§ 4. - Egzaminowanie i certyfikowanie personelu w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.2402

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 grudnia 2017 r.
§  4. 
1. 
Egzamin przeprowadza się co najmniej raz na dwa miesiące, jeżeli zgłosiła się osoba zainteresowana złożeniem tego egzaminu.
2. 
Termin oraz miejsce przeprowadzania egzaminu wyznacza jednostka oceniająca personel co najmniej 14 dni przed datą tego egzaminu.
3. 
Egzamin składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej, w zakresie określonym w ust. 4 i § 3, a w przypadku egzaminu, o którym mowa w art. 4 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2015/2067, zwanego dalej "egzaminem dodatkowym" - w zakresie określonym w ust. 5 oraz w załączniku I rozporządzenia (UE) 2015/2067.
4. 
Zakres tematyczny egzaminu obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności z następujących dziedzin:
1)
ogólne środki zapobiegające wyciekom substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska;
2)
substancje kontrolowane, fluorowane gazy cieplarniane i substancje dla nich alternatywne;
3)
wpływ substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych na środowisko, ogólne przepisy prawne dotyczące substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych, a także postępowanie z odpadami substancji kontrolowanych, fluorowanych gazów cieplarnianych oraz urządzeń zawierających takie substancje lub gazy;
4)
oznakowanie pojemników substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz urządzeń zawierających takie substancje lub gazy lub których działanie jest od nich uzależnione;
5)
zakładanie Kart Urządzeń i Kart Systemów Ochrony Przeciwpożarowej oraz dokonywanie wpisów do tych kart;
6)
przekazywanie sprawozdań, o których mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych;
7)
postępowanie z substancjami kontrolowanymi i fluorowanymi gazami cieplarnianymi, w tym w zakresie ich recyklingu, napełniania urządzeń, wykrywania i likwidacji wycieków, posługiwania się środkami ochrony indywidualnej oraz odzysku, z uwzględnieniem odzysku substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych z ruchomych urządzeń;
8)
technologie służące zastąpieniu i zmniejszeniu stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych.
5. 
W przypadku egzaminu dodatkowego zakres tematyczny tego egzaminu obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności dotyczących kontroli szczelności, instalacji, konserwacji lub serwisowania, naprawy i likwidacji agregatów chłodniczych w samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach, zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane, a także odzysku substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych z tych agregatów.
6. 
Część teoretyczna egzaminu jest przeprowadzana w formie pisemnego testu wyboru, z czterema odpowiedziami do wyboru, w tym jedną prawidłową odpowiedzią, składającego się z zestawu od 20 do 30 pytań, a w przypadku egzaminu dodatkowego - z zestawu 12 pytań.
7. 
Część teoretyczna egzaminu trwa nie krócej niż 90 minut, a w przypadku egzaminu dodatkowego - nie krócej niż 45 minut.
8. 
Część praktyczna egzaminu odbywa się w miejscu odpowiednio do tego celu przystosowanym.
9. 
Jednostka oceniająca personel przesyła jednostce certyfikującej personel informację o miejscu i terminie egzaminu, nie później niż 7 dni przed datą egzaminu na adres poczty elektronicznej wskazany na stronie internetowej jednostki certyfikującej personel.