Rozdział 5 - Uchwalanie, wymiar, odwołania, pobór i wydatkowanie funduszu. - Fundusz gromadzki na niektóre cele miejscowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.17.73

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

Rozdział  V.

Uchwalanie, wymiar, odwołania, pobór i wydatkowanie funduszu.

1.
Gromadzka rada narodowa ustala w drodze uchwały na wniosek prezydium wysokość funduszu na okres jednego roku kalendarzowego lub na okres kilku lat, biorąc pod uwagę przewidywaną realizację zadań w ramach planu i budżetu terenowego oraz czynów społecznych.
2.
Uchwała gromadzkiej rady narodowej ustalająca wysokość funduszu określa ponadto w szczególności:
1)
cele, na które wydatkowane będą wpływy z funduszu, uzasadnione danymi kalkulacyjnymi;
2)
czasokres, na jaki uchwalony jest fundusz;
3)
wysokość rocznych stawek wpłat na fundusz dla poszczególnych grup zobowiązanych;
4)
zasady poboru i terminy wpłat na fundusz;
5)
zasady udzielania ulg i zwolnień od obowiązku świadczeń.
3.
Stawki wpłat na fundusz powinny być tak ustalone, by mieściły się w granicach zakreślonych w ustawie, a jednocześnie pokrywały w całości wysokość funduszu i zapewniały rezerwę nie przekraczającą 20% wysokości funduszu.

Dochodami z tytułu wpłat na fundusz i wydatkami z tych dochodów dysponuje wyłącznie gromadzka rada narodowa.

Do postępowania przed prezydiami rad narodowych w sprawach objętych niniejszą ustawą mają zastosowanie przepisy postępowania administracyjnego.

1.
Do wymiaru i poboru wpłat na fundusz właściwe jest prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Wysokość wpłat na fundusz dla poszczególnych zobowiązanych może być ustalona nie więcej niż raz jeden w ciągu roku i za okresy nie dłuższe aniżeli 1 rok kalendarzowy.
3.
W przypadkach określonych w art. 2 ust. 2-4 prezydium gromadzkiej rady narodowej zawiadamia zobowiązanego o ilości dniówek oraz rodzaju i terminach wykonania pracy niewykwalifikowanej lub ilości, rodzaju i terminach świadczenia podwód.
4. 4
Wpłaty wnosi się do prezydium gromadzkiej rady narodowej. Nie uiszczone w terminie ustalonym w zawiadomieniu wpłaty podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
5.
Niewykonanie w terminie przez zobowiązanego zamiast wpłat na fundusz pracy niewykwalifikowanej (art. 2 ust. 4) lub świadczeń określonych w art. 3 czyni wpłatę na fundusz natychmiast wymagalną. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio.
6.
W przypadku niewykonania w terminie przez zobowiązanego dniówek pracy niewykwalifikowanej (art. 2 ust. 2) stosuje się postępowanie przymusowe w administracji. W razie zalegania na koniec roku kalendarzowego w wykonaniu dniówek pracy niewykwalifikowanej lub podwody ich równowartość pieniężna staje się natychmiast wymagalna. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio.
1. 5
Fundusz może być wydatkowany przez prezydium gromadzkiej rady narodowej tylko na cele określone w art. 5, przewidziane w uchwale gromadzkiej rady narodowej. Wydatki pokrywa się, nie przekraczając obowiązujących lub stosowanych na danym terenie norm i stawek płac.
2.
Gromadzka rada narodowa i jej komisje sprawują kontrolę wykonania zadań, na które przeznaczony jest fundusz, oraz kontrolę dokonywanych wydatków w związku z realizacją zadań.
3. 6
Środki nie wykorzystane w roku bieżącym przechodzą na rok następny.

Nadzór i kontrolę nad prawidłowym wymiarem, poborem oraz wykorzystaniem funduszu wykonuje powiatowa rada narodowa.

1.
Zobowiązani, którzy zamiast wpłat na fundusz wykonują pracę (świadczą podwody), nie podlegają z tego tytułu obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
2.
Zobowiązanym, którzy w związku z pracą lub świadczeniem podwód (ust. 1) ulegną wypadkowi, oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do świadczeń z tytułu wypadku w zatrudnieniu, przewidziane w dekrecie z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200) z zastrzeżeniem ust. 2 art. 105 tegoż dekretu.
3.
Za podstawę wymiaru renty, przysługującej na podstawie przepisów ust. 2, przyjmuje się najniższą kwotę podstawy wymiaru renty, określoną w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
3 Art. 10 zmieniony przez art. 93 pkt 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. Prawo budżetowe (Dz.U.70.29.244) z dniem 1 stycznia 1971 r.
4 Art. 12 ust. 4 zmieniony przez art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz.U.65.46.288) z dniem 1 stycznia 1966 r.
5 Art. 13 ust. 1 zmieniony przez art. 93 pkt 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. Prawo budżetowe (Dz.U.70.29.244) z dniem 1 stycznia 1971 r.
6 Art. 13 ust. 3 zmieniony przez art. 93 pkt 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. Prawo budżetowe (Dz.U.70.29.244) z dniem 1 stycznia 1971 r.