Rozdział 3 - Gospodarka spółki - Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.41.325

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1991 r.

Rozdział  3

Gospodarka spółki

1.
W celu ustalenia zysku do kosztów działalności spółki zalicza się amortyzację środków trwałych, w tym związanych na stałe z gruntami dzierżawionymi, praw oraz wartości niematerialnych w kwocie wynikającej ze stawek amortyzacyjnych i na zasadach ustanowionych dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Kwoty amortyzacji pozostają w spółce.
3.
Zysk spółki, po pomniejszeniu o należny podatek dochodowy, stanowi zysk do podziału.
4.
Z zysku do podziału jest dokonywany odpis na fundusz rezerwowy na pokrycie strat bilansowych w wysokości 8% tego zysku. Spółka może zaniechać dokonywania odpisu, jeżeli stan funduszu rezerwowego osiągnie w roku obrachunkowym 4% kosztów jej działalności.
5.
Zysk przypadający wspólnikom dzieli się proporcjonalnie do ich udziałów w kapitale zakładowym spółki. Odmienne porozumienie wymaga zgody Prezesa Agencji.
1.
Minister Finansów ustala ogólne zasady rachunkowości spółek, z uwzględnieniem wymogów Kodeksu handlowego.
2.
Weryfikacji rocznego bilansu spółki dokonuje, w okresie trzech miesięcy od dnia jego założenia, właściwy organ Ministra Finansów bądź wybrany przez spółkę podmiot uprawniony przez Ministra Finansów do dokonywania weryfikacji rocznego bilansu spółek. Koszt weryfikacji obciąża spółkę.
3.
Bilans uważa się za zweryfikowany, jeżeli w okresie 3 miesięcy organ, o którym mowa w ust. 2, nie powiadomi spółki o zastrzeżeniach do przedstawionego bilansu. Z chwilą uwzględnienia przez spółkę zastrzeżeń, bilans uważa się za zweryfikowany.
4. 6
(skreślony).

 

1.
Wspólnik zagraniczny ma prawo zakupić w banku dewizowym walutę obcą za wypłacony mu przez spółkę zysk do wysokości wykazanej w księgach handlowych i zweryfikowanej przez organ lub podmiot dokonujący weryfikacji rocznego bilansu spółki nadwyżki wpływów z eksportu nad wydatkami na import uzyskanej przez spółkę w walutach wymienialnych w poprzednim roku obrachunkowym, pomniejszonej o wykazane w wystawionych przez spółkę zaświadczeniach kwoty, o których mowa w art. 32 ust. 3a.
2.
Niezależnie od uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, wspólnikowi zagranicznemu, począwszy od dnia 1 stycznia 1991 r., przysługuje również prawo do zakupu w banku dewizowym waluty obcej za wypłacony mu przez spółkę zysk w wysokości 15% pozostałej kwoty zysku za poprzedni rok obrachunkowy, przenoszącej wysokość nadwyżki, o której mowa w ust. 1. W wypadku spółki wieloosobowej zakup waluty obcej może nastąpić do wysokości części tej nadwyżki określonej w proporcji do podziału zysku między wspólnikami.
3.
Zakup waluty obcej następuje na podstawie imiennego zaświadczenia wystawionego przez organ lub podmiot, o którym mowa w art. 18 ust. 2, niezwłocznie po dokonaniu weryfikacji rocznego bilansu spółki, określającego wysokość wypłaconego wspólnikowi zagranicznemu zysku oraz nadwyżki, o której mowa w ust. 1, lub odpowiednio jej części.
4.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych Minister Finansów może, na wniosek wspólnika zagranicznego, udzielić zezwolenia dewizowego na zakup w banku dewizowym waluty obcej za wypłacony mu przez spółkę zysk w wysokości przenoszącej wysokość kwot, o których mowa w ust. 1 i 2. Zezwolenie takie może być udzielone przed wydaniem zezwolenia na utworzenie spółki.

Wspólnik zagraniczny ma prawo przekazać za granicę, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, walutę obcą zakupioną w banku dewizowym zgodnie z art. 19.

1.
Wspólnicy mają prawo wykorzystania przypadającego im zysku w celu zwiększenia kapitału zakładowego spółki bez odrębnego zezwolenia, o ile nie zmienia to proporcji udziałów określonych w zezwoleniu na utworzenie spółki.
2.
Wspólnik zagraniczny ma prawo, po opłaceniu należnych podatków, przekazać za granicę, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, kwoty uzyskane ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółce oraz należne mu kwoty w razie likwidacji spółki.
3. 9
W razie uzyskania kwot, o których mowa w ust. 2, w walucie polskiej, transfer za granicę może nastąpić po upływie 10 lat od rejestracji spółki.
4.
Minister Finansów, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, może wyrazić zgodę na wcześniejsze przekazanie przez wspólnika zagranicznego kwot, o których mowa w ust. 3.
1. 10
Środki pieniężne spółek są gromadzone na ich rachunkach w wybranych przez nie bankach dewizowych.
2.
Banki, o których mowa w ust. 1, na zlecenie spółki otwierają i prowadzą rachunki spółki w walucie polskiej oraz mogą udzielać jej kredytu.
3.
Spółka, po uzyskaniu zezwolenia dewizowego, może otwierać i posiadać rachunki w bankach zagranicznych.
4.
Spółka może, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, zaciągać kredyty w walutach obcych w bankach za zagranicą.
5.
Banki, o których mowa w ust. 1, mogą udzielać gwarancji za zobowiązania spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
6.
Minister Finansów, na wniosek zainteresowanego wspólnika zagranicznego, udziela temu wspólnikowi gwarancji wypłaty odszkodowania do wysokości przypadającej mu części majątku spółki, w razie poniesienia strat w wyniku decyzji organów państwowych o nacjonalizacji, wywłaszczeniu lub zastosowaniu innych środków wywołujących skutki równoznaczne z nacjonalizacją i wywłaszczeniem.
1.
Spółka może dokonywać w obrocie krajowym zakupów towarów i usług za waluty obce w jednostkach do tego uprawnionych.
2.
W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej spółka może dokonywać w obrocie krajowym sprzedaży towarów i usług za waluty obce, w całości lub części, po uzyskaniu zezwolenia dewizowego.
3. 11
(skreślony).

Krajowe zaopatrzenie materiałowo-techniczne spółek odbywa się na zasadach i w trybie określonych dla jednostek gospodarki uspołecznionej.

Przedsiębiorstwa państwowe mogą zbywać spółkom środki trwałe oraz ustanawiać na ich rzecz, na takich środkach, ograniczone prawa rzeczowe.

1.
Spółkom grunty państwowe mogą być oddawane:
1)
w użytkowanie wieczyste na zasadach określonych w przepisach dotyczących gospodarki gruntami państwowymi,
2)
w dzierżawę.
2.
Spółki mogą nabywać i dzierżawić grunty i inne nieruchomości nie będące własnością państwa, z zachowaniem obowiązujących przepisów.
6 Art. 18 ust. 4 skreślony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
7 Art. 19 zmieniony przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
8 Art. 20 zmieniony przez art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
9 Art. 21 ust. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
10 Art. 22 zmieniony przez art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
11 Art. 23 ust. 3 skreślony przez art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.