Rozdział 2 - Tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej - Europejskie aprobaty techniczne oraz polskie jednostki organizacyjne upoważnione do ich wydawania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.237.2375

Akt utracił moc
Wersja od: 3 listopada 2004 r.

Rozdział  2

Tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej

§  3.
1.
Europejskiej aprobaty technicznej udziela się na wyroby budowlane, na które nie zatwierdzono zharmonizowanej normy europejskiej lub nie istnieje, uznana przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi, krajowa specyfikacja techniczna państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym:
1)
objęte wytycznymi do europejskich aprobat technicznych, które publikuje Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie;
2)
różniące się od wyrobów budowlanych objętych istniejącymi zharmonizowanymi normami europejskimi i wytycznymi do europejskich aprobat technicznych;
3)
na które Komisja Europejska wydała odrębną zgodę na udzielenie europejskiej aprobaty technicznej bez wytycznych do europejskich aprobat technicznych.
2.
W przypadku wyrobu budowlanego objętego wytycznymi do europejskich aprobat technicznych, europejskiej aprobaty technicznej udziela się po dokonaniu oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania, według zasad ustalonych w tych wytycznych.
3.
W przypadku wyrobu budowlanego nieobjętego wytycznymi do europejskich aprobat technicznych, europejskiej aprobaty technicznej udziela się po dokonaniu oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania według Wspólnej wykładni procedur oceny.
§  4.
1.
Producent wyrobu budowlanego, mający siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, może złożyć wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej wyłącznie do jednej europejskiej jednostki aprobującej.
2.
Wzór wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć opis wyrobu budowlanego, jego charakterystykę techniczną, informacje na temat zakładowej kontroli produkcji, rysunki techniczne, raporty z badań i instrukcję stosowania, określające szczegółowo wyrób oraz zamierzone przez producenta zastosowanie.
§  5.
1.
Składając do jednostki aprobującej wniosek, o którym mowa w § 4, wnioskodawca upoważnia tę jednostkę do poinformowania o jego treści Komisję Europejską, pozostałe europejskie jednostki aprobujące i Sekretariat Europejskiej Organizacji Aprobat Technicznych, zwanej dalej "EOTA".
2.
Jednostka aprobująca jest zobowiązana podjąć niezbędne środki potrzebne do zapewnienia poufności wszystkich zastrzeżonych przez producenta informacji.
§  6.
1.
Jednostka aprobująca, w terminie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej, dokonuje formalnej weryfikacji wniosku, sprawdzenia jego kompletności i zasadności oraz wydaje potwierdzenie przyjęcia wniosku.
2.
Wzór potwierdzenia przyjęcia wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
W przypadku odmowy przyjęcia wniosku jednostka aprobująca określa przyczyny tej odmowy w terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  7.
1.
W przypadku gdy nie istnieją wytyczne do europejskich aprobat technicznych na wyrób budowlany objęty wnioskiem, jednostka aprobująca za pośrednictwem EOTA występuje do Komisji Europejskiej o udzielenie zgody, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3.
2.
Po uzyskaniu zgody jednostka aprobująca opracowuje projekt Wspólnej wykładni procedur oceny we współpracy z wnioskodawcą.
§  8.
1.
W przypadku przyjęcia wniosku jednostka aprobująca pisemnie wskazuje wnioskodawcy wykaz dokumentów, wyników badań, uzasadnień obliczeniowych, które powinien przedstawić w celu umożliwienia oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego zastosowania.
2.
Wnioskodawca jest obowiązany współpracować z jednostką aprobującą w prowadzonej przez nią procedurze oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego zastosowania.
3.
Wniosek zwraca się bez rozpatrzenia, po upływie terminu wyznaczonego na usunięcie braków, w przypadku gdy wnioskodawca nie wywiązał się z obowiązków.
1)
określonych we wniosku - wobec jednostki aprobującej;
2)
wynikających z ust. 2.
§  9.
W przeprowadzanej procedurze oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania jednostka aprobująca może wykorzystać oceny i wyniki badań innych jednostek krajowych i zagranicznych, w szczególności jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania aprobat technicznych, zgodnie z zasadami obowiązującymi europejskie jednostki aprobujące.
§  10.
1.
W przypadku pozytywnej oceny przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego zastosowania jednostka aprobująca opracowuje projekt europejskiej aprobaty technicznej oraz towarzyszący mu raport z oceny przydatności wyrobu budowlanego, które są opiniowane przez wszystkie właściwe w danej dziedzinie europejskie jednostki aprobujące.
2.
Jednostka aprobująca, do której wpłynął projekt europejskiej aprobaty technicznej, jest obowiązana do przedstawienia swojej opinii na piśmie w ustalonym przez EOTA terminie.
§  11.
1.
Europejska aprobata techniczna udzielana jest przez jednostkę aprobującą, jeżeli wszystkie europejskie jednostki aprobujące właściwe w danej dziedzinie wyrażą na to zgodę na podstawie zasad obowiązujących w EOTA.
2.
Europejską aprobatę techniczną podpisuje kierownik jednostki aprobującej.
3.
Europejska aprobata techniczna obowiązuje od dnia jej wydania.
§  12.
1.
Europejska aprobata techniczna udzielana jest na okres 5 lat.
2.
Termin ważności europejskiej aprobaty technicznej może być przedłużony o kolejne pięć lat.
3.
Wniosek o przedłużenie terminu ważności europejskiej aprobaty technicznej należy złożyć w formie pisemnej, na co najmniej sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia jej ważności, do jednostki, która aprobatę wydała.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien być złożony wraz z dokumentacją techniczną, wymaganą do przedłużenia terminu ważności aprobaty technicznej.
§  13.
1.
Zmian w europejskiej aprobacie technicznej dokonuje się na wniosek producenta wyrobu budowlanego, stosując odpowiednio przepisy dotyczące udzielania europejskich aprobat technicznych, przy czym zakres oceny powinien dotyczyć wyłącznie spraw związanych z wnioskowaną zmianą.
2.
W wyniku pozytywnej oceny dotyczącej możliwości wprowadzenia zmian udziela się nowej europejskiej aprobaty technicznej, która zastępuje poprzednią.
§  14.
1.
Jednostka aprobująca uchyla udzieloną europejską aprobatę techniczną w przypadku podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o wycofaniu założenia zgodności zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu lub wytycznych do europejskich aprobat technicznych z dyrektywą Rady 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych Państw Członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (Dz. Urz. WE L 40 z 11.02.1989, z późn. zm.).
2.
Jednostka aprobująca informuje o uchyleniu europejskiej aprobaty technicznej pozostałe europejskie jednostki aprobujące i Sekretariat EOTA.