Art. 2. - Francja-Polska. Umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. Warszawa.1975.06.20.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.1.5

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 września 1976 r.
Artykuł  2

Podatki, których dotyczy umowa.

1. 
Niniejsza umowa dotyczy, bez względu na sposób poboru, podatków od dochodu i od majątku, które pobiera się w każdym z Umawiających się Państw.
2. 
Za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku, włączając podatki od zysku ze sprzedaży ruchomego lub nieruchomego majątku, podatki od sumy wynagrodzeń płaconych przez przedsiębiorstwo, jak również podatki od przyrostu majątku.
3. 
Do istniejących obecnie podatków, których dotyczy niniejsza umowa, należą w szczególności:
a)
w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
1)
Podatek dochodowy,
2)
podatek od wynagrodzeń,
3)
podatek wyrównawczy (podatek wyrównawczy do podatku dochodowego albo do podatku od wynagrodzeń),

zwane dalej podatkami polskimi,

b)
w Republice Francuskiej:
1)
podatek od dochodu (I'impot sur le revenu),
2)
podatek od spółek (I'impot sur les societes),
3)
Podatek przemysłowy (la contribution des patentes),

w tym wszystkie potrącenia u źródła, wszystkie przedpłaty oraz zaliczki pobierane na poczet wyżej wymienionych podatków, zwane dalej podatkami francuskimi

4. 
Umowa będzie miała zastosowanie także do podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, które będą wprowadzone obok istniejących podatków lub w ich miejsce po dacie podpisania niniejszej umowy. Właściwe władze Umawiających się Państw będą się informowały o ważnych zmianach zachodzących w ich ustawodawstwach podatkowych.