Rozdział 7 - Przepisy szczególne, przejściowe i końcowe - Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.41.325

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1991 r.

Rozdział  7

Przepisy szczególne, przejściowe i końcowe

Do spółek nie stosuje się przepisów dotyczących jednostek gospodarki uspołecznionej, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

1.
Spółki mogą zrzeszać się w Izbie Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych i innych polskich izbach gospodarczych.
2.
Polsko-Polonijna Izba Przemysłowo-Handlowa, utworzona ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58), staje się Izbą Przemysłowo-Handlową Inwestorów Zagranicznych, zwaną dalej "Izbą". Dotychczasowi zagraniczni członkowie Polsko-Polonijnej Izby Przemysłowo-Handlowej mogą, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, potwierdzić swoją przynależność do Izby.
3.
Prezes Agencji sprawuje nadzór nad Izbą oraz zatwierdza jej statut. Prezes Agencji może odmówić zatwierdzenia statutu, jeżeli postanowienia statutu naruszają przepisy prawa.
4.
Do zadań Izby należy w szczególności:
1)
reprezentowanie interesów gospodarczych członków Izby oraz podejmowanie działań mających na celu ochronę tych interesów,
2)
udzielanie członkom Izby pomocy w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych, związanych z podejmowaniem i prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej.
5.
Szczegółowe zadania i zasady działania Izby, jej organy, tryb ich powoływania, zakres działania oraz zasady gospodarki finansowej określa statut.
6.
Izba posiada osobowość prawną.
7.
Jeżeli działanie organu Izby w istotny sposób narusza przepisy prawa lub postanowienia statutu, organ sprawujący nadzór nad Izbą może wyznaczyć odpowiedni termin do usunięcia tych uchybień albo żądać dokonania, w wyznaczonym terminie, zmiany składu organu Izby. Po bezskutecznym upływie tego terminu organ sprawujący nadzór może zawiesić organ Izby i ustanowić odpowiedni organ tymczasowy do czasu powołania nowego organu w trybie określonym w statucie.
1.
Ustawa nie dotyczy, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2-4 niniejszego artykułu, przedsiębiorstwa międzynarodowego, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej.
2.
Jeżeli umowa międzynarodowa przewiduje, że przedsiębiorstwo międzynarodowe lub jego oddział z siedzibą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ma osobowość prawną, przedsiębiorstwo to lub jego oddział podlega wpisowi do rejestru handlowego.
3.
Wpis do rejestru handlowego następuje na wniosek właściwego organu przedsiębiorstwa międzynarodowego lub jego oddziału. Podstawę rejestracji stanowi uwierzytelniony odpis tekstu polskiego lub uwierzytelniony przekład na język polski umowy o utworzeniu przedsiębiorstwa międzynarodowego lub jego oddziału. Do umowy należy również dołączyć wykaz zawierający imiona i nazwiska członków dyrekcji oraz pełnomocników takiego przedsiębiorstwa lub jego oddziału.
4.
Do rejestracji przedsiębiorstw międzynarodowych lub ich oddziałów stosuje się odpowiednio przepisy o rejestrze handlowym dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwzględnieniem postanowień umowy międzynarodowej.
1.
Zagraniczne podmioty działające na podstawie ustawy, o której mowa w art. 37 ust. 2, mogą za zezwoleniem wnieść dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo lub jego część jak również rzeczy, prawa oraz środki pieniężne pochodzące z tej działalności jako wkład do spółki działającej na podstawie niniejszej ustawy.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane po spełnieniu przez podmiot zagraniczny warunku zrealizowania, we wnoszonym przedsiębiorstwie lub jego części, wkładu dewizowego w wysokości co najmniej 50.000 dolarów amerykańskich.
3.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien określać sposoby zaspokojenia wierzycieli podmiotu zagranicznego w zakresie zobowiązań powstałych w związku z prowadzeniem przez niego przedsiębiorstwa. Wydanie zezwolenia może zostać uzależnione od ustanowienia stosownego zabezpieczenia roszczeń wierzycieli.
1.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne utworzone na podstawie ustawy, o której mowa w art. 37 ust. 2, mogą, za zezwoleniem, przekształcić się w spółki działające na podstawie niniejszej ustawy.
2.
Zezwolenie może być wydane po spełnieniu wymogu określonego w art. 39 ust. 2.

Podmioty zagraniczne mogą, za zezwoleniem, nabywać udziały lub akcje w istniejących spółkach prawa polskiego nie będących spółkami z udziałem podmiotów zagranicznych, pod warunkiem że powiększą w ten sposób kapitał zakładowy tych spółek. Po wpisaniu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego, do spółek takich stosuje się przepisy ustawy.

1.
Zezwolenia, o których mowa w art. 39 ust. 1, art. 40 ust. 1 oraz art. 41, wydaje Prezes Agencji.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 i 10.
3.
Przy zachowaniu miejsca i rodzaju prowadzonej działalności, określonych w dotychczasowym zezwoleniu, zezwolenia, o których mowa w art. 39 ust. 1 oraz w art. 40 ust. 1, wydaje się po spełnieniu przez wnioskodawcę warunku określonego w art. 39 ust. 2 i przedstawieniu projektu aktu założycielskiego spółki odpowiadającego przepisom ustawy.

Do spółek powstałych w trybie art. 39, 40 oraz 41 nie stosuje się przepisu art. 28 ust. 1.

1.
Działające w dniu wejścia w życie ustawy spółki z udziałem zagranicznym, utworzone na podstawie ustawy z dnia 23 kwietnia 1986 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 17, poz. 88 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181), stają się spółkami w rozumieniu niniejszej ustawy.
2.
Prezes Agencji w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dostosuje dotychczasowe zezwolenia do przepisów ustawy.

Podatnicy, którzy nabyli prawo do odliczeń zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie dotychczasowego art. 27 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, zachowują to prawo do czasu wyczerpania odliczeń.

W postępowaniu administracyjnym Prezes Agencji jest organem wyższego stopnia w stosunku do terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, w zakresie decyzji wydawanych przez te organy na podstawie ustawy, o której mowa w art. 37 ust. 2.

W ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 1933 r. Nr 24, poz. 202) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
wyrazy "a to tak przez osoby fizyczne jak i prawne" skreśla się,
c)
dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Cudzoziemcem w rozumieniu ustawy jest:

1) osoba fizyczna nie posiadająca obywatelstwa polskiego,

2) osoba prawna mająca siedzibę za granicą,

3) osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby wymienione w pkt 1 i 2.

3. W przypadku spółki handlowej za kontrolowaną uważa się spółkę, w której osoby wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 posiadają, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% kapitału zakładowego.";

2)
w art. 3 zdanie drugie otrzymuje brzmienie: "Zezwolenie jest ważne na okres jednego roku."

W ustawie z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) w art. 47 w zdaniu pierwszym wyrazy "spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" oraz zdanie drugie skreśla się.

W ustawie z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1988 r. Nr 4, poz. 37) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 2 ust. 2 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób fizycznych przybyłych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na pobyt czasowy w celu podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach działających na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58) oraz w spółkach utworzonych na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325).";

2)
w art. 10 w ust. 1 dodaje się pkt 22 w brzmieniu:

"22) część dochodów osób, o których mowa w art. 2 ust. 1, z tytułu udziału w spółce mającej siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wydatkowana na inwestycje związane z działalnością gospodarczą, nabycie udziałów lub akcji w spółkach mających siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo zakup obligacji emitowanych przez uprawnione polskie podmioty.";

3)
w art. 11:
a)
w ust. 2 wyrazy "pod warunkiem że nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 3" skreśla się,
b)
ust. 3 skreśla się;
4)
w art. 14 w pkt 7 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Przepisu tego nie stosuje się do spółek działających w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r., o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58) oraz ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325).";

5)
w art. 20:
a)
w ust. 3 wyrazy "z wyjątkiem określonych w ust. 5" skreśla się,
b)
w ust. 4 wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 5" skreśla się,
c)
ust. 5 skreśla się.

W ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3-5 skreśla się,
2)
w art. 8 w ust. 2 wyrazy "terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego" zastępuje się wyrazami "terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego",
3)
w art. 8 w ust. 6 wyrazy "Minister Handlu Zagranicznego" zastępuje się wyrazami "Prezes Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych";
4)
art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. 1. Zagraniczny podmiot gospodarczy jest obowiązany ustanowić pełnomocnika do reprezentowania go wobec polskich organów administracji państwowej oraz w stosunkach prawnych z polskimi podmiotami, w zakresie związanym z prowadzeniem działalności na podstawie ustawy. Pełnomocnikiem może być obywatel polski lub uprawniona polska osoba prawna, mający stałe miejsce pobytu lub siedzibę w Polsce.

2. Ustanowienie pełnomocnika nie jest wymagane, gdy:

1) zagraniczny podmiot gospodarczy ma stałe miejsce pobytu lub siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

2) zagraniczny podmiot gospodarczy będący osobą prawną ma swoje przedstawicielstwo na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

3) działalność zagranicznego podmiotu gospodarczego polega wyłącznie na uczestnictwie w spółce będącej osobą prawną z siedzibą w Polsce.

3. Organ administracji państwowej właściwy w sprawach zezwoleń może odmówić wpisania do zezwolenia nazwiska lub nazwy pełnomocnika ze względu na bezpieczeństwo państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.

4. Decyzja odmowna wydana z przyczyn, o których mowa w ust. 3, nie wymaga uzasadnienia faktycznego.

5. W razie odwołania pełnomocnika, jego śmierci lub zrzeczenia się pełnomocnictwa i niewyznaczenia przez zagraniczny podmiot gospodarczy nowego pełnomocnika w terminie miesięcznym, organ, który wydał zezwolenie, występuje do sądu o ustanowienie kuratora do sprawowania czynności zwykłego zarządu przedsiębiorstwem.

6. Czynności osoby wymienionej w ust. 5 ustają z dniem wpisania do zezwolenia nazwiska lub nazwy pełnomocnika, o którym mowa w ust. 1.";

5)
w art. 14 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) imię i nazwisko lub nazwę pełnomocnika, z zastrzeżeniem przepisu art. 9 ust. 2";

6)
w art. 16 w ust. 5 wyraz "Pełnomocnika" zastępuje się wyrazami "Prezesa Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych";
7)
art. 19 otrzymuje brzmienie:

"Art. 19. Decyzje w sprawach zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, objęte przepisami ustawy, mogą być zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego na zasadach i w trybie określonych przez Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem decyzji odmownych wydanych ze względu na bezpieczeństwo państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.";

8)
art. 22 otrzymuje brzmienie:

"Art. 22. 1. W zakresie zatrudnienia, stosunków i warunków pracy w przedsiębiorstwie, spraw socjalnych i ubezpieczeń społecznych pracowników oraz działalności związków zawodowych - stosuje się prawo polskie.

2. Przedsiębiorstwo może zatrudniać osoby nie mające obywatelstwa polskiego ani karty stałego pobytu w Polsce, jeżeli uzyskały na to zgodę terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach zatrudnienia stopnia wojewódzkiego.";

9)
art. 23 otrzymuje brzmienie:

"Art. 23. 1. Pracownicy będący osobami zagranicznymi, w rozumieniu prawa dewizowego, mogą otrzymywać część wynagrodzenia w walutach obcych ze środków dewizowych przedsiębiorstwa. Ta część wynagrodzenia może być, na wniosek pracownika, przekazywana przez przedsiębiorstwo za granicę bez odrębnego zezwolenia dewizowego.

2. Wynagrodzenie pracowników będących osobami zagranicznymi, w rozumieniu prawa dewizowego, podlega opodatkowaniu w wysokości 30% kwoty wynagrodzenia w walucie wypłaty, jeżeli postanowienia wiążących Polską Rzeczpospolitą Ludową umów międzynarodowych nie stanowią inaczej. Podatek pobiera, w trybie określonym w odrębnych przepisach, przedsiębiorstwo jako płatnik przy wypłacie wynagrodzeń. Podatek należny od wynagrodzeń wypłaconych w walucie obcej jest płacony w złotych polskich pochodzących z udokumentowanej wymiany tej waluty.";

10)
w art. 26 w ust. 2 wyrazy "Ministrem Handlu Zagranicznego oraz Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług" zastępuje się wyrazami "Ministrami Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Rynku Wewnętrznego";
11)
art. 27 otrzymuje brzmienie:

"Art. 27. 1. Przedsiębiorstwo odprzedaje polskiemu bankowi dewizowemu 30% wpływów w walutach obcych, uzyskiwanych z tytułu eksportu.

2. Z pozostałej po odprzedaży, o której mowa w ust. 1, części wpływów w walutach obcych przedsiębiorstwo może, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, dokonywać zakupów towarów i usług za granicą, przeznaczonych do jego działalności.

3. Przedsiębiorstwo może dokonywać w obrocie krajowym zakupu towarów i usług za waluty obce w jednostkach do tego uprawnionych.";

12)
w art. 30:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zagraniczne podmioty gospodarcze mogą przekazywać za granicę corocznie część dochodu w wysokości:

1) 10% wniesionego przez te podmioty wkładu inwestycyjnego w walutach wymienialnych,

2) nadwyżki wpływów z eksportu w walutach wymienialnych, pozostałych po odprzedaży, o której mowa w art. 27, nad wydatkami na import, z tym że przekazywana za granicę łączna kwota z tych tytułów nie może być wyższa od osiągniętego w poprzednim roku obrachunkowym dochodu po opłaceniu podatku dochodowego.",

b)
ust. 3 skreśla się;
13)
w art. 32 wyrazy "Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Handlu Zagranicznego" zastępuje się wyrazami "Minister Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Współpracy Gospodarczej z Zagranicą";
14)
art. 35-37 otrzymują brzmienie:

"Art. 35. Przedsiębiorstwa mogą dzierżawić nieruchomości państwowe.

Art. 36. Zagraniczny właściciel przedsiębiorstwa może dzierżawić nieruchomość przeznaczoną do użytku osobistego, na zasadach obowiązujących obywateli polskich. Wydatki z tego tytułu mogą być finansowane z dochodów uzyskanych z prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej.

Art. 37. W sprawach rozwiązania lub likwidacji przedsiębiorstwa zagranicznego i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu handlowego.";

15)
dodaje się art. 39-41 w brzmieniu:

"Art. 39. 1. Na podstawie zezwolenia wydanego osobie fizycznej na prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo, działalność ta może być po jej śmierci nadal prowadzona przez dotychczasowego pełnomocnika na rachunek spadkobierców do chwili ustanowienia kuratora.

2. W przypadku śmierci osoby, o której mowa w ust. 1, spadkobierca (zapisobierca) lub organ, który wydał zezwolenie, występuje do sądu o ustanowienie kuratora w celu wykonywania czynności, o których mowa w art. 9 ust. 1.

3. Kurator wykonuje swe czynności do czasu wydania zezwolenia spadkobiercy (zapisobiercy), który wykazał swoje prawa do przedsiębiorstwa z tytułu dziedziczenia (zapisu), bądź do chwili wygaśnięcia zezwolenia.

4. W przypadku śmierci osoby będącej wspólnikiem spółki nie mającej osobowości prawnej, działalność gospodarcza spółki może być prowadzona przez pozostałych wspólników (wspólnika), jeżeli przynajmniej jeden z nich jest zagranicznym podmiotem gospodarczym.

5. Organ właściwy w sprawach zezwoleń może odmówić wydania zezwolenia spadkobiercy (zapisobiercy) lub wpisania go do zezwolenia wydanego spółce nie będącej osobą prawną - z przyczyn określonych w art. 8 ust. 3 pkt 2.

Art. 40. Zagraniczne podmioty gospodarcze oraz przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, z tym że:

1) stawkę podatku dochodowego ustala się w wysokości 50% dochodu,

2) z podstawy opodatkowania odlicza się darowizny na cele społecznie użyteczne, w tym na rzecz organizacji społecznych i fundacji z siedzibą w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z tym że kwoty tych darowizn nie mogą przekraczać łącznie 10% dochodu,

3) stawka podatku dochodowego ulega obniżeniu o 0,4% za każdy 1% obrotu ze sprzedaży wyrobów i usług na eksport w stosunku do ogólnej kwoty obrotu z działalności gospodarczej, pomniejszonej o podatek obrotowy,

4) Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić inne obniżki w podatku dochodowym zależnie od rodzaju wykonywanej działalności oraz warunki ich zastosowania,

5) podatek dochodowy po zastosowaniu obniżek, o których mowa w pkt 3 i 4, nie może być niższy niż 25% dochodu,

6) ulgi podatkowe z tytułu inwestycji ustala się w wysokości 50% kwot wydatkowanych na inwestycje.

Art. 41. 1. Na podstawie ustawy mogą zostać wydane zezwolenia na tworzenie nowych przedsiębiorstw jedynie w sprawach z wniosków złożonych przed dniem 1 stycznia 1989 r.

2. Przepis ust. 1 dotyczy również wniosków o przedłużenie zezwoleń. "

Znosi się stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Zagranicznych Przedsiębiorstw Drobnej Wytwórczości.

W ustawie z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 19 w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) podatki obrotowy i dochodowy od osób fizycznych i prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, od zagranicznych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz od spółek utworzonych przez te podmioty lub z ich udziałem na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej",

2)
w art. 20 w ust. 3 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) podatki obrotowy i dochodowy od osób fizycznych i prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, od zagranicznych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz od spółek utworzonych przez te podmioty lub z ich udziałem na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów, punktów oraz porządku alfabetycznego liter.

Traci moc ustawa z dnia 23 kwietnia 1986 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 17, poz. 88 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181).

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

15 Art. 44a dodany przez art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.