Dział 2 - Długoterminowe pożyczki amortyzacyjne, udzielane w złotych 41/2% Ustach- zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej. - Emisja złotych 4 1/2% listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej i pożyczki w tych listach udzielane.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.75.677

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1932 r.

Dział  II.

Długoterminowe pożyczki amortyzacyjne, udzielane w złotych 41/2% Ustach- zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej.

§  14.
1)
Pożyczki w złotych 41/2% listach zastawnych Serji I-ej Państwowy Bank Rolny udzielać będzie na cele wskazane w § 37 Statutu.
2)
Pożyczki te będą zabezpieczane na pierwszem miejscu hipotecznem w granicach połowy szacunku, zgodnie ze Statutem Banku.
3)
Ustanowione dla pożyczek długoterminowych, udzielanych w złotych 41/2% listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej, zabezpieczenia hipoteczne, hipoteki i prawa zastawił stanowią zabezpieczenie wyłącznie dla złotych 41/2% listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej i kuponów od tych listów (ustęp 4 art. 8 ustawy z dnia 10 czerwca 1921 r. w brzmieniu obwieszczenia Ministra Reform Rolnych z dnia 5 maja 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 75, poz. 609).
4)
Pożyczki udzielane będą z uwzględnieniem, żeby dochody nieruchomości bez zmniejszenia jej zdolności gospodarczej stanowiły pełne pokrycie dla wynikających z pożyczek rat.
5)
Pożyczki te spłacać się będzie w równych półrocznych ratach, zawierających oprocentowanie i sumę umarzaną podług planu umorzenia.
§  15.
Pożyczki hipoteczne udzielane będą w złotych 41/2% listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej na 40 lat, przy półrocznej racie na procent i amortyzację 2,71% i ostatniej racie 1.915919 %.
§  16.
Najpóźniej pierwszego dnia trzeciego miesiąca po zbadaniu decyzji o wypłacie pożyczki dłużnik obowiązany będzie uiścić Bankowi następujące należności:
a)
procent w stosunku 41/2 % rocznie od sumy pożyczki za czas od daty wydania pożyczki do najbliższego terminu 1 lipca, względnie 1 stycznia, czyli do końca bieżącego półrocza;
b)
dodatek na administrację na ten sam okres czasu od sumy imiennej długu;
c)
wpisowe na fundusz rezerwowy listów zastawnych w wysokości 1/4 % imiennej sumy pożyczki;
d)
zwrot kosztów wygotowania listów zastawnych w wysokości faktycznych wydatków obliczonych przez Bank.

W razie nieuiszczenia tych należności w ciągu 15 dni od terminu płatności, pobierane będą odsetki zwłoki w wysokości i na warunkach ustalonych dla rat półrocznych.

§  17.
1)
W dniu 1 kwietnia i 1 października każdego roku dłużnicy uiszczać będą raty półroczne, zawierające kwotę na umorzenie kapitału i oprocentowanie (§ 15 rozporządzenia), oprócz tego obliczony procentowo od pierwotnej imiennej sumy pożyczki dodatek na administrację w wysokości uchwalonej przez Radę Nadzorczą i zatwierdzonej przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, zgodnie ze Statutem Banku.
2)
Część raty stanowiąca kwotę na umorzenie kapitału może być uiszczona w listach zastawnych podług imiennej ich wartości, nie później jednak, jak w terminie płatności tej raty.
3)
Pierwsza rata płatna będzie w dniu 1 kwietnia, jeżeli pożyczka wydana została w drugiem półroczu kalendarzowem roku ubiegłego. Gdy zaś pożyczka wydana została w pierwszem półroczu, pierwsza rata płatna jest 1 października tegoż roku.
§  18.
1)
Całkowite lub częściowe uchybienie terminu którejkolwiek z ustanowionych rat półrocznych wkładać będzie na opóźniającego się obowiązek płacenia Państwowemu Bankowi Rolnemu odsetek zwłoki z tem, iż:
a)
odsetki zwłoki nie będą pobierane, jeżeli zaległość najpóźniej w ciągu dni 15 po terminie będzie uiszczona;
b)
w razie zwłoki ponad 15 dni dłużnik obowiązany będzie zapłacić Bankowi odsetki zwłoki od dnia płatności.
2)
Przy obliczaniu odsetek zwłoki ułamki miesięcy liczyć się będą za całe miesiące.
§  19.
Odsetki zwłoki obliczane będą od całej sumy zaległości tak w kapitale, jak w procentach, oraz od należnego przy racie dodatku na administrację i biegną aż do czasu całkowitego uiszczenia zaległości.
§  20.
Zgodnie ze Statutem Państwowy Bank Rolny mocen będzie przystąpić do ściągania należności drogą przymusową, o ile w ciągu dni 30 po terminie płatności raty, zaległości nie zostaną zapłacone.
§  21.
Przy częściowej spłacie zaległości będą pokrywane przedewszystkiem koszty, spowodowane ewentualną egzekucją i wydatkami, poczynionemi przez Bank na podstawie Statutu, regulaminu lub warunków, ustalonych przy udzielaniu pożyczek, następnie reszta uiszczonej kwoty użyta będzie na zmniejszenie lub całkowite pokrycie samych rat zaległych wraz z odsetkami zwłoki.
§  22.
1)
Dłużnik może każdego czasu listami zastawnemi albo gotówką spłacić kapitał pożyczkowy w całości lub w części przed ustanowionym w planie umorzenia terminem.
2)
Na częściową przedterminową spłatę pożyczki mogą być zaliczone jedynie kwoty, zmniejszające imienną sumę pożyczki najmniej o kwotę 100 złotych, wszelkie zaś mniejsze spłaty zaliczone będą na poczet rat najbliższych.
3)
Przy przedterminowej spłacie pożyczek w okresach czasu pomiędzy 1 stycznia i 31 marca oraz 1 lipca i 30 września winien dłużnik opłacić procenty od sumy spłacanej pożyczki od początku półrocza kalendarzowego do dnia wpłaty. Przy spłacie zaś pomiędzy 1 kwietnia i 30 czerwca, oraz pomiędzy 1 października i 31 grudnia winien dłużnik wymienioną wyżej należność opłacić do końca półrocza kalendarzowego, z wyjątkiem wypadków, gdy spłata dokonywana jest listami zastawnemi, w których to wypadkach dłużnikowi bonifikuje się kupon bieżący do końca półrocza kalendarzowego. Dodatek na administrację pobiera się za pełne półrocze kalendarzowe niezależnie od terminu spłaty.
§  23.
1)
Rachunkowość dotyczącą pożyczek, zaciągniętych w złotych 41/2% listach zastawnych Serji I-ej, będzie prowadził Państwowy Bank Rolny w złotych w złocie, wszelkie zaś należności z tytułu tych pożyczek, dokonywane gotówką, mają być uiszczone przez dłużników w kasach Państwowego Banku Rolnego w walucie polskiej podług równowartości 900/5332 grama czystego złota za jednego złotego w złocie, a to bądź złotemi monetami polskiemi, bądź innemi środkami płatniczemi, mającemi moc prawną umarzania zobowiązań przez zapłatę bez ograniczenia kwoty.
2)
Równowartość obliczona będzie na dzień poprzedzający bezpośrednio dzień zapłaty według wartości złota, ogłaszanej w Monitorze Polskim przez Ministra Skarbu na podstawie cen czystego złota na giełdzie w New-Yorku i przeciętnego kursu dolara Stanów Zjednoczonych w postaci wypłaty na New-York na giełdzie w Warszawie w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855).
3)
W razie wpłaty należności bankowej za pośrednictwem poczty lub innych instytucyj kredytowych, wpłata uznaje się za dokonaną dopiero wtedy, gdy Bank pozyskał możność dysponowania odnośną kwotą.
§  24.
W razie sprzedaży z licytacji majątku ruchomego, lub nieruchomego dłużnika, do obliczenia należności z tytułu pożyczki, zaciągniętej w złotych 41/2% listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej, mają zastosowanie przepisy § § 4 i 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 385), oraz przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855).
§  25.
1)
Budowle, których wartość uwzględniona została przy udzielaniu pożyczki, powinny być ubezpieczone od ognia w jednej z instytucyj wskazanych przez Ministra Skarbu, w wysokości określonej przez Bank.
2)
Bank jest upoważniony zarządzić ubezpieczenie na rachunek dłużnika i pobrać wynagrodzenie w razie pogorzeli.
§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.