Art. 7. - Francja-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Paryż.1947.02.19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.62.363

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1947 r.
Artykuł  7. 

Komisja Mieszana opracuje możliwie najrychlej na zebraniu plenarnym propozycje konieczne do zawarcia układów na temat:

a. Wznowienia Instytutu Francuskiego w Polsce w Warszawie, Krakowie i Poznaniu wraz z jego ewentualnymi oddziałami oraz funkcjonowania Biblioteki Polskiej i Stacji Naukowej w Paryżu należących do Polskiej Akademii Umiejętności z ich ewentualnymi oddziałami lub innych państwowych polskich instytucyj naukowych.

b. Utworzenia i obsadzenia katedr i lektoratów języka i literatury francuskiej w Polsce, a języka i literatury polskiej we Francji.

c. Zorganizowania domu dla studentów polskich w Paryżu.

d. Nauczania dzieci narodowości polskiej zamieszkałych we Francji, jak również nauczania języka, literatury, historii i geografii polskiej; - organizacji nauczania języka francuskiego w polskich szkołach powszechnych i średnich, jak również wznowienia i przekształcenia liceum francuskiego w Warszawie.

e. Organizacji kursów wakacyjnych i specjalnych obozów dla młodzieży polskiej we Francji i francuskiej w Polsce.

f. Wymiany uczniów szkół technicznych na przeszkolenie wakacyjne w zakładach przemysłowych obu krajów.

g. Środków, jakie należy przedsięwziąć, by zapewnić w obu krajach posiadaczom dyplomów, patentów lub świadectw studiów - korzyści, jakie wiążą się z tymi dokumentami w kraju pochodzenia.

h. Warunków, w jakich oba kraje komunikować sobie będą wzajemnie projekty reform opracowane przez ich Rządy w dziedzinie szkolnictwa lub organizacji życia intelektualnego.

Zebrania plenarne Komisji Mieszanej odbywać się będą naprzemian w Paryżu i Warszawie i działać - pod przewodnictwem Ministra Oświaty lub jego przedstawiciela, kraju, w którym mają miejsce - nie dłużej jak w ciągu roku. Zastąpią ją następnie dwie przewidziane Podkomisje.