§ 5. - Egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1475

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 lipca 2023 r.
§  5. 
1. 
Część praktyczna egzaminu obejmuje: sprawdzenie wiedzy w zakresie przestrzegania szczegółowych zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, zasad działania danej broni oraz bezpiecznego posługiwania się tą bronią, określania części broni, postępowania z bronią niesprawną w stopniu uniemożliwiającym dalsze jej użytkowanie, a także umiejętności prawidłowego rozkładania i składania oraz ładowania i rozładowywania broni palnej, rozpoznawania i usuwania zacięć tej broni oraz przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego z użyciem danego rodzaju broni palnej.
2. 
Praktyczną część egzaminu przeprowadza się na strzelnicy, a wyniki wpisuje się na karcie egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu.
3. 
Praktyczną część egzaminu przeprowadza się z udziałem członka komisji posiadającego uprawnienia instruktora strzelań policyjnych lub instruktora wyszkolenia strzeleckiego.
4. 
Komisja może zadawać zdającemu pytania dotyczące zagadnień, o których mowa w ust. 1.
5. 
Część praktyczną uważa się za zdaną, gdy zdający wykaże się znajomością zagadnień, o których mowa w ust. 1, oraz zaliczy sprawdzian strzelecki ze wszystkich rodzajów broni palnej objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń lub wnioskiem o wydanie dopuszczenia do posiadania broni.
6. 
Sprawdzianu strzeleckiego nie przeprowadza się w przypadku broni sygnałowej oraz broni, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
7. 
W przypadku ubiegania się o:
1)
wydanie pozwolenia na broń lub dopuszczenia do posiadania pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu, strzelanie z tej broni, zrealizowane w czasie jednego egzaminu, zalicza strzelanie z broni gazowej i alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów;
2)
wydanie pozwolenia na broń lub dopuszczenia do posiadania broni przystosowanej wyłącznie do strzelania za pomocą prochu czarnego (dymnego), do przeprowadzenia sprawdzianu strzeleckiego używa się pistoletu lub rewolweru centralnego zapłonu, karabinu centralnego zapłonu i strzelby gładkolufowej;
3)
wydanie pozwolenia na broń lub dopuszczenia do posiadania strzelb gładkolufowych oraz strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12, strzelanie ze strzelby gładkolufowej w czasie jednego egzaminu zalicza strzelanie ze strzelby powtarzalnej o kalibrze wagomiarowym 12;
4)
wydanie pozwolenia na broń lub dopuszczenia do posiadania karabinów centralnego zapłonu, strzelanie z tej broni w czasie jednego egzaminu zalicza strzelanie z broni alarmowej albo innej broni palnej konstrukcyjnie przystosowanej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;
5)
wydanie pozwolenia na broń lub dopuszczenia do posiadania broni, o której mowa w art. 10 ust. 4 pkt 3 ustawy, część praktyczna egzaminu obejmuje strzelanie ze strzelb gładkolufowych oraz karabinków samoczynnych, samopowtarzalnych i karabinów ogniem pojedynczym.
8. 
Szczegółowy zakres sprawdzianu strzeleckiego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
9. 
Wzór karty egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu oraz poprawkowej praktycznej części egzaminu jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.