 13 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów, przy czym pomocnicze sprawozdanie za IV kwartał - o 15 dni wcześniej.
8. 
Podmioty, które otrzymały dotacje celowe, sporządzają kwartalne informacje dotyczące wykorzystania środków otrzymanych z Funduszu i przekazują je Dysponentowi do dnia 15 kwietnia (za I kwartał), 15 lipca (za II kwartał), 15 października (za III kwartał) i w terminie 15 dni od dnia zakończenia umowy (za IV kwartał).
9. 
Wzór informacji, o której mowa w ust. 8, określa załącznik do rozporządzenia.
§  37. 
1. 
Dysponent sporządza w zakresie operacji finansowych Funduszu sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych, sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, jak również sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej, w terminach i na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z uwzględnieniem ust. 2-9.
2. 
W jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych i Służby Więziennej realizujących operacje finansowe Funduszu sporządza się kwartalne pomocnicze sprawozdania o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, kwartalne pomocnicze sprawozdania o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, roczne pomocnicze sprawozdania uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz roczne pomocnicze sprawozdania uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej, zgodnie z wzorami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oznaczone w prawym górnym rogu napisem "do użytku wewnętrznego", które są przekazywane Dysponentowi.
3. 
Dyrektor Generalny Służby Więziennej sporządza pomocnicze sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, pomocnicze sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz pomocnicze sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej, na podstawie odpowiednich pomocniczych sprawozdań kierowników podległych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz odpowiedniego pomocniczego sprawozdania Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
4. 
Dyrektor Generalny Służby Więziennej przekazuje Dysponentowi pomocnicze sprawozdanie za I, II i III kwartał o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji i pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych na 5 dni, a za IV kwartał na 8 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów.
5. 
Dyrektor sądu rejonowego i dyrektor sądu okręgowego sporządzają i przekazują dyrektorowi przełożonego sądu apelacyjnego pomocnicze sprawozdania za I, II i III kwartał o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji i pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych na 13 dni, a za IV kwartał na 15 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów.
6. 
Dyrektor sądu apelacyjnego sporządza pomocnicze sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, pomocnicze sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz pomocnicze sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej z obszaru apelacji na podstawie odpowiednich pomocniczych sprawozdań dyrektorów sądów rejonowych i dyrektorów sądów okręgowych oraz odpowiedniego pomocniczego sprawozdania danego sądu apelacyjnego.
7. 
Dyrektor sądu apelacyjnego przekazuje Dysponentowi pomocnicze sprawozdanie za I, II i III kwartał o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji i pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych na 7 dni, a za IV kwartał na 8 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów.
8. 
W jednostkach budżetowych posiadających na zaopatrzeniu sądy wojskowe lub ich wydziały zamiejscowe, które realizują operacje finansowe Funduszu, sporządza się kwartalne pomocnicze sprawozdania o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, kwartalne pomocnicze sprawozdania o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, roczne pomocnicze sprawozdania uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz roczne pomocnicze sprawozdania uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej, zgodnie z wzorami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oznaczone w prawym górnym rogu napisem "do użytku wewnętrznego".
9. 
Kierownik jednostki budżetowej posiadającej na zaopatrzeniu sąd wojskowy lub jego wydział zamiejscowy, który realizuje operacje finansowe Funduszu, przekazuje Dysponentowi pomocnicze sprawozdanie za I, II i III kwartał o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji i pomocnicze sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych na 10 dni, a za IV kwartał na 11 dni przed terminem przekazania sprawozdania przez Dysponenta do Ministerstwa Finansów.
§  38. 
Dysponent w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku opracowuje informację o sposobie wykorzystania środków finansowych Funduszu w roku poprzednim.