Art. 8. - Fundusz gminny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.49.313

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1985 r.
Art.  8.
1.
Fundusz powinien być przeznaczony na zaspokojenie potrzeb gminy, a mianowicie:
1)
na budowę, konserwację, utrzymanie, wyposażenie i remont: dróg i mostów lokalnych, ulic i placów, urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę, urządzeń komunalnych, oświatowych, socjalnych, kulturalnych i sportowych, strażnic pożarnych, urządzeń i obiektów przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego oraz urządzeń małej retencji wody;
2)
na budowę, konserwację i remont drobnych zakładów produkcyjnych i usługowych prowadzonych przez gminną radę narodową i służących potrzebom mieszkańców gminy;
3)
na finansowanie czynów społecznych podejmowanych przez zebrania wiejskie lub organizacje społeczne działające na terenie gminy;
4)
na wydatki związane z przewozem nauczycieli lub nie posiadających własnych środków transportowych innych osób - do lekarza lub zakładu zamkniętego służby zdrowia albo do zakładu pomocy społecznej oraz przewozem opału do mieszkań nauczycieli.
2.
Środki funduszu uzyskane z wpływów z opłaty uzdrowiskowej przeznacza się w całości na zapewnienie porządku, higieny i estetyki w gminie oraz na zaspokojenie potrzeb kulturalnych kuracjuszy, wczasowiczów, turystów i ludności gminy.
3.
Jeżeli istnieje potrzeba budowy, utrzymania, remontu bądź wyposażenia drogi lub urządzenia służącego dla zaspokojenia potrzeb kilku gmin, przeznaczenie funduszu tych gmin na te cele wymaga zgodnych uchwał gminnych rad narodowych.
4.
Sposób zarządzania środkami funduszów w wypadku określonym w ust. 3 ustalają naczelnicy zainteresowanych gmin. W razie braku porozumienia w tej sprawie spór rozstrzyga prezydium powiatowej rady narodowej 1 , a jeżeli gminy położone są na obszarze sąsiadujących powiatów - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
5.
W wypadkach, o których mowa w art. 1 ust. 3 i art. 2 ust. 2, z funduszu gminnego finansowane są również zadania realizowane dotychczas w miastach z funduszów utworzonych na podstawie Prawa budżetowego.
1 Z dniem 1 czerwca 1975 r. wojewoda zgodnie z § 2 pkt 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojewódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.75.17.94).