Art. 3. - Fundusz gminny i fundusz miejski.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.52.269

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
Art.  3.
1.
Obowiązek świadczeń na fundusz ciąży na:
1)
osobach fizycznych i osobach prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, które:
a)
wykonują działalność wytwórczą, handlową lub usługową,
b)
są właścicielami lub posiadaczami samoistnymi nieruchomości nie związanych z gospodarstwem rolnym lub wykonywaniem działalności wymienionej pod lit. a),
2) 2
jednostkach gospodarki uspołecznionej, które na obszarze gminy lub miasta:
a)
wykonują działalność przemysłową, handlową lub usługową albo prowadzą gospodarstwo leśne,
b)
są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości nie związanych z gospodarstwem rolnym (leśnym) lub działalnością przemysłową, handlową bądź usługową.
2.
Obowiązek świadczeń na fundusz nie dotyczy:
1)
jednostek budżetowych,
2)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości,
3)
ochotniczych straży pożarnych i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych,
4)
organizacji społecznych od nieruchomości i ich części służących celom charytatywnym,
5)
związków wyznaniowych i ich instytucji, zakonów i kongregacji zakonnych oraz stowarzyszeń religijnych od nieruchomości lub ich części służących bezpośrednio celom kultu religijnego (kościoły, domy modlitwy, kaplice, cmentarze) oraz celom charytatywnym.
3.
Wymiaru świadczeń na fundusz dokonuje się z każdego tytułu oddzielnie.
4.
Obowiązek świadczenia na fundusz powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym powstały okoliczności uzasadniające świadczenia na fundusz, a wygasa z końcem roku, w którym powstały okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego obowiązku.
5.
Wymiaru świadczeń na fundusz od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej dokonuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego, na którego terenie działania znajduje się zakład wytwórczy, handlowy lub usługowy albo jest położona nieruchomość.
6.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do obliczania świadczeń na fundusz za dany rok na podstawie danych zawartych w urządzeniach księgowych i do wpłacania tych świadczeń za dany rok w terminie do dnia 31 marca na rachunek dochodu funduszu rady narodowej stopnia podstawowego, na której terenie działania jednostki te prowadzą działalność przemysłową, handlową lub usługową albo są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości.
7.
Jeżeli działalność gospodarcza określona w ust. 1 pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. a) jest wykonywana bez zorganizowanego zakładu, właściwość miejscową organów, o których mowa w ust. 5 i 6, określa się według miejsca zamieszkania osoby fizycznej lub siedziby osoby prawnej zobowiązanej do świadczenia na fundusz.
2 Art. 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 16 czerwca 1988 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania terenowych organów władzy i administracji państwowej (Dz.U.88.19.132) z dniem 1 stycznia 1989 r.