Rozdział 6 - Przepisy porządkowe - Działanie komisji orzekających i rzeczników dyscypliny finansów publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.69.765

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1999 r.

Rozdział  6

Przepisy porządkowe

§  33.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, jest obowiązany zapewnić komisji orzekającej tablicę informacyjną umożliwiającą wywieszanie zawiadomień, o których mowa w art. 169 ust. 1 ustawy.
§  34.
1.
Przewodniczący komisji orzekającej zamieszcza w zawiadomieniu o rozprawie następujące informacje:
1)
imię i nazwisko oraz stanowisko (funkcję publiczną) osoby, której postawiono zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych,
2)
nazwę i siedzibę jednostki, w której popełniono czyn objęty zarzutem,
3)
określenie każdego z czynów objętych zarzutem,
4)
wskazanie przepisu prawa, którego naruszenie zarzucono obwinionemu,
5)
miejsce i termin rozprawy.
2.
W zawiadomieniu informuje się, że rozprawa jest jawna i każdy zainteresowany może się jej przysłuchiwać.
3.
Kopię zawiadomienia dołącza się do akt sprawy.
§  35.
1.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, zapewnia komisji orzekającej odpowiednią salę, umożliwiającą przeprowadzanie rozpraw z udziałem publiczności.
2.
W sali rozpraw powinno być zawieszone godło państwowe.
§  36.
1.
Jeżeli w składzie orzekającym uczestniczy przewodniczący komisji, przewodniczenie składowi należy do niego, chyba że zarządzi on inaczej.
2.
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje miejsce środkowe. Rzecznik dyscypliny zajmuje miejsce po prawej stronie, a obwiniony i protokolant - po lewej stronie składu orzekającego.
§  37.
1.
Polecenia wydawane w toku rozprawy przez przewodniczącego składu orzekającego, mające na celu zapewnienie prawidłowego i sprawnego przebiegu rozprawy, wykonuje protokolant.
2.
Organ, przy którym powołano komisję orzekającą, na wniosek przewodniczącego komisji lub przewodniczącego składu orzekającego zapewnia bezzwłocznie pomoc w wykonaniu zarządzenia, o którym mowa w § 47 ust. 2 rozporządzenia.
§  38.
W razie odroczenia rozprawy poucza się zainteresowane osoby o obowiązku stawienia się w wyznaczonym terminie bez osobnego wezwania. Osoby nieobecne na rozprawie zawiadamia się o terminie odroczonej rozprawy lub wzywa się na zasadach ogólnych.
§  39.
1.
Strony oraz inni uczestnicy postępowania mogą złożyć wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia, wskazując na nieścisłości i opuszczenia.
2.
Wniosek o sprostowanie protokołu rozpoznaje przewodniczący składu orzekającego po wysłuchaniu protokolanta.
3.
Wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia, złożony po wysłaniu akt sprawy do Głównej Komisji Orzekającej, pozostawia się bez rozpoznania.
4.
W razie zarządzenia sprostowania protokołu należy uczynić w nim odpowiednią wzmiankę, którą podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant. O treści sprostowania zawiadamia się uczestników postępowania, którzy brali udział w protokołowanej czynności, a o odmowie sprostowania zawiadamia się strony i osobę, która zgłosiła wniosek o sprostowanie.
§  40.
1.
Sprostowanie oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych w protokole rozprawy lub posiedzenia może nastąpić na wniosek lub z urzędu w każdym czasie.
2.
Przepisy § 39 stosuje się odpowiednio.
§  41.
1.
Członkom komisji orzekającej, stronom oraz innym osobom upoważnionym do przeglądania akt sprawy przewodniczący komisji orzekającej udostępnia akta sprawy wyłącznie w siedzibie komisji orzekającej.
2.
Przewodniczący komisji orzekającej może wyznaczyć godziny, w których akta sprawy będą udostępniane tylko członkom składu orzekającego.
3.
Na żądanie strony przewodniczący komisji określi termin i czas, na jaki udostępni jej akta sprawy.
4.
Udostępnienie akt sprawy dokumentuje się stosowną adnotacją w aktach.
§  42.
Akta sprawy udostępnia się, na żądanie, w sposób przez nich wskazany:
1)
prokuratorowi lub sądowi w związku z prowadzonym postępowaniem,
2)
Prezesowi Rady Ministrów w związku z uprawnieniami, o których mowa w art. 156 ust. 1 ustawy,
3)
kierownikom organów wymienionych w art. 161 ustawy w związku z uprawnieniami, o których mowa w art. 155 ust. 2 i art. 156 ust. 1 ustawy.
§  43.
Przepisy działu II stosuje się odpowiednio do Głównej Komisji Orzekającej i Głównego Rzecznika.