Forma i tryb przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.814

Akt utracił moc
Wersja od: 21 kwietnia 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 10 kwietnia 2017 r.
w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej

Na podstawie art. 15a ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299, 615 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 768 i 791) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa formę i tryb przekazywania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, zwanemu dalej "Generalnym Inspektorem", przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005, str. 9), oraz informacji zawartych w zgłoszeniu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 679), zwanym dalej "zgłoszeniem wwozu lub wywozu wartości i środków".
1. 
Informacje są przekazywane do Generalnego Inspektora jako dokumenty elektroniczne, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przez:
1)
organy Straży Granicznej za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
naczelników urzędów celno-skarbowych.
2. 
Dokumenty elektroniczne, o których mowa w ust. 1, zawierają dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych sporządzane oddzielnie dla każdego rodzaju wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych zgłoszonych w jednym zgłoszeniu wwozu lub wywozu wartości i środków. Format i znaczenie poszczególnych elementów danych o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Przekazywanie informacji odbywa się z wykorzystaniem schematu struktury dokumentu elektronicznego w formacie XML określonego w załączniku do rozporządzenia, z uwzględnieniem zmian struktury wynikających z szyfrowania i zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzenia kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
4. 
Generalny Inspektor udostępnia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i naczelnikom urzędów celno-skarbowych oprogramowanie umożliwiające sporządzenie dokumentów elektronicznych, o których mowa w ust. 1, w formacie XML oraz ich szyfrowanie z wykorzystaniem algorytmu asymetrycznego (algorytmu z kluczem publicznym) i podpisywanie.
5. 
Przekazywanie informacji następuje przy użyciu systemu teleinformatycznego Generalnego Inspektora, dostępnego przez stronę internetową, po ich zaszyfrowaniu i podpisaniu (łącznie) przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzeniu kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
Naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub Komendant Główny Straży Granicznej mogą przekazywać odpowiednio informacje przy użyciu systemów teleinformatycznych, innych niż system, o którym mowa w § 2 ust. 5, służących do gromadzenia informacji w postaci elektronicznej, zawierających dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych, pod warunkiem że system taki umożliwia Generalnemu Inspektorowi dostęp:
1)
zapewniający poufność, integralność i niezaprzeczalność przekazu danych;
2)
pozwalający na:
a)
automatyczne powiadomienie przez Generalnego Inspektora o potrzebie pobrania nowych danych z systemu (nowych danych ze zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków zapisanych w systemie od ostatniego przekazania danych do Generalnego Inspektora),
b)
jednorazowe automatyczne pobranie dokumentu elektronicznego, przygotowanego w odpowiedzi na powiadomienie, o którym mowa w lit. a, zawierającego dane dotyczące nowych zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków.
1. 
Generalny Inspektor może zażądać ponownego przekazania informacji, w przypadku gdy stwierdzi, że:
1)
informacje zostały przekazane z naruszeniem przepisów rozporządzenia;
2)
otrzymany dokument elektroniczny, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest uszkodzony lub zawiera błędy.
2. 
Organ, który otrzyma żądanie Generalnego Inspektora, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty wpływu żądania, przekazać żądane informacje z zachowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

SCHEMAT STRUKTURY DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH W FORMACIE XML (ROZSZERZALNEGO JĘZYKA ZNACZNIKÓW) ORAZ FORMAT I ZNACZENIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW DANYCH O WWOZIE LUB WYWOZIE WARTOŚCI DEWIZOWYCH I KRAJOWYCH ŚRODKÓW PŁATNICZYCH

I. 

Dane nagłówkowe (wypełniane dla każdego dokumentu elektronicznego zawierającego dane ze zgłoszenia)

Nazwa polaObjaśnienieObowiązkowe

T/N

Format pola
ODdata początkowa okresu, za który są przekazywane daneT10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
DOdata końcowa okresu, za który są przekazywane daneT10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
IDENTnumer NIP podmiotu przesyłającego dane (jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub urzędu celno-skarbowego)T10 cyfr

II. 

Dane dotyczące wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w zgłoszeniu (wypełniane osobno dla każdego rodzaju wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w jednym zgłoszeniu)

Nazwa polaObjaśnienieObowiązkowe

T/N

Format pola
1234
LPunikalny identyfikator rekordu zgłoszeniaTtekstowe 25 znaków (unikalny numer rekordu zgłoszenia w rejestrze podmiotu przesyłającego dane)
STATUSstatus rekordu zgłoszeniaT1 znak (stała długość), do wyboru z listy:

1 = nowy rekord zgłoszenia,

0 = korekta rekordu zgłoszenia (w tym przypadku w polu LP musi być wpisany identyfikator rekordu zgłoszenia uprzednio przesłanego do GIIF i wymagającego korekty)

uwagi dotyczące korekt:

- korekta rekordu zgłoszenia ma wypełnione wszystkie pola (wartościami prawidłowymi - po korekcie),

- nie można korygować wartości pola LP

DATAdata złożenia zgłoszeniaT10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NAZWISKOnazwisko składającego zgłoszenieTtekstowe 200 znaków
IMIEimię składającego zgłoszenieTtekstowe 40 znaków
RODZAJ_DOKUMENTUrodzaj dokumentu tożsamości składającego zgłoszenieT2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.)
NR_DOKUMENTUseria i numer dokumentu tożsamości składającego zgłoszenieTtekstowe 25 znaków
OBYWATELSTWOobywatelstwo składającego zgłoszenieTsymbol kraju, którego obywatelem jest osoba fizyczna (ISO 3166 dwuliterowy)
DATA_URdata urodzenia składającego zgłoszenieT10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NZ_WLASCnazwisko/nazwa właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychNtekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
IMIE_WLASCimię właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychNtekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZDOK_WLASCrodzaj dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychN2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
NRDOK_WLASCseria i numer dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychNtekstowe 25 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
OBYW_WLASCobywatelstwo właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychNsymbol kraju, którego osoba fizyczna jest obywatelem (ISO 3166 dwuliterowy); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
DATAUR_WLASCdata urodzenia właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychN10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZ_DEKrodzaj deklaracjiTdwuznakowe do wyboru z listy:

SL (= zgłoszona dobrowolnie)

KP (= wynik kontroli)

SIDrodzaj wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychTdwuznakowe do wyboru z listy: BM (= banknoty/monety)

CZ (= czeki)

WE (= weksle)

AU (= złoto dewizowe)

PT (= platyna dewizowa)

IN (= inne)

KWOTAdeklarowana kwota (dla SID = BM jest to kwota przewożonych pieniędzy, dla SID różnego od BM jest to wartość wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych wyliczona w walucie określonej w polu WALUTA)Tliczba rzeczywista (dopuszczalne znaki to cyfry i "," jako separator miejsc dziesiętnych)
WALUTAwaluta deklarowanej kwoty banknotów/monet (jeśli SID = BM) lub waluta użyta przy wyliczaniu wartości innych wartości dewizowych wskazanej w polu KWOTA (jeśli SID różne od BM)Tsymbol waluty zgodnie z symbolami walutowymi ISO 4217 (np. w przypadku polskich złotych: PLN); w szczególności dopuszczalne użycie symbolu XAU/XPT w przypadku przewozu złota/platyny dewizowej, jeśli w polu KWOTA określono wartość poprzez podanie liczby uncji metalu
PRZEJSCIEnazwa właściwego organu, któremu jest składane zgłoszenieTtekstowe 100 znaków
CELzamierzony cel przeznaczeniaTtekstowe 200 znaków
POCHODZENIEkraj, z którego pochodzą wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze i deklarowane pochodzenie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczychTtekstowe 200 znaków
ZAM_ODB_NAZWISKOdeklarowane nazwisko/nazwa podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeNtekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_IMIEdeklarowane imię podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeNtekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_ADRESdeklarowany adres podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeNtekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
KRAJ_WYWOZUkod kraju, z którego pochodzą deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeTsymbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
KRAJ_TRANZYTUkod/kody kraju/krajów, przez który/które są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeNsymbol kraju lub oddzielone przecinkami symbole krajów (ISO 3166 dwuliterowe)
KRAJ_PRZYWOZUkod kraju, do którego są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatniczeTsymbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
UWAGIdodatkowe informacje do rekordu zgłoszeniaNpole tekstowe do 1000 znaków
NUM1pole numeryczne do przyszłego wykorzystaniaNliczba dziesiętna
NUM2pole numeryczne do przyszłego wykorzystaniaNliczba dziesiętna
NUM3pole numeryczne do przyszłego wykorzystaniaNliczba dziesiętna
TXT1pole tekstowe do przyszłego wykorzystaniaNpole tekstowe do 200 znaków
TXT2pole tekstowe do przyszłego wykorzystaniaNpole tekstowe do 200 znaków
TXT3pole tekstowe do przyszłego wykorzystaniaNpole tekstowe do 200 znaków

III. 

Schemat struktury dokumentów elektronicznych w formacie rozszerzalnego języka znaczników (XML)

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy celne informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (Dz. U. poz. 1526), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).