Rozdział 1 - Radca i obsługa biurowa komisji orzekającej - Działanie komisji orzekających i rzeczników dyscypliny finansów publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.69.765

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1999 r.

Rozdział  1

Radca i obsługa biurowa komisji orzekającej

§  44.
1.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, zapewnia obsługę organizacyjno-prawną i biurową komisji orzekającej oraz pokrywa ze swego budżetu wydatki związane z funkcjonowaniem komisji orzekającej, radcy komisji i jej obsługi biurowej.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, zapewnia komisji orzekającej, radcy komisji i obsłudze biurowej komisji orzekającej odpowiednie warunki lokalowe, wyposażenie w niezbędny sprzęt, materiały biurowe i zbiory aktów prawnych.
§  45.
1.
Radca komisji sprawuje obsługę organizacyjno-prawną komisji orzekającej, kieruje obsługą biurową komisji orzekającej oraz wykonuje inne zadania związane z pracami komisji orzekającej.
2.
Radcą komisji może być osoba mająca:
1)
wyższe wykształcenie prawnicze lub administracyjne,
2)
co najmniej dwuletni staż pracy w organach władzy publicznej.
§  46.
1.
Radcę komisji zatrudnia organ, przy którym powołano komisję orzekającą.
2.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, w uzgodnieniu z przewodniczącym komisji orzekającej, ustala wymiar czasu pracy radcy komisji, uwzględniając liczbę i stopień skomplikowania spraw rozpatrywanych przez komisję oraz możliwość wywiązania się z powierzonych radcy zadań.
3.
Radca komisji nie może być członkiem komisji orzekającej ani pełnić funkcji rzecznika dyscypliny lub jego zastępcy. Do radcy komisji stosuje się odpowiednio przepis § 13 rozporządzenia.
4.
Prezes regionalnej izby obrachunkowej może powierzyć przewodniczącemu komisji orzekającej regionalnej izby obrachunkowej wykonywanie również obowiązków radcy komisji. W takim przypadku nie stosuje się wymogów określonych w ust. 3 oraz w § 45 ust. 2.
§  47.
Radca komisji udziela przewodniczącemu komisji orzekającej pomocy w sprawnym i zgodnym z prawem prowadzeniu postępowania i wykonywaniu rozstrzygnięć, a w szczególności, na polecenie i w uzgodnieniu z przewodniczącym komisji, wykonuje następujące obowiązki:
1)
zapoznaje się z aktami spraw wpływających do komisji orzekającej, sygnalizuje przewodniczącemu komisji i składom orzekającym konieczność ich uzupełnienia oraz wyjaśnienia wskazanych okoliczności, wyjaśnia prawne konsekwencje wniosków lub argumentów przedstawianych przez strony,
2)
przygotowuje projekty postanowień, zarządzeń i innych decyzji wydawanych przez przewodniczącego komisji,
3)
udziela członkom składów orzekających niezbędnych wyjaśnień w kwestiach faktycznych i prawnych,
4)
udziela pomocy w poprawnym formułowaniu rozstrzygnięć wydawanych przez komisję orzekającą oraz w prawidłowym stosowaniu przepisów regulujących postępowanie przed komisją orzekającą,
5)
udziela składom orzekającym pomocy w formułowaniu uzasadnień wydawanych rozstrzygnięć,
6)
udostępnia akta spraw,
7)
zapewnia właściwy obieg dokumentów,
8)
udziela pomocy przewodniczącemu komisji orzekającej w stwierdzaniu prawomocności rozstrzygnięć wydanych przez komisję orzekającą,
9)
przygotowuje projekty pouczeń o skutkach wszczęcia postępowania oraz o skutkach prawomocnego orzeczenia o ukaraniu,
10)
udziela pomocy przewodniczącemu komisji orzekającej w przygotowywaniu tytułów wykonawczych w celu wyegzekwowania orzeczonych kar pieniężnych i kosztów postępowania,
11)
opracowuje projekty sprawozdań z działalności komisji orzekającej,
12)
wykonuje inne zadania związane z działalnością komisji orzekającej, zlecone mu przez przewodniczącego komisji.
§  48.
1.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, wydziela w ramach urzędu komórkę organizacyjną lub stanowisko pracy, którym powierza wykonywanie obsługi biurowej komisji orzekającej.
2.
Komórka organizacyjna lub stanowisko pracy, o których mowa w ust. 1, nie mogą być organizacyjnie powiązane z komórkami urzędu kierowanymi przez osoby wymienione w § 13 rozporządzenia.
§  49.
1.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, w uzgodnieniu z przewodniczącym komisji orzekającej, ustala liczbę osób zatrudnionych w komórce, o której mowa w § 48 ust. 1, i wymiar ich czasu pracy, uwzględniając liczbę i stopień skomplikowania spraw rozpatrywanych przez komisję oraz możliwość wykonania powierzonych im zadań.
2.
Obsługę biurową komisji orzekającej może wykonywać radca komisji.
§  50.
1.
Do zadań obsługi biurowej komisji orzekającej należy w szczególności:
1)
prowadzenie dokumentacji składu komisji orzekającej i dokumentacji związanej z udziałem członków komisji w jej pracach,
2)
przyjmowanie, wysyłanie i przechowywanie korespondencji prowadzonej przez komisję orzekającą,
3)
kompletowanie, przechowywanie i udostępnianie członkom komisji zbioru aktów prawnych niezbędnych do działalności komisji orzekającej,
4)
prowadzenie rejestru wniosków o ukaranie złożonych przez rzecznika dyscypliny, kompletowanie akt spraw i dokumentowanie obiegu akt,
5)
organizacyjne przygotowywanie rozpraw i posiedzeń komisji orzekającej, protokołowanie rozpraw, posiedzeń i innych czynności komisji,
6)
dokumentowanie prowadzonych postępowań,
7)
dokumentowanie postępowania egzekucyjnego w zakresie orzeczonych kar pieniężnych oraz kosztów postępowania,
8)
przechowywanie i archiwizowanie akt spraw prawomocnie rozstrzygniętych,
9)
wykonywanie innych zadań, związanych z działalnością komisji orzekającej, zleconych przez przewodniczącego komisji orzekającej lub radcę komisji, a w czasie rozprawy lub posiedzenia - przez przewodniczącego składu orzekającego.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji orzekającej może powierzyć protokołowanie posiedzeń lub rozpraw osobie godnej zaufania, która nie jest zatrudniona w komórce wykonującej obsługę biurową komisji orzekającej.